Rośliny na skalniaki w półcieniu i w cieniu

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Wiolu konwalia moim skromnym zdaniem jest za bardzo ekspansywna jak na skalniaczek :( nawet cienisty skalniaczek :) po trzech latach zdominuje wszystko ;)
uuuu taka piękna a taka zabójcza :-> Ale z drugiej strony takie "konwaliowisko" :roll: :lol: uhuhuhu :-)
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

fox pisze:Może dorzucę co nieco :)

:) :)
Ładne mi co nieco ;-) Zalew, bezlik, mnóstwo, morze, potop :lol:
Ale dobrze, że rośnie baza takich roślin. Przypomnę jednak, ze mają to być rośliny na skalniaki.
Po kolei :-)
Jeśli macie swoje sprawdzone rosliny, niewysokie wzrostem (do 40 cm) i sprawdzone na podwyższonych rabatach w cieniu to wstawcie...
...i już widzę tę kokoryczkę która rośnie do 30-70 cm. Czy nie uważacie że za wysoka. Miałem ją na obrzeżach skalniaka i w cieniu dobrze jej było natomiast między kamieniami bym jej nie posadził bo i to roślina z lasu pochodząca.
Podobnie wspomniana konwalia. Zrobiłem błąd i posadziłem ją też na obrzeżu ale...w górnej części. A ona...powoli rozłogami schodziła sobie na kolejne piętra i kamienie jej były niestraszne :mrgreen:
Może warto i ją posadzić przy skalniaku bo taka ładna ale proponowałbym wkopanie zapór na głębokość 30-40 cm. Wiadomo o co chodzi ;-)
Teraz floksy szydlaste. Racja, że do słońca bo tam obficie kwitną. Czy Jacek masz jakieś sprawdzone info które mówi, że choćby ta piękność 'Micado' dobrze kwitnie w cieniu?
Podałem inną odmianę 'Candy Stripes' którą zamieszczono w źródle: "Ogrody i rośliny skalne" wyd. "Ogrody".
Dalej gwiazdnica (Stellata) nie wygląda mi na g. pospolitą ten paskudny chwast:
Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez 20 lat. Kiełkuje przez cały rok, także pod śniegiem
Szok :shock: To właściwie jedyny chwast w moim ogrodzie. Wszędzie się wciśnie i dobrze się czuje w cieniu. Dopóki nie określimy gatunku (odmiany?) nie zasili ona naszej bazy.

Pierwiosnek omszony - oki
Hosty - oczywiście te miniaturowe.
Ziarnopłon - hmm czy kwitnie w półcieniu? Ma jednak nieszczególną cechę wśród bylin. Po przekwitnieniu zanika część nadziemna. Na skalniaku pozostałoby puste miejsce już na początku sezonu :-(
Złoć u mnie tak jak wyżej gdzieś ;-) znika wiosną.
Pełnik europejski - piekna roślinka jednak...jak podaje znana nam Jacek "..baza" wymaga on stanowiska słonecznego.
Ułudka wiosenna - "Preferuje miejsca zacienione lub półcieniste" jak podają żródła.
Czyli strzał w 10-kę. :-)
----
Kolejny wpis.
Orliki niskie - oczywiście. W wykazie jest już ich przedstawiciel Aquilegia flabellata
Dąbrówka - tak. Jest wpisana.
Pierwiosnki - tak ale nie wszystkie. Tu dodałbym niski wys. 3-4 cm okrywowy, pierwiosnek gruziński (Primula juliae) Wg opisów: przydatny na ocienione, dość wilgotne miejsca o wystawie północnej
Zawilce nie wiem jakie sa na zdjęciu ale te z. gajowe odpadają bo tak jak ziernopłon znikają po kwitnieniu.
Przylaszczka - jak najbardziej, strzał w 10-kę bo "preferuje stanowiska cieniste i półcieniste, stale wilgotne".
Runianka Jacku dość ekspansywna jak sam wiesz ale myślę, że miejsce na większym skalniaku może dla niej się znaleźć. To typowa roślina okrywowa na miejsca pod drzewami a więc w półcieniu. Do tego jest zimozielona i stąd wszędzie cenna.
Tułacz pstry - to niestety fatalny wybór. Dopóki jest tak mały jak u Jacka ładnie wygląda, jednak już w 2-3 sezonie zawłaszczy kilkadziesiąt cm wokół siebie, wypierając inne słabsze rośliny.
Przetestowałem to u siebie a więc wiem co mówię :-) Jego rozłogi tak potrafią "drążyć" pod kamieniami, że aż strach. :shock:

Arum, obrazki włoskie-wiem że lubi cieniste miejsca. Wys. 45 cm hmm trochę wysokie.
Bluszcz - proponuję na większe skalniaki wolnorosnący gatunek o drobnych liściach czyli Bluszcz pospolity (Hedera helix) ‘Wonder’.
Saxifraga - OK. To doskonałe kwiatki na takie skalniaki.
Ajuga - OK. Fajne zdjęcie dąbrówki Jacek
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Powiem wam coś ciekawego, że złoć żółta to w nadodrzańskich laskach, między krzaczkami wiosną ładnie kwitnie i się sieje, tak jak na mojej działce. Choć po paru latach tępienia jest jej mniej ale drobne zielone listki co roku pojawiają się wiosną w sporych ilościach. Może zbiorę je w jedną kępkę jak u foxa to będzie ładniej wyglądać :-D
fox

Post autor: fox »

Krzysiu mam taką cichą nadzieje że ten skalniaczek całkowicie nie będzie zacieniony i stąd moje co niektóre foty :) A jeśli chodzi o wysokość roślin to niestety teoria rozmija się w wielu przypadkach z praktyką :( wszystko zależy jakie warunki uprawy ma roślina :) Co się tyczy zanikania co niektórych roślin po kwitnieniu, to się zgadza, będzie łyso :) ale można obok posadzić coś zadarniającego :) wiadomo, trzeba sadzić z wiedzą i odrobiną fantazji ;) A floksiki u mnie rosną tam gdzie mam miejsce do posadzenia i tam gdzie będą się ładnie prezentować :) Mam co niektóre rośliny posadzone z każdej strony domu, a więc na każdej wystawie i wiadomo że pierwsze kwitną południowy-wschód a północna wystawa kwitnie najpóźniej :) automatycznie dłużej cieszą moje oczka :) Jeżeli uważasz że któraś fotka kłóci się z założeniami skalniaka, to po prostu DELETE :) No problemo :)
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Nie, nie :lol: żadnego Delete Jacek nie będziemy robić. Chodzi tu przecież nam wszystkim o dobór roślin na takich a nie innych stanowiskach. I dlatego tez moje dłuższe dysertacje w temacie.
Jeśli załóżmy ktoś wybierze takie rośliny jakie proponujesz i będą w cieniu dobrze kwitły, rosły to why not.
Chodziło mi o wpisanie w tym wątku (taka mini-baza, a może maxi ;-) ) możliwie wielu propozycji dla możliwie wielu "skalniakolubów "
Jeśli ty czy ktokolwiek inny ma ograniczenia i sadzi powiedzmy rośliny wybitnie światłolubne w cieniu to niestety w takiej bazie nie mogą być ujęte.
Za klasykiem powiem że to "oczywista oczywistość". ;-)

I dla zobrazowania obrazek z floksami, które w tych dolnych partiach skalniaka mają mało słońca (3-4 godz) i kwitną tam jak widać nieszczególnie. innego miejsca dla nich nie mam i co zrobić, są tam jakby za karę ;-) . Ale nikomu bym nie polecił sadzenia ich w cieniu czy dużym półcieniu.

Godna polecenia jest natomiast skalnica cienista (Saxifraga x urbium 'Aureopunctata') Mimo, że tych żółtych plamek w cieniu ma mało to jednak jak widać na obrazku kwitnie ładnie.

Także bergenia doskonale poradzi sobie i w cieniu i w bardziej suchych miejscach. Gdy ma trochę słońca nawet ładnie zakwitnie jak ta na tle kamieni namierzona.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

skalnica cienista (Saxifraga x urbium 'Aureopunctata') Mimo, że tych żółtych plamek w cieniu ma mało to jednak jak widać na obrazku kwitnie ładnie.
ojej czytasz w moich myślach właśnie tą roślinkę sobie upatrzyłam ale na słoneczny skalniak ;-) chyba na słońcu może rosnąć bo strasznie mi się podoba. Szukam jej sobie dzisiaj rano w sieci i mówię wpadnę jeszcze tu na forum a tu :shock: moja skalnica hehe :roll:
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Spróbuj z tym słońcem. Ale opis jej zachowań sporo ci powie:
"Saxifraga x ubrium 'Aureopunctata' lubi stanowiska nasłonecznione tylko rano lub późnym popołudniem. W pełnym słońcu liście tracą kontrastowe zabarwienie"
Koniec cytatu.

A może pokombinuj z krzewami posadzonymi przy skalniaku. Osłonią od południa i w takich miejscach możesz posadzić skalnice i inne, które wymagają trochę cienia.
Przykładowo taki dziurawiec 'Hidcote'. Duże złociste kwiaty (5 cm) przez długi czas zdobią ten krzew.

Fot. Dziurawiec łac. Hypericum 'Hidcote', kwitnie także w cieniu i może stanowić atrakcyjne tło dla roślin na skalniaku. Wys. i szer. ok. 1 m.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

:mrgreen: Tak też zrobię. Pokombinuję i upcham ją (jak ja namierzę i kupię) po drugiej stronie skalniaka od strony północnej. Sam skalniak i rośliny na nim od strony południowej będą robić cień dla niej ;) może się uda ;)
ODPOWIEDZ