Rośliny na skalniaki w półcieniu i w cieniu

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Rośliny na skalniaki w półcieniu i w cieniu

Post autor: Herbi »

Rośliny na stanowiska słoneczne i półcieniste.

Ajuga reptans i odmiany (dąbrówka rozłogowa) 10-15 cm
Androsace primuloides (naradka pierwiosnkowata) 5-10 cm
Anthyllis montana (przelot górski) 10-15 cm
Aquilegia flabellata (orlik wachlarzowaty) 15-45 cm
Bergenia crassifolia (bergenia grubolistna) 30-45 cm
Campanule do półcienia karpacki, drobny, gargański
Chiastophyllum oppositifolium 10-30 cm
Corydalis cheilanthifolia 20cm
Corydalis lutea (kokorycz złocista) 30 cm
Epimedium alpinum (epimedium alpejskie) 20 cm
Epipactis palustris (kruszczyk błotny) 30 cm. wymagania wodne duże
Gentiana asclepiadea (goryczka trjesciowa) 40 cm wymagania wodne duże
Gentiana cruciata 30 cm wymagania wodne duże
Hacquetia epipactis (cieszynianka wiosenna)10-20 cm
Hypericum cerastoides (dziurawiec rogownicowaty) 10-20 cm
Incarvillea mairei (inkarwilla Mairea) 5-10 cm
Jovibarba heuffelii (rojniczek Heuffela) 10-20 cm
Phlox subulata ‘Candy Stripes’ (płomyk szydlasty) 10 cm wymagania wodne duże
Potentilla crantzii (pięciornik alpejski) 5-15 cm
Primula denticulata (pierwiosnek ząbkowany) 15-30 cm
Primula x pubescens (pierwiosnek omszony) 10-20 cm
Pumonaria saccharata (miodunka pstra) 30 cm
Sagina subulata (karmnik ościsty) 3-5 cm wymagania wodne duże
Silene schafta (lepnica Schafta) 15 cm
Tiarella sercolistna (tiarella) 20-30 cm

Rośliny na stanowiska pólcieniste do cienistego

Aruncus aethusifolius (parzydło lśniące) 30 cm
Asplenium trichomanes (zanokcica skalna) 7-20cm
Asplenium viride 10-15
Cortusa matthioli 10-30 zarzyczka
Geranium dalmaticum 10-20 cm
Geranium sanguineum (bodziszek krwisty) 25-45 cm
Gymnocarpium robertianum 15 cm (cienistka Roberta)
Phyllitis scolopendrium (języcznik zwyczajny) 45 cm
Ramonda myconi (ramonda pirenejska) 10-20 cm wymagania wodne duże
Saxifraga x arendsii (skalnica Arendsa)
Saxifraga x urbium 'Aureopunctata' (skalnica cienista)

Wybrałem z ponad 100 roślin skalniakowych, te które nie potrzebują dużo słońca, a niektóre nawet rosną dobrze w cieniu i kwitną.
Niektóre z nich mam/miałem posadzone w takich miejscach i potwierdzam, że rosną doskonale. Inne, rzadsze jak Ramonda pirenejska należą do rarytasów skalniakowych i wymagają wielu zabiegów aby zadomowiły się u nas na dłużej.

Pokazana na 1. zdjęciu kokorycz złocista wytrzymuje okresy suszy bez podlewania, a do tego bardzo długo kwitnie ozdabiając skalniak przez kilka miesięcy. Rozsiewa się sama dając w krótkim czasie młode rośliny.
Nieco inaczej ma się sprawa z miodunką (zdj. 2.). Kwitnie wiosna a potem ozdobna jest z dużych plamistych liści. Należy ja posadzić w niższej partii skalniaka, dać do dołka dużo próchnicy i i czasu do czasu podlać.

Jeśli macie swoje sprawdzone rosliny, niewysokie wzrostem (do 40 cm) i sprawdzone na podwyższonych rabatach w cieniu to wstawcie zdjęcie z ew. opisem wymagań.

Bodziszek krwisty kwitnie podobnie długo jak kokorycz i też niemal nie potrzebuje obsługi z naszej strony. Lubi półcień. W zupełnym cieniu kwitnie słabiej. zdj. 3.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

Herbi wspaniały temat wprowadziłeś!! :-D Jak tylko będę miała więcej czasu to usiądę i zaplanuję swój pół cienisty skalniak. Mam obawy tylko czy uda mi się zdobyć wymienione rośliny..
pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

:mrgreen: No to Jak Herbi podpowiedział tak Herbi zrobił. Suuuper. Z cienistymi roślinkami to ja niestety ;( A może jednak?? A jakby tak jakieś niskie odmiany paproci??? U ciebie mada to by chyba fajnie wyglądało. Hosty, paprocie, parzydło+ korzenie :) dla mnie bomba :)
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

harwi pisze: A jakby tak jakieś niskie odmiany paproci??? U ciebie mada to by chyba fajnie wyglądało. Hosty, paprocie, parzydło+ korzenie :) dla mnie bomba :)
Dla mnie też bomba. Teraz mam trochę urwanie głowy, ale jak znajdę chwilę, to zrobię sobie jakiś plan nasadzeń. Może uda mi się zdobyć jakieś ciekawe roślinki na targach Gardenia w Poznaniu. Boję się, że mogę mieć problemy z ich zakupem, ponieważ w okolicy głównie spotykam szkółki roślin iglastych i krzewów. Z bylinami to tu w okolicy bieda :-/
pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Temat dobry, a co do zdobywania roślin to spokojnie, z czasem większość z nich mada możesz znaleźć. Tylko 10 z tych blisko 40 nie spotkałem na rynku.
Wybierałem z publikacji medialnej i może nie do końca autor wiedział co jest bez problemu dostępne, a co tylko w teorii. Wiem że we Wrocławiu jest jakaś giełda gdzie tych roślin na skalniaki co roku mają duży wybór. A wiem stąd, że duże centrum ogrodnicze w Kaliszu tam się zaopatruje. Tak, że nie muszę 100 km pokonać ;-) aby widzieć i ew, zakupić wszelkie nowości.

I kolejne zdjęcia roślin na miejsca cieniste:
Aruncus czyli parzydło. Są niewysokie gatunki i odmiany tej w naturze rosnącej w lesie rośliny i osiągającej nawet 2 m rośliny.
Aruncus aethusifolius (syn. Astilbe 'Dagalet') jest karzełkiem dorastającym do wielkości 10-15 cm. Inne tak jak to na zdjęciu ma wysokość 30-60 cm.

Dwie paprocie z wykazu powyżej to:
zanokcica skalna i języcznik zwyczajny
Na drugim zdjęciu u góry widać liście parzydła, po bokach są funkie a na dole widać przywrotnik miękki, który także dobrze się sprawuje w półcieniu.

Ostatnie zdjęcie niech będzie zagadką. Piotr jest dobry w takich zagadkach ale może się komuś nasunie co to za roślina. Rośnie dobrze na północnym stoku skalniaka i jest dość ekspansywna.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Hmmm, listki trochę jak u begonii... (mam taka drobną w pracy na parapecie, tyle że nie ma takich kwiatków na długich łodyżkach i listki bordowo zielone).
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ano nie znam tego kwiatka :-D Mnie liście kojarzą się z zawilcem japońskim tylko te kwiaty inne.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Liście są szorstkie i tyle mogę powiedzieć. Sam nie znam nazwy. :-) Roślina rozrasta się jakby rozłogami. Właściwie nie do zdarcia bo nie podlewana i rośnie w dość jałowej glebie
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Trochę też podobna do żurawek.
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Bardzo przypomina tiarellę. Sprawdź, proszę, czy to przypadkiem nie ten gatunek ;-)
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Emil pisze:Bardzo przypomina tiarellę. Sprawdź, proszę, czy to przypadkiem nie ten gatunek ;-)
Dokładnie Emil. :-) Uprzedziłeś mój wpis. Właśnie przy wsparciu Gosi ustaliłem, że to tiarella sercolistna (Tiarella cordifolia). Liście okrągłowawe z klapowanymi brzegami, wiosną są jasnozielone a pod koniec sezonu brązowieją. Rozrasta się krótkimi rozłogami.

Opisano ją jako łatwą w uprawie, lubiącą ocienione stanowiska o wilgotnym podłożu.
Tego ostatniego jej nie zapewniłem ale mimo wszystko od kilku lat trzyma się dobrze, a nawet rozrasta.

P.S. wstawiłem ją do wykazu.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Fajne floksy :-) a micado to też szydlasty? A złoć żółta jest chwastem na mojej działce :mrgreen:
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

A floks szydlasty to raczej do słońca ;-)

Tu dorzuciłabym niskie orliki, dąbrówkę, pierwiosnki, zawilce i przylaszczki
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

A złoć żółta jest chwastem na mojej działce :mrgreen:
zamienisz się na perz ;)))) albo rumianek :mrgreen:

A może by tak jeszcze konwalie dodać? Niestety nie dysponuję fotkami ;(

Wiecie co jak patrzę na te wszystkie śliczności. To ja bym w sumie taki skalniak-rabatę cienistą zrobiła z samych host, żurawek, tiarelli, paproci, zawilca i jakiegoś bluszcza zarzuciła zimozielonego by się plątał między nimi i zostawiła. Taki kawałek naturalnego lasku. Eh Kupiłam za mało pola. hihih
moniczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2010-02-07, 21:41

Post autor: moniczka »

Świetne podpowiedzi tutaj znalazłam do mojego cienistego ogródka. Już nie mogę doczekać się polowania na niektóre okazy i sadzenia i patrzenia. ojej
ODPOWIEDZ