ROŚLINY EGZOTYCZNE- AWOKADO

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Skrzydłokwiat
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2010-10-06, 22:49

ROŚLINY EGZOTYCZNE- AWOKADO

Post autor: Skrzydłokwiat »

Witam,

Nie widziałam wątku, w którym mogłabym poczytać coś o roślinach "egzotycznych" hodowanych w doniczkach, więc postanowiłam założyć nowy temat. Kilka miesięcy temu zdecydowałam się wyhodować awokado z pestki. Do tej pory rosło bardzo dobrze (trzeba przyznać, że ma ładne zielone listki), ale teraz zaczęło chorować. Na spodzie liści zauważyłam białe muszki/robaczki (a także ich larwy przyklejone do liścia tak ściśle, że nie można ich nawet zmyć). Spryskałam moją roślinkę środkiem na szkodniki, ale nic nie pomogło. Te szkodniki są białe, bardzo małe, latające i tworzą na roślince takie jakby pajęcze nici. Tak jak wspominałam larwy nie dały się też spłukać wodą i nadal są na liściach.
Co robić?? Proszę o porady!

Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: ROŚLINY EGZOTYCZNE- AWOKADO

Post autor: rafaloku »

Możemy prosić o zdjęcia? Wydaje mi się, że może być to kilka różnych szkodników na raz.

To co nazywasz trudnymi do zmycia larwami, to może być coś z czerwców (tarczniki, miseczniki lub wełnowce). Białymi muszkami ludzie najczęściej określają mączlika szklarniowego. Zachęcam do przeczytania w poradniku opisów tych szkodników: szkodniki roślin doniczkowych

Jeśli spudłowałem, to proszę o zdjęcia ze szkodnikami do rozpoznania.

Na forum jest też już dyskusja o uprawie awokado i problemach z nim - Avokado - pomocy!
Rafał
Skrzydłokwiat
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2010-10-06, 22:49

Re: ROŚLINY EGZOTYCZNE- AWOKADO

Post autor: Skrzydłokwiat »

Dzięki za poradę. Nie miałam czasu wcześniej zrobić zdjęć i wrzucić na forum. Teraz - ponieważ mój problem dotyczy też bonsai- opisałam wszystko dokładnie w wątku: bonsai-z-fikusa-ginseng

Ale mam też problem z inną rośliną - Polyscias. Nie widziałam wątku o tym gatunku, więc tutaj wrzucę opis.
Roślina rosła ładnie, ale teraz widzę na liściach brązowe plamy. "Poplamione liście" w końcu żółkną i usychają. Czy ktoś wie co to może być?
Załączniki
IMG_7969.JPG
IMG_7970.JPG
IMG_7972.JPG
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: ROŚLINY EGZOTYCZNE- AWOKADO

Post autor: Petrus »

Witaj. Na drugim, troszkę niewyraźnym zdjęciu liść wygląda jakby był zaatakowany przez mnóstwo miseczników lub tarczników w młodej postaci...
Jeżeli nie są to szkodniki tylko plamy, wydaje mi się, że może to być efekt przeciągu w jakim może stać roślina. Albo może mieć zbyt mokro, lub mogą to być następstwa szoku jaki doskwiera roślinie: przelewanie, przesuszanie, zbyt zimno...itp ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Skrzydłokwiat
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2010-10-06, 22:49

Re: ROŚLINY EGZOTYCZNE- AWOKADO

Post autor: Skrzydłokwiat »

Wydaje mi się, że nie jest to ani przelewanie ani inne niekorzystne warunki. Z obserwacji mojej roślinki wiem, że na przelanie lub przesuszenie czy też brak światła reaguje żółknięciem liści, jednak nigdy jeszcze nie widziałam takich zmian na liściach. Więc chyba to szkodniki, bo tak jak przyglądam się dokładniej to te zmiany na liściach wyglądają jak przyklejone, są lekko wypukłe. W takim razie co powinnam zastosować?
Awatar użytkownika
jolafol
Moderator
Posty: 209
Rejestracja: 2009-07-14, 17:12

Re: ROŚLINY EGZOTYCZNE- AWOKADO

Post autor: jolafol »

Witaj,
jeżeli to miseczniki, to ciężko się ich pozbyć i mało preparatów, które zwalczają te owady, tym bardziej na roślinach domowych. Na misecznika można zastosować tabletki Tarcznik BR (link do artykułu podał "rafaloku") Ale jeżeli stwierdzisz, że to inne owady, to możesz zastosować "pałeczki owadobójcze" w większej ilości niż podają na opakowaniu. Wydaje mi się, że te preparaty będą skuteczne i najbezpieczniejsze do stosowania w warunkach domowych.
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: ROŚLINY EGZOTYCZNE- AWOKADO

Post autor: rafaloku »

Zdjęcie jest troszeczkę nieostre. Piszę teraz "na kolanie", więc krótko - wygląda mi to na skupiska zarodników grzyba, może np. to rdza. Spróbuj poszukać więcej o rdzach na roślinach.

Wieczorem jeszcze tu zajrzę, może uda mi się coś więcej poszukać ;-)
Proponował bym obejrzeć te plamy pod lupą.
Rafał
Skrzydłokwiat
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2010-10-06, 22:49

Re: ROŚLINY EGZOTYCZNE- AWOKADO

Post autor: Skrzydłokwiat »

Niestety nie udało mi się zrobić wyraźniejszego zdjęcia. Oglądałam już liście pod lupą, ale nie znam się na chorobach roślin, więc niewiele to dało. Zakładając, że to jakaś choroba czy mogę zastosować w tym czasie Tarcznik Ultra? bo tak się składa, że jednocześnie walczę w domu z mączlikiem szklarniowym, który rozpanoszył się na większości moich roślin. Ponieważ na opakowaniu jest napisane, że pałeczki można stosować też jako nawóz i profilaktycznie, mam zamiar zastosować je do roślin, które stały blisko opanowanych przez mączlika kwiatów.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: ROŚLINY EGZOTYCZNE- AWOKADO

Post autor: rafaloku »

Pałeczki jak najbardziej możesz dać.
Rafał
megi02
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2017-10-28, 16:08

Re: ROŚLINY EGZOTYCZNE- AWOKADO

Post autor: megi02 »

Cześć, Moje awokado ma już ponad 2 lata. Ostatnio zauważyłam na dolnych liściach białe kropki i plamki czy ktoś może doradzić co to jest i jak to zwalczyć?
Załączniki
awokado 1.jpg
awokado 2.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: ROŚLINY EGZOTYCZNE- AWOKADO

Post autor: Petrus »

Witaj, na pewno ma za sucho w powietrzu bo ma też miseczniki (tarczniki).
Może te białe kropki to efekt żerowania skoczka różanego ale na 100 % nie jestem tego pewnien.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ