Rośliny cieniolubne. Co posadzić w cieniu?

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ana1983
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-07-24, 00:22

Rośliny cieniolubne. Co posadzić w cieniu?

Post autor: ana1983 »

Dzień dobry :)

Nie wiem co mam posadzić w ciemnym miejscu i do tego o dużej wilgotności..potrzebuje jakiś krzewów najlepiej zimozielonych ( lubiących cień i dużo wody) Proszę o pomoc :) Z góry dziękuje :) Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

To zależy jak dużo tej wody i jaka jest kwaśność gleby :?: Takie miejsca lubią rododendrony i hortensje, gdy ziemia jest kwaśna ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Ja stawiam na cis i bukszpan. Ten pierwszy znosi bardzo silne ocienienie, drugi wytrzymuje w pócieniu i też nieźle sobie radzi. Natomiast żaden z nich nie lubi zalewania korzeni. Jeśli w miejscu gdzie chcesz posadzić rośliny stoją kałuże, a ziemia jest przesiąknięta wodą przez dłuższy czas to konieczny jest drenaż całej powierzchni albo przynajmniej nasypanie do dołków, przed umieszczeniem w nich roślin, sporej ilości gruboziarnistego piasku lub żwiru.
Pozdrawiam !!!
Awatar użytkownika
beann
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2008-03-26, 19:17

Post autor: beann »

Do cieniolubnych dorzuciłabym: laurowiśnię wschodnią, mahonię, kalinę sztywnolistną i hortensje (szczególnie pnącą). Półcień i wilgoć uwielbiają tawuły.
ana1983
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-07-24, 00:22

Post autor: ana1983 »

oooohh dziękuje za pomoc... :D fakt dużo cienia jest bo lipy rzucają spory cień. Woda może nie stoi ale jest tam sporo wody gdyż jest to ciężka ziemia Warmii to chyba wszystko jasne :D po za tym jest to na na skarpie tzn. skarpa się zaraz zaczyna...( przed miejscem wypatrzonym na posadzenie jakiegoś krzaczka ) :)
monako
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2008-08-06, 19:25

Post autor: monako »

Proonowałabym mahonię. Znosi silne zacienienie i ma niewielkie wymagania glebowe, a przy tym potrzebuje odpowiedniej wilgotności. Aby gleba była lżejsza i bardziej przepuszczalna, możesz wymieszać ją z piaskiem. Mahonia jest zimozielona, a jej liście wyjątkowo dekoracyjne, no i jest praktycznie "bezobsługowa".
Awatar użytkownika
ŚLiFKa
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2008-08-22, 20:33

Post autor: ŚLiFKa »

Ja natomiast mam cień ale....suchy :-? Pod brzozami. I zastanawiam się nad funkiami, bardzo mi się podobają ale suszy to one chyba nie lubią :?: Gleba lekko kwaśna, niezbyt urodzajna - prawie gliniasta. Zależałoby mi raczej na niskich roślinkach - do 40-50 cm. Coby było łatwiej radzić zamieszczam fotkę owego felernego miejsca:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
damiano
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 79
Rejestracja: 2008-08-05, 19:52

Post autor: damiano »

Jesli chodzi o funkie to nie ma problemu z glebą. U mnie w ogrodzie jest ziemia ciężka gliniasta i wogóle beznadziejna, funkie dobrze sobie radza i co roku pięknie kwitną.
Awatar użytkownika
ŚLiFKa
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2008-08-22, 20:33

Post autor: ŚLiFKa »

damiano pisze:Jesli chodzi o funkie to nie ma problemu z glebą. U mnie w ogrodzie jest ziemia ciężka gliniasta i wogóle beznadziejna, funkie dobrze sobie radza i co roku pięknie kwitną.
A to dobra nowina :-) Dzięki :->
Awatar użytkownika
damiano
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 79
Rejestracja: 2008-08-05, 19:52

Post autor: damiano »

Prosze bardzo :)
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

witam. Polecam żurawkę ma bardzo dekoracyjne liscie
Awatar użytkownika
Ania Zielonka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 290
Rejestracja: 2008-09-16, 17:10

Post autor: Ania Zielonka »

u mnie daje rade, zawilec japoński, fiołek wonny, trójsklepka owłosiona i serduszka okazała :-)
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3357
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Re: Rośliny cieniolubne. Co posadzić w cieniu?

Post autor: bez »

Mahonia w styczniu:

Obrazek
Miłego dnia !
B.E.Z.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Rośliny cieniolubne. Co posadzić w cieniu?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Pięknie się prezentuje.
Moja mama chętnie wykorzystuje ją do kompozycji suchych.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Rośliny cieniolubne. Co posadzić w cieniu?

Post autor: Danka »

Ciekawe jak zimę przeżyje moja mahonia nitens Cabaret. To jej pierwsza zima w polskim klimacie. Okryłam ją igliwiem i włókniną. Oprócz tego posadziłam na podwórkowej rabacie za budynkiem gospodarczym. Letnią suszę przeżyła nawet w niezłej kondycji. A w październiku zaczęła kwitnąć. :-D

Niestety przyszły przymrozki i kwiatki zmroziły :->
ODPOWIEDZ