Rojniki

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Rojniki

Post autor: harwi »

Większość forowiczów już mnie poznała i zapewne już wie, że uwielbiam rojniki. Są to małe wdzięczne mało wymagające roślinki z którymi zaczęłam swoją przygodę i pokochałam bezgranicznie :mrgreen: Powolutku zbieram te małe istotki moim celem jest uzbieranie jak największej ich ilości i różnorodności. Moim małym marzeniem jest takie małe rojnikowo ;)
Na wiosnę zrobię im wszystkim nowe fotki chwilowo załączam parę moich maleństw z fotkowego archiwum i zachęcam wszystkich do pokazania swoich. Każdy zapewne ma je w swoim ogrodzie ;)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Oooczyyywiście, że każdy ma w ogrodzie rojnki ;-) co to za ogród bez rojników :-( :-)
Tez mam w kilku miejscach, a ponieważ rojniki zwane są "dziećmi słońca", u mnie tylko niewielkie skrawki ziemi mogły opanować.

Fot. Jak dobrze dociągam, a siedzę jakieś pół metra przed monitorem ;-) , na fotce rojnik pajęczynowaty.

Ale co to :shock: Inwazja obcych hord nadciągnęła ;-) Na biedne o słabiutkich korzonkach rojniki czyhają pospołu dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’ i jeszcze bardziej agresywna, atakująca podziemnymi rozłogami houtujnia „Chamaeleon”.
Invaders w natarciu. bez pomocy Homo sapiens w ciągu 2-3 sezonów z "pajęczynek" będą... nici. :cry:

I jeszcze jedna fotka spod zwałów kurzu ;-) sprzed 5 lat wydobyta.
Fot. Rojnik murowy ma tu już przyjemniejsze towarzystwo. Posłonek ogrodowy to przyjazny skalniaczek :-D
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Wiolu masz wspaniałą kolekcję, na czele z moim ulubionym kosmatkiem. Ja dopiero zaczynam zabawę z tymi ślicznotkami, a pierwsze z nich sadziłam w donicach :-D
choć i na skalniaku mam ich co nieco
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Widzę tu całe kolekcje rojników :-) . U mnie niewiele rojników w ogródku, ale też coś dorzucę :-). Zapewne też zwiększę ich ilość. Bardzo wdzięczne roślinki do skalniaków.
Rojniki jesiennie ;-)
Załączniki
SDC10493.JPG
SDC10493.JPG (56.36 KiB) Przejrzano 15878 razy
SDC10512.JPG
SDC10512.JPG (49.34 KiB) Przejrzano 15878 razy
SDC10485.JPG
SDC10485.JPG (48.3 KiB) Przejrzano 15878 razy
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Danka pisze: rojnik na pierwszy zdjęciu i dwa ostatnie to tegoroczne nabytki, a poszukuję czerwonych rojników.
Ładnie u ciebie Danka rojniki oplatają kamienie. Co do czerwonych to jak widzę w 2008r jeszcze miałem ich sporo ale lekka ;-) przebudowa skalniaczka i...gdzieś zniknęły. A tak ładnie kontrastowały z żółtymi kwiatami opuncji :-(

W sprzedaży pojawiają się mieszańce ogrodowe rojników. Np. Sempervivum 'Rubin' - rozetki brązowoczerwone, S. 'Ruby' ciemnoczerwone, S. Rosie' z różowym nalotem.

Częsty jest też S. tectorum (rojnik murowy) 'Atropurpureum' mający szaropurpurowe rozety lecz brzy braku słońca traci on ten czerwony nalot.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

No super! Ile fotek rojniczków. :mrgreen:

Danko ja też mam czerwone :-> przynajmniej miałam ale teraz jakoś fotki nie mogę znaleźć. Myślę, że na wiosnę musimy się zgadać i może zrobimy mały ten teges u Ciebie widzę jednego co go chyba jeszcze nie mam :-) a ty mówisz, że go masz najwięcej ;) Więc jak masz ochotkę :oops:

Piwoniu
mówisz lubisz kosmatki? ;) :mrgreen: Na wiosnę pomyślimy ;-)
Danka?
rojnik na pierwszy zdjęciu i dwa ostatnie to tegoroczne nabytki
ten przed ostatni to też rojnik czy jakiś rozchodnik/ :->

Herbi ale fajnie one wyglądają na tle tych białych kamyczków.

Gieniu one zmieniają kolory od pory roku. Twoje jesienne wyglądają teraz jak moje a wiosną całkiem inaczej. Są zielone a teraz prawie czerwone hehe Eh tej rojniczki.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Wiolu, kosmatka już mam, ale chętnie uśmiechnę się do Ciebie o inne ślicznotki :-D
Danusiu- czerwonego też mogę Ci posłać, ale on latem robi się zielony i nie jestem pewna czy to feler, czy on tak ma ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Ojej! nie dość,że od ilości rojników dostałam oczopląsu,to jeszcze tyle propozycji wymiany :mrgreen: . Super :!: Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję. Zacznę od autorki tego wątku:
Wioli -
bardzo chętnie możemy dokonać teges. Trzy z nich "ukradłam" synowi z ogródka. Gdy zobaczyłam,że takich nie mam... To ręka jakoś dziwnie ;-) sięgnęła po nie. Dobrze,że najpierw on otrzymywał kwiaty ode mnie.
A ten rojnik może być rojnikowcem.

Przeglądnęłam sieć w poszukiwaniu i znalazłam podobne pod nazwą OROSTACHYS ale też nie jestem pewna. Mam nadzieję,że w następnym roku zacznie kwitnąć i bardziej się rozwijać wtedy może łatwiej będzie stwierdzić kto zacz.
Wiesiu,niektóre rojniki zimową porą tak się zachowują. Czerwienieją z zimna.
Krzysiu, dlaczego chociaż jednego nie zostawiłeś? Wśród moich zielonych byłyby jak ogień. Tego właśnie mi trzeba :mrgreen: Pamiętasz ich nazwę? Bo naoglądałam się ich tyle,że wszystkie chciałabym mieć :-D :shock:
iwonaceae
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 147
Rejestracja: 2009-02-27, 23:01

Post autor: iwonaceae »

Wiolu, masz niesamowitą kolekcję! Przepiękne okazy, i jakie oryginalne!

Piwonio, bardzo mi się spodobała Twoja kompozycja w skrzynce. Taki skalniak można nawet na balkonie założyć :-D

I ja przyłączę się z moimi rojniczkami. Nie mam ich zbyt wiele, ale kilka się uchowało.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
Witam w moim ogrodzie
Miłego dnia
Iwona
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Moje rojniczki już gdzieś wcześniej pokazywałem ale nie wiem gdzie. :-D Małe porównanie czasowe.
Można zobaczyć jak się rojniczki zmieniają w zależności od pory roku.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Danka pisze:
Krzysiu, dlaczego chociaż jednego nie zostawiłeś? Wśród moich zielonych byłyby jak ogień. Tego właśnie mi trzeba :mrgreen: Pamiętasz ich nazwę? Bo naoglądałam się ich tyle,że wszystkie chciałabym mieć :-D :shock:
Niestety, wydaje się, że żadnego nie ma ale wiosną się przyjrzę temu miejscu. Mnie tak już wydały się u mnie znane, pospolite, że nie zwróciłem uwagi przy kopaniu.
Jak znajdę któregoś to rozmnożę i dam ci znać.
A nazwy masz powyżej pod zdjęciami. Wszystkie Ruby, Rubin w nazwach od rubinowej czerwieni lub Rose od różu szukać trzeba.
U mnie co roku widzę je na dużych kiermaszach w Marszewie czy Opatówku, a ty pewnie w pobliżu też takie kiermasze masz.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Krzysiu,dziękuję za zainteresowanie. Kiermasze są ale trzeba na nie jechać :lol: Ale z Piwonią dokonałyśmy małej wymiany więc coś czerwonego znajdzie się w gronie moich rojników.I na pewno nie pogardzę innymi. :mrgreen:
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Danka pisze::lol: Ale z Piwonią dokonałyśmy małej wymiany więc coś czerwonego znajdzie się w gronie moich rojników. :mrgreen:
Jeden z nich powinien wyglądać tak, jak ten po prawej stronie, myślę więc, że wiosną zaprezentuje się godnie :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

piwonia pisze:
Danka pisze::lol: Ale z Piwonią dokonałyśmy małej wymiany więc coś czerwonego znajdzie się w gronie moich rojników. :mrgreen:
Jeden z nich powinien wyglądać tak, jak ten po prawej stronie, myślę więc, że wiosną zaprezentuje się godnie :-D
Wiesiu,ten czerwony w tej chwili tak się prezentuje
Awatar użytkownika
evqa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 353
Rejestracja: 2008-05-17, 19:24

Post autor: evqa »

Moje maleństwa

Obrazek

Obrazek

Dostałam jako rojnika, ale czy to jest :?:

Obrazek
Pozdrawiam Ewa
ODPOWIEDZ