Rojniki

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
ODPOWIEDZ
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Rojniki

Post autor: Wiki »

:)

Ok Janinko. :) Przypomnij mi tylko o tym wiosną. :)
Rojnik12
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2017-09-03, 14:58

Re: Rojniki

Post autor: Rojnik12 »

Sylwia,Gosia pisze:
Cudne ! , te dwukolorowe szczególnie :) .


Sylwio, Gosiu - rojniki mieniają barwę w zależności od pory roku ... i za to je lubię.
Tą fotke zrobiłam wiosną.

Jestem na forum nowy a rojniki "hoduję" dopiero od 8 miesięcy (ten czas wystarczył aby się w nich zakochać :rotfl: ) i mam pytanie do zaznaczonego na czerwono cytatu.Jak to jest z tymi kolorami- chodzi mi o to że np kupiłem czerwonego rojnika a teraz jest zielony- zdziwiłem się że zielenieje(myślałem że to zależy od gleby czy coś).Czy gdy robi się cieplej (na wiosnę po zimie to rojniki zaczynają się zabarwiać a jesienią "tracą" kolory?
Należy żyć chwilą...
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Rojniki

Post autor: Wiki »

:)

Właśnie tak jest. Wiosną rojniki ładnie się przebarwiają i pokazują swoje najpiękniejsze kolory. W lecie, w okresie kwitnienia stopniowo zmieniają barwę na bardziej zieloną. Jesienią mają trochę mocniejsze kolory.
Kolory rojników zależą też od ich odmiany.

Na zdjęciach przedstawiam ten sam rojnik w różnych fazach:
Rojnik wczesną wiosną
Rojnik wczesną wiosną
Ten sam rojnik pojedynczy (też wiosną)
Ten sam rojnik pojedynczy (też wiosną)
Ten sam rojnik w okresie kwitnienia
Ten sam rojnik w okresie kwitnienia
Ten sam rojnik jesienią.
Ten sam rojnik jesienią.
Oczywiście rojnik po kwitnieniu zamiera, ale wytwarza wokół siebie młode rojniki.
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Rojniki

Post autor: Wiki »

:)
Rojnik12 pisze: Jestem na forum nowy a rojniki "hoduję" dopiero od 8 miesięcy ...
Witaj na forum! Cieszę się z jeszcze jednego miłośnika rojników. :) Jak założysz sobie swój wątek, będziesz mógł nam pokazać swoje rojniki i skalniak. Chętnie je obejrzę. :)
Rojnik12
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2017-09-03, 14:58

Re: Rojniki

Post autor: Rojnik12 »

Dziękuję za przywitanie :-) .Jeśli chodzi o rojniki to na razie niema czego oglądać bo rojniki są w fazie wzrostu a najlepiej prezentują się gdy nieco się rozrosną.Jeśli chodzi o skalniak(i) to mam 3 z czego na dwóch rosną rojniki i inne sukulenty a na tym trzecim to rosną różne kwiaty i takie tam roślinki.
Należy żyć chwilą...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Rojniki

Post autor: Danka »

Zawsze jest co oglądać. Jeżeli teraz zaczniesz dokumentować, to później będziesz mógł porównywać :mrgreen:
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Rojniki

Post autor: Wiki »

:) Mój skalniak i rojniki można obejrzeć w wątku: "Skalniak Wiki" :)
Rojnik12
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2017-09-03, 14:58

Re: Rojniki

Post autor: Rojnik12 »

Masz rację Danka.Zrobiłem kilka zdjęć - będę mógł sobie popatrzeć za kilka lat jak wyglądał początek mojej przygody z rojnikami :-D
Załączniki
2017-09-07 18.57.53.jpg
Tak wygląda mój pierwszy skalniak
Tak wygląda mój pierwszy skalniak
2017-09-07 18.58.41.jpg
2017-09-07 18.58.51.jpg
O tego na zdjęciu powyżej się pytałem dlaczego zzieleniał
O tego na zdjęciu powyżej się pytałem dlaczego zzieleniał
2017-09-07 18.59.56.jpg
2017-09-07 19.00.06.jpg
2017-09-07 19.01.21.jpg
Należy żyć chwilą...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Rojniki

Post autor: Danka »

Dobrze, że posłuchałes mojej rady :mrgreen: Rojniki zmieniają ubarwienie wraz z porą roku ;-)
Rojnik12
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2017-09-03, 14:58

Re: Rojniki

Post autor: Rojnik12 »

Wiecie mam taki "mały" problem.Ostatnio jest bardzo deszczowo i co z tym idzie jest wiele dżdżownic... normalnie to w niczym mi nie przeszkadzają ale w tym problem że wciągają do swoich tuneli małe " kuleczki"-rojniki z mojego trzeciego zdjęcia(tylkio młode).Muszę powiedzieć że ok 80% nowych malych kuleczek zniknęło.Czasem przy otworach pod ziemię jest malutki stosik z tymi rojniczkami... czy ktoś może też ma taki problem ? Jak sobie z nim radzić?
Należy żyć chwilą...
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Rojniki

Post autor: Wiki »

:)

Czy jesteś pewny że to robota dżdżownic? Jakoś mi na to nie wygląda. Może to turkuć podjadek?
Poczytaj tutaj:
http://majawogrodzie.tvn.pl/4,Turkuc-po ... orada.html
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Rojniki

Post autor: Sylwia,Gosia »

Nie umiem Ci pomóc Rojniku , ale z przyjemnością obejrzałam fotki . Na ostatnim chyba zdjęciu , po dwóch stronach kamienia spływa dwoma strumyczkami drobny rozchodnik ,rozpoznałam w nim mój ,który mam od lat na balkonie. Znasz może jego nazwę ?

Wiki, śliczny jest ten czerwony rojnik i jak ciekawie kwitnie :) :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Rojniki

Post autor: Wiki »

:)

Gosiu, rozchodnik o który pytasz, to chyba jest rozchodnik siny (hiszpański ).Wiosną kwitnie białymi kwiatuszkami, bardzo szybko się rozrasta.
Podobny do niego jest rozchodnik ostry, ale kwiatuszki ma żółte.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Rojniki

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Wiki :) , nazwę tego rozchodnika ostrego gdzieś widziałam i faktycznie bardzo przypomina mój , ale masz rację ,że mój ma kwiatuszki białe ,chociaż przez lata mi nie kwitł ,ale może dlatego ,że co wiosnę dziwnie "choruje", tak jakoś "sypie się " od spodu ,więc zawsze na wiosnę go odnawiam ,urywając i wsadzając szczepki w podłoże .W tym jednak roku ,po zimie coś się uchowało silniejszego i zakwitł drobniutkim kwiatkami .Uwielbiam go ,bo krótkim czasie potrafi z malutkiej szczepki stworzyć mały ,zielony dywanik ,no i przypomina mi rodzinny ogród,poza tym pięknie dekoruje brzegi donic .
Mój znajomy ,któremu dałam kilka małych kępek tego rozchodnika ,w ciągu lata stworzył sobie trawniczek około 4,5 m kwadratowego .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Rojnik12
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2017-09-03, 14:58

Re: Rojniki

Post autor: Rojnik12 »

20171214_151012.jpg
Mieliście rację.Ten "zzieleniały" rojnik się zaczerwienił. A tak na marginesie to czy rojniki powinny być takie ...miękkie i lekko "gumowate"(w zimie)?
Należy żyć chwilą...
ODPOWIEDZ