Rododendron - dziury w liściach

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
malgorzata
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2016-02-07, 17:04

Rododendron - dziury w liściach

Post autor: malgorzata »

moje rododendrony, a właściwie liście są obgryzane przez jakiś owad- liście od brzegów ( zewnętrzne krawędzie ) są mocno nadgryzione. nie jest to pojedyncze wgryzienie tyko dotyczy to większości liści. jak walczyć z tym owadem, skoro nie mogę go "wyłapać?"
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: rododendron

Post autor: Joanna Sadowska »

Opisywane objawy świadczą o obecności chrząszcza opuchlaka truskawkowca. Bardzo niebezpieczne są larwy szkodnika, które przebywają w glebie i obgryzają korę na szyjce korzeniowej. Samice pojawiają się w maju i wędrują po powierzchni gleby oraz roślinach. Najbardziej aktywne są nocą, żerując i wygryzając dziury o których wspominasz. Pod koniec czerwca samice składają jaja do gleby, po 3 tygodniach wylęga się larwa i cały cykl się powtarza.
W walce z opuchlakami powinniśmy działać na dwa sposoby. Po pierwsze różanecznik należy opryskać wieczorem środkiem ochrony roślin - Fastac 100 EC lub Mospilan 20 SP oraz podlać preparatem zwalczającym larwy, który zawiera w swoim składzie nicienie - np. Larvan.

Więcej na stronie poradnika: opuchlaki - jak rozpoznać, zwalczanie
mgr inż. Joanna Sadowska
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: Rododendron - dziury w liściach

Post autor: ANDU »

Jak masz fotki to daj,jak takie koronkowe wygryzienia na brzegach to faktycznie może być opuchlak (w sumie ładny chrząszcz) ,mogą też być wygryzienia przez inne gąsienice.
Ja u siebie pryskam, a i tak mam trochę takich wycinanek.
pozd
ANDU
malgorzata
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2016-02-07, 17:04

Re: Rododendron - dziury w liściach

Post autor: malgorzata »

wielkie dzięki za wskazówki- zastosuję obydwie metody. wcześniej "objadany" był jeden rododendron, ale teraz szkody widzę już na 4 krzewach, więc działać powinnam w miarę szybko. O efektach na pewno napiszę. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Rododendron - dziury w liściach

Post autor: Petrus »

Zatem czekamy na informacje :-) Szybka interwencja daje efekty.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ