Regeneracja trawnika - spis czynności

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Qulleczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2018-06-09, 18:29

Regeneracja trawnika - spis czynności

Post autor: Qulleczka »

Kochani Ogrodnicy!

Od razu zaznaczam, że post będzie długi, ostatecznie można go czytać na raty ;) Ale po prostu dokładnie chcę wyjaśnić sytuację :)

Postanowiłam w tym roku wziąć się za trawnik na działce mojej Babci.
Działka znajduje się na Podlasiu, a sama miejscowość jest położona nieco w kotlince, więc jak przyjdzie deszcz, to na długo, podobnie jest ze śniegiem. Działka nasza to miejsce wydzielone dawno temu z pola. Z trzech stron mamy sąsiadów, a czwartej znajduje się gruntowa droga oddzielająca nas od lasu mieszanego. Powierzchnia działki to ponad 850 m2, ale sam trawnik (bo to on jest dla mnie głównym bohaterem) to około 600 m2. Ma około 30 lat – w tym czasie działo się z nim bardzo dużo: był trochę nawożony, trochę kompostowany, trochę dosadzany, koszony raz częściej raz rzadziej. W międzyczasie spalił się dom, więc trawnik przeżył dwie budowy. Aranżacja ogrodu była wielokrotnie zmieniana, były wycinane i sadzone drzewa. Po prostu działo się.
Jak na razie w chaosie są gdzieś kwiaty, o które dba moja mama, pewien odcinek z borówkami amerykańskimi (również mamy), większe i mniejsze krzewy, kilkanaście sporych drzew (głównie brzozy, lipa, czeremcha, modrzew, jarzębiny, świerki, sosny), miejsce z iglakami, kilka totalnie zaniedbanych jabłonek, zacieniony brzozami dawny skalniak porośnięty bluszczem i barwinkiem.

Na działce stoi dom całoroczny, jednak wykorzystywana jest ona głównie od kwietnia do października. Niestety, wtedy przebywają tam tylko moi dziadkowie, którym brakuje już siły na jakiekolwiek prace ogrodowe. Moja mama zajmuje się kwiatami, ale poświęcić może czas tylko w weekendy. Uznałam, że dbanie o trawnik będzie należało do mnie.
Po trawniku co jakiś czas biegają dzieci wujka (głównie latem i w długie ciepłe weekendy) i moja malutka córka, rozkładany jest koc, niewielki dziecięcy basenik, mała piaskownica oraz hamak. Często, chociaż nie cały czas, przebywa tam pies. Rzadko (ze względu na komary i meszki) odbywają się również imprezy plenerowe. Parkowane są również dwa, czasem trzy samochody.

Sama ziemia to wgłąb 6 metrów piachu, a na nim jakieś 10-15 cm (a czasami mniej) ziemi ilastej. W chwili obecnej, co widać na zdjęciach, trawnik jest w stanie żałosnym – jest mnóstwo łat z mchu, koniczyny i mlecza, dużo łysych placków suchego piachu, koszmarne nierówności, słabo i płytko zakorzeniona darń poprzerastana filcem. Tragedia.
Koszenie tego... czegoś jest niezwykle trudne, ponieważ teren jest nierówny, a trawa tak słaba, że wyrywają ją koła kosiarki. Niemniej jednak zrobiłam co mogłam podczas majówki. Od tego czasu trawa nie urosła jakoś wybitnie, naprawdę.

Oto zdjęcia poglądowe.
Trochę borówek, dwie wanny ziół i... placki bez trawnika...
Trochę borówek, dwie wanny ziół i... placki bez trawnika...
Wydeptana ścieżka między borówkami a domem
Wydeptana ścieżka między borówkami a domem
Jak u Kochanowskiego - pod lipą
Jak u Kochanowskiego - pod lipą
Czysta porażka...
Czysta porażka...
10% trawnika w trawniku
10% trawnika w trawniku
Nawet nie wiem jak to skomentować
Nawet nie wiem jak to skomentować
Że niby frontowy trawnik, najładniejszy...
Że niby frontowy trawnik, najładniejszy...
Postanowiłam zatem działać. Najlepiej byłoby od wczesnej wiosny, ale wtedy jeszcze nie było decyzji. Zatem już, od teraz. Niestety mam nieco ograniczony czas w czerwcu. Dlatego wiele rzeczy musi dziać się w weekendy, jedynie podlewanie mogę zlecić dziadkom, bo przestawianie zraszacza leży w ich możliwościach.

Żeby nie napisać tylko i wyłącznie „Kochani! Co robić?! Pomocy!” i czekać na dobre rady, przeszukałam zasoby internetu i stworzyłam listę rzeczy, które należy robić od razu, w celu regeneracji trawnika.

I tu moja pierwsza prośba – powiedzcie, czy jeżeli po kolei zrobię to, co wypunktowane jest poniżej, coś będzie z tego trawnika? Wiem, że nic nie zrobi się z tygodnia na tydzień, ale czy mam szansę uratować obecną trawę? Czy może lepiej po prostu założyć trawnik od początku – na jesieni przelecieć wszystko Raundapem, przekopać, zostawić na zimę i zacząć w marcu zakładanie całkowicie nowego trawnika?

Oto moja lista działań w kolejności (podaję konkretne środki nie w celu reklamy, ale abyście mogli mi powiedzieć, że "kobieto, to i to sobie odpuść i lepiej wybierz to a tamto):
1. Aeracja (za pomocą butów z kolcami) i wertykulacja (niestety stać mnie tylko na wertykulator ręczny)
2. Solidne grabienie
3. Nawożenie środkiem TARGET do trawników
4. Nawożenie środkiem Humus Active do trawników
5. Obfite podlewanie 2 dni z rzędu (aby woda dotarła 10 cm w głąb)
6. Oprysk środkiem SUBSTRAL MNISZEK 540SL
7. Koszenie i solidne grabienie (7-8 dni po oprysku)
8. Wyrównanie terenu, dosypanie torfu/czarnoziemu, wałowanie, grabienie
9. Posianie w łysych miejscach oraz dosianie w pozostałych miejscach trawy (wybrałam mieszankę RENOVA firmy TOP DECOR)
10. Znów wałowanie i posypanie cienką warstwą czarnoziemu
11. Obfite podlewanie
12. Od tej pory regularne koszenie
13. Pozbycie się trzech pieńków po brzozach za pomocą środka Pg-Poszwald Eko
14. Przygotowanie trawnika na zimę (nawozy jesienne mineralne, ostatnie koszenie, regularne usuwanie liści, aeracja, ewentualne wapnowanie, nawiezienie obornikiem).

Jeśli macie jakieś uwagi co do tego spisu, to oczywiście bardzo chętnie je przyjmę! Właściwie to nawet właśnie po te uwagi się zgłosiłam...

Moje największe wątpliwości i pytania:
1. Czy można wypożyczyć wertykulator i aerator elektryczny? Bo wizja wertykulacji ręcznej mnie przeraża...
2. Jaki czas po napowietrzaniu trawnika mogę zastosować nawóz? I czy dobrze rozumiem, że tak piaszczystego podłoża nie powinnam dodatkowo piaskować?
3. Czy nawóz mineralny i organiczny można stosować jednocześnie (mineralny będzie w proszku, organiczny w płynie)? Jaki ewentualnie odstęp czasowy powinnam między nimi zachować?
4. Jak długo po nawożeniu powinnam zastosować opryski na chwasty?
5. Jak technicznie wykonać punkt 8 mojego planu?! Nie wyobrażam sobie jak to zrobić i od czego zacząć... helpunku...
6. Czy jest jakiś sposób, aby dołożyć do gleby hydrożelu bez zakładania trawnika od nowa? Nie ukrywam, że wody idzie do podlewania sporo, a przydałoby się coś niecoś zaoszczędzić...
7. Jak podlewać? Co do pory dnia, obecności słońca i sposobu podlewania podstawy mam opanowane, interesuje mnie raczej kiedy i ile po nawożeniu, po oprysku, po równaniu terenu i po sianiu? Ziemia lekka, piaszczysta. I czy skoro nie będzie mnie na działce jeszcze 2 tygodnie, a więc dopiero od 23.06 zacznę działać, to czy obfite podlewanie zlecić już, czy raczej pracować na suchszej ziemi?
8. Czy ja w ogóle zdążę to wszystko zrobić, jeśli ogrodnictwo było dla mnie przez 30 lat życia czarną magią?

Wybaczcie być może głupiutkie i naiwne pytania, ale tematem interesuję się dopiero tydzień i poruszam w nim jak cielę we mgle...

Liczę na Waszą pomoc i na to, że zostanę tu na dłużej pokazując (mam nadzieję satysfakjonujące) efekty swoich działań :)

Pozdrawiam ciepło!
Kuleczka
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Regeneracja trawnika - spis czynności

Post autor: Krysia »

Kobieto :lol: , odpuść sobie Substral Mniszek, bo masz małe dziecko. Nie stosuj też w żadnym razie preparatu Roundup na chwasty. Dużo pracy przed Tobą, ale dasz radę. Powodzenia :-D .
Awatar użytkownika
Qulleczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2018-06-09, 18:29

Re: Regeneracja trawnika - spis czynności

Post autor: Qulleczka »

Krysia pisze:Kobieto :lol: , odpuść sobie Substral Mniszek, bo masz małe dziecko. Nie stosuj też w żadnym razie preparatu Roundup na chwasty. Dużo pracy przed Tobą, ale dasz radę. Powodzenia :-D .
Hej Krysiu :)
Dzięki za odpowiedź :)
Dziecię me nie przebywa tam zawsze ze mną, jedziemy obie (no dobra, Tatusia też zabierzemy) dopiero na początku sierpnia. Wcześniej będę tam tylko sama na weekendy. Stąd pytanie - jak długo muszę odczekać, aby po Mniszku wpuścić mojego łobuza na trawnik?

A o Raundupie myślałam tylko przy odpuszczeniu sobie obecnego trawnika i zakładaniu go całkiem od nowa :) Tak to wiem, że "no no no" jak mawia moja córcia ;)
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Regeneracja trawnika - spis czynności

Post autor: Krysia »

Hej Kuleczko:)
1. Nie stosuj tych preparatów , o których pisałam, bo są niebezpieczne dla zdrowia
2. Tatuś to podstawa :lol: , nie wyobrażam sobie, byś robiła to sama, bo potrzeba na to siły
3. Gdy już zrealizujesz, to co sobie zaplanowałaś w punktach ;-) , to będziesz mistrzem, bo tylko praktyka czyni mistrza, nie żadne teorie, nawet najładniej napisane
4. Każdy z nas kiedyś zaczynał przygodę z roślinami i niektórym to zostało na zawsze :)
Pozdrawiam serdecznie z zachmurzonego dziś Krakowa.
ODPOWIEDZ