Reaktywacja trawnika

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Armagedon
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2016-04-16, 19:43

Reaktywacja trawnika

Post autor: Armagedon »

Witam szanowne towarzystwo.
Ogród ma ponad 2000 metrów powierzchni, trawnik zajmuje około 1800 metrów. Rosną w nim drzewa owocowe, jodły, świerki, sosny, tuje, maliny, porzeczki oraz warzywa i kwiaty.
Postanowiłem zadbać o trawnik, przeprowadziłem pierwszą wertykulacje tego roku, pełno filcu i mchu wyrwał.
Za miesiąc planuje kolejna przeprowadzić.
Teraz planuje przeprowadzić oprysk przeciwko chwastom a tego nie brakuje, kupiłem chwastox 179sl, i tu moje pierwsze pytanie: jakiego stężenia użyć żeby nie wypalić trawy i innych roślin? Czy oprysk będę mógł poprawić po miesiącu czy dwóch?
Lada dzień kupię siarczan żelaza, czy te dwa środki mogę zastosować w odstępie kilku dni?
Po tych zabiegach planuję dosiać trawę, tą co teraz mam ma dużo wąskich listków, chciałbym kupić tą bądź zbliżony gatunek. Trawnik koszę nisko i ta trawa to znosi.
Może jakaś rada jaką trawę wybrać?
A może robię coś w złej kolejności? Będę wdzięczny za każdą pomoc.\

Pozdrawiam Rafał
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Reakyuwacja trawnika

Post autor: Iga51 »

Witaj Rafale. Zacznę od tego, że odradzam stanowczo ponowną wertykulację za miesiąc. Następną możesz zrobić dopiero jesienią. Natomiast za miesiąc (albo i wcześniej) możesz przeprowadzić aerację.

Co do chwastów dwuliściennych, to jeżeli chcesz zastosować chwastox, wstrzymałabym się również na razie z siarczanem żelaza. Chwastox możesz zastosować po miesiącu po raz drugi, ale może się okazać, że nie będzie konieczny. Tak samo siarczan żelaza - też może się okazać, że chwastox wypali i mech. Sam będziesz widział, czy jest taka konieczność. Jeżeli chodzi o stężenie, trzymaj się dokładnie zaleceń producenta ( masz dawkowanie na opakowaniu). Nie przedobrzyj ze stężeniem.
Dość sporo roślin masz na trawniku. Musisz bardzo uważać, żeby ich nie opryskać, bo chlapnięcie zlikwiduje każdą roślinę dwuliścienną.

Nie wspominasz nic o nawozie. Czy już zrobiłeś pierwsze wiosenne nawożenie (nawóz azotowy).
Proponuję Ci na początek, żebyś zapoznał się z artykułem w naszym poradniku, podaję link:
http://poradnikogrodniczy.pl/wertykulac ... awnika.php,
a po lekturze tego artykułu, jak będziesz miał jeszcze jakieś pytania, to śmiało pisz. Zawsze znajdziesz tu odpowiedź, czy radę.
Pozdrawiam
Armagedon
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2016-04-16, 19:43

Re: Reakyuwacja trawnika

Post autor: Armagedon »

Dziękuję za odpowiedź.
Niestety nie posiadam aeratora. Wertykulator był już dużym wydatkiem, może w przyszłym roku kupię aerator.
Jakby chwastox wypalił również mech to bardzo dobra wiadomość ale czy nie muszę zmienić ph ziemi żeby mech w przyszłości się nie zemścił na mnie?
Które z roślin wymieniłem będą odporne na oprysk? Najtrudniej będę z opryskiem przy iglakach, bardzo się rozłożyły.
O nawozie zupełnie zapomniałem, w mojej okolicy najtańszy jest Mocznik Puławski 25kg. Zalecają dawkę od 1,5-5 kg, nigdy nawozu nie używałem, może na początek użyję 2kg na 100 metrów?
Poszukuję również siewnika(trawa, nawozy), może jakaś rekomendacja? Interesuje mnie wyłącznie model na kołach.

To reasumując:
1. Wertykulacje na razie odpuścić.
2. W tym tygodniu wykonam oprysk i ewentualnie po miesiącu powtórzyć jeśli zajdzie taka potrzeba.
3. Rozsiać nawóz azotowy. Ile kg na 100m?
4. A kiedy wykonać dosianie trawy? Po tych zabiegach? Jaką mieszankę wybrać? Jest bardzo duży wybór i ciężko jakąś wybrać a potrzebuje około 10 kg.

Pozdrawiam Rafał
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Reakyuwacja trawnika

Post autor: Iga51 »

Rafale, jeżeli jeszcze nie nawoziłeś trawnika, to zrób to teraz. W pierwszej kolejności, ale po skoszeniu. (Czy już go skosiłeś?).
Jak już wspomniałam najważniejszym składnikiem mineralnym, którego trawnik potrzebuje wiosną i wczesnym latem jest azot – sprawia on, że darń jest zielona i silna. Najczęściej stosowany to azofoska lub saletra amonowa.
Tu znowu polecam link do naszego poradnika
http://poradnikogrodniczy.pl/saletra-am ... e-cena.php
Znajdziesz tu wiele informacji o saletrze amonowej. Dawki nawozu zawsze znajdziesz w opisie na opakowaniach. Możesz trochę zmniejszyć dawkę, nigdy nie zwiększać.
Mocznika Puławskiego nigdy nie używałam, więc trudno mi powiedzieć, jak jest skuteczny. Z tego, co wiem ma bardzo dużą zawartość azotu, bo aż 46 %, ale nie wiem, co poza tym. Przenawożenie azotem jest jednak niebezpieczne, bo może nawet zniszczyć trawnik. Chyba raczej nie polecałabym go, tym bardziej, że zaleca się go stosować łącznie z innymi nawozami, czyli nie posiada wielu innych składników. A oprócz azotu trawnik wiosną potrzebuje też innych składników. Najlepiej zastosować któryś z wyżej wymienionych lub gotowy wiosenny nawóz do trawników. Mają one w swoim składzie wysoką zawartość azotu – N, (odpowiedzialnego za szybki i bujny wzrost) oraz komplet niezbędnych makroelementów (fosfor – P i potas – K) i mikroelementów (np. magnez - Mg i wapń - Ca).
Jeśli nawozimy saletrą amonową to na 100 m2 wystarczy jej 1,5 kg. Możesz dać trochę mniej (1kg na 100 m2)
Nawożąc trawnik, zasilisz też pozostałe rośliny, które masz w pobliżu.
Po nawiezieniu trawa zacznie szybciej rosnąć i chwasty też. Pamiętaj o obfitym podlaniu trawnika po nawiezieniu. Dobrze jest nawozić przed zapowiadanym deszczem. Nie wolno nawozić podczas suszy.

Najwcześniej po tygodniu opryskałabym Chwastoxem lub Sterane na dwuliścienne. Po paru dniach (jak zielsko zacznie żółknąć) koszenie i dosiewka po skoszeniu.

Pytasz jakie z wymienionych roślin nie ucierpią przy oprysku na dwuliścienne. Otóż wszystkie ucierpią., jeżeli nie będziesz ostrożny. Jeśli masz blisko nich pryskać, to zabezpiecz je folią.

A teraz wybór nasion. Nie wiesz pewnie jaka trawa była u Ciebie posiana. Jeżeli wiesz jaka, to powinieneś dosiewkę robić z tej samej. Jeżeli nie wiesz jaka, to wysiej trawę uniwersalną. Nie żadną gazonową, czy ozdobną, nawet nie sportową. Zdecydowanie mieszankę uniwersalną.
Wszystko zależy też od ceny. Najdroższa (ale ponoć najlepsza ) to mieszanki Barenburg. Tylko ich cena jest zawrotna. Wybierz jakąś naszą, ale też nie najtańszą, bo więcej w nich plew niż nasion. Jeżeli potrzebujesz 10 kg, to przyjmij, że będzie Cię kosztowała ok. 150 zł - 200 zł (dla porównania - Barenburg 700 zł). Możesz też wysiać tzw. dosiewkę, czyli mieszankę regeneracyjną. Ale to również wyniesie za drogo przy dziesięciu kilogramach.
Pozdrawiam
Armagedon
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2016-04-16, 19:43

Re: Reaktywacja trawnika

Post autor: Armagedon »

Witam po dłuższej nie obecności.
Opryski nie pomogły, jedną roślinę tylko udało mi się wytępić a mlecz tylko się pokręcił. Teraz kupiłem dużo mocniejszy środek, za tydzień planuję oprysk.
W jednym miejscu zostawiłem trawę żeby się wykłosiła, na 95% to kostrzewa czerwona, drobne listki, gęsta, niska, czerwone kłosy. Kupiłem mieszankę traw z dużą zawartością kostrzewy, u mnie ona dobrze radzi i w cieniu i na słońcu.
Jak pogoda pozwoli to po dzisiejszym koszeniu przeprowadzę w zdrowszej części trawnika wertykulacje bez nacinania darni, usunę tylko martwą trawę.
ODPOWIEDZ