Rdza gruszy / plamy na liściach

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
kiri58
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-10-16, 21:05

Rdza gruszy / plamy na liściach

Post autor: kiri58 »

Witam, moja grusza i jabłoń zaczęły chorować. Liście szybko opadły i pojawiły się najpierw na gruszy a potem na jabłoni czerwone plamy. Oczywiście na liściach. Pod spodem czerwonej plamy jest narośl. Gruszki skarłowaciały i opadły. Proszę o pomoc.
Załączniki
100_1765.jpg
100_1765.jpg (5.82 KiB) Przejrzano 20089 razy
100_1764.jpg
100_1764.jpg (5.89 KiB) Przejrzano 20088 razy
100_1759.jpg
100_1759.jpg (5.34 KiB) Przejrzano 20088 razy
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Myślę, że chodzi o rdzę gruszy. Opis zwalczania jest w naszym poradniku (środki te same co przeciw parchowi) - choroby drzew owocowych

Co rozumiesz przez to że owoce "skarłowaciały" ? Jakie były dokładnie objawy, czy na owocach pojawiły się jakieś plamy (wodniste czy suche, jakiego koloru), czy był jakiś nalot na skórce? Przyczyną zniszczeń na owocach mogła być jeszcze jakaś inna choroba.
Rafał
kiri58
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-10-16, 21:05

Post autor: kiri58 »

Owoce rozwijały sie normalnie do pewnego czasu, jak juz sie wykształciły i byly takie male to zaczęły opadać , na nic pojawiły sie czarne plamy . Takie same czarne plamy mam na jabłkach. Jabłoń tez w tym roku nie obrodziła, jablka skarłowaciały i tylko kilka mozna bylo zebrać.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Hm... a czy owoce pękały? Podejrzewam parcha. Choroba atakuje zarówno jabłonie i grusze. Krótki opis objawów i zwalczania jest w naszym poradniku: parch jabłoni (u gruszy zwalcza się podobnie)

Proszę porównaj ze zdjęciami, czy u Ciebie jest tak samo. Dokładne zdjęcia porażonych owoców i liści znajdziesz na stronie TARGET, producenta środków ochrony:
http://www.target.com.pl/katalog/choroby/41.html

Jeżeli po obejrzeniu tych zdjęć będziesz mieć pewność że to parch, to mogę podać dokładne terminy oprysków (zacząć trzeba od wiosny).

Niezależnie od tego czy to na pewno ta choroba, tak czy inaczej, należy usunąć porażone owoce i wygrabić spod drzew liście - mogą stanowić źródło zakażenia w przyszłym roku. Zimą przeprowadzamy lustrację (zobacz: zimowa lustracja w sadzie ) i robimy cięcie przeswietlające korony drzew (zbyt gęste korony sprzyjają przenoszeniu choroby).
Rafał
Awatar użytkownika
ogi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2009-09-14, 08:12

rdza gruszy -cd

Post autor: ogi »

właśnie szukałem informacji co to za dziadostwo zaatakowało moje grusze i dzięki wam już wiem że to rdza gruszy
u mnie występuję w takiej formie:
Obrazek

No i teraz mam dylemat czy usunąć piękne jałowce, czy dwie leciwe ale rodzące smaczne owoce grusze? :roll:
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Rdza gruszy / plamy na liściach

Post autor: JaDorka »

Na mojej gruszy widoczne są zmiany na liściach, na górnej części początkowo żółte, potem ciemniejące plamy, od spodu dziwna narośl. Powiedziano mi, że to rdza od jałowca. Czy to coś grożnego? Czy coś z tym powinnam zrobić?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

JaDorka, temat WIELOKROTNIE wałkowany na forum... Zgodnie z regulaminem, należy poszukać, czy dany temat nie był już poruszany (teraz twój post przeniosłem). A ten temat był nieraz i powiedziane zostało w zasadzie wszystko co da się powiedzieć o tej chorobie. :roll:

Szczegółowe informacje o przebiegu choroby i jej zwalczaniu znajdziesz też w poradniku: złe sąsiedztwo roślin oraz Rdza gruszy - zwalczanie, opryski, zapobieganie
Rafał
elutka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-10-03, 14:26

GRUSZA chore liście

Post autor: elutka »

Mam niestety następny problem. Moja jedyna grusza również ma plamy, ale te są moim zdaniem inne niżeli na śliwie. Poza tym listki gruszki w miejscu plam, mają od spodu liścia jakby wyrastające korzonki inne natomiast zwijąją się wzdłuż i mają ciemne centki.
Załączniki
GRUSZA spód liści.jpg
GRUSZA spód liści.jpg (7.24 KiB) Przejrzano 19434 razy
grusza choroba.jpg
grusza choroba.jpg (13.42 KiB) Przejrzano 19434 razy
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Jak wyżej - rdza gruszy.
Rafał
grosiu
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-08-11, 17:21

Choroba liści i pasożyt gruszki

Post autor: grosiu »

Witam. Na liściach gruszki pojawiły się czerwone plamy i jakiś pasożyt na liściach. Mógłbym prosić o poradę jak tego osobnika zwalczyć? Poniżej zamieszczam zdjęcia co ułatwi identyfikacje choroby.
Załączniki
20091006_002_.jpg
20091006_002_.jpg (51.26 KiB) Przejrzano 19384 razy
20091006_001_.jpg
20091006_.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Diagnoza jak wyżej - rdza gruszy ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
amarela
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2009-08-18, 23:08

co atakuje gruszkę ?

Post autor: amarela »

Co atakuje liście tej gruszki ? Czy da się jakoś ją uratować ?
Załączniki
P120910_13.56.jpg
P120910_13.56.jpg (56.04 KiB) Przejrzano 11906 razy
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Post autor: aro »

Gruszę da się uratować. Choroba, która zaatakowała twoją gruszę nazywa się rdza gruszy, zwalcza się ją tak samo jak parcha gruszy. Sprawcą tej choroby jest jałowiec sabiński , który na przełomie kwietnia i maja rozsiewa zarodniki, które atakują gruszę. Najlepiej pozbyć się jałowców, które rosną w pobliżu i problem z głowy, ale to nie takie proste. Pamiętaj, na jesieni wyzbieraj wszystkie chore liśćie spod drzewa.
slawcio66
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2014-03-24, 09:36

rdza gruszy

Post autor: slawcio66 »

Witam wszystkich!
w ubiegły piątek dokonałem oprysku gruszy preparatem Score 250 EC i mam pytanie: kiedy opryski powtórzyć a może ktoś zna lepszy bardziej skuteczny środek na rdzę gruszy(oprócz piły motorowej :) dodam tylko że mam na ogrodzie posadzone jałowce które pryskam tym samym środkiem co gruszę a nie chcę ich likwidować. pozdrawiam Sławek
Awatar użytkownika
jolafol
Moderator
Posty: 209
Rejestracja: 2009-07-14, 17:12

Re: Rdza gruszy / plamy na liściach

Post autor: jolafol »

Ten temat był wielokrotnie poruszany, warto przeczytać i to rdza gruszy-wypowiedź eksperta na forum
Pozdrawiam Jola
ODPOWIEDZ