Ratujcie moją bugenwillę !

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Ratujcie moją bugenwillę !

Post autor: Sylwia,Gosia »

WP_20160818_028.jpg
Listki są właściwie czyste ,tylko ze 3 mają takie dziurki.
Listki są właściwie czyste ,tylko ze 3 mają takie dziurki.
Tu powiesiłam ją do zdjęcia .Na pierwszy rzut oka nie wygląda tak źle,ale z bliska prawie wszystkie listki są poskręcane.
Tu powiesiłam ją do zdjęcia .Na pierwszy rzut oka nie wygląda tak źle,ale z bliska prawie wszystkie listki są poskręcane.
Proszę ,pomóżcie w uratowaniu bugenwilli.To prezent na Dzień Matki-musi przeżyć .Do tej pory rosła ładnie ,niewiele kwitła ,ale liście miała zdrowe.Nie miałam jej w polu widzenia ,więc zauważyłam dopiero teraz ,że prawie wszystkie liście ma poskręcane,na dodatek przestała kwitnąć.
Staram się trzymać podłoże wilgotne ,ma sporo słońca na południowym balkonie i pałeczki z odżywką na 60 dni.Kiedy w połowie maja (Dzień Matki jest ruchomy przypada na pierwszą niedzielę maja)ją przesadziłam ,dałam jej donicę o 2 rozmiary większą .

Czytałam ,że liście w roślinkach skręcają się przy braku cynku ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Ratujcie moją bugenwillę !

Post autor: tadek »

.
O bugenwilli opowiada też nasz Poradnik Ogrodniczy.
Zajrzyj jeszcze do tego artykułu Gosieńko, i podumaj czy prowadzisz roślinkę zgodnie z zaleceniami.

Napisz potem co wywnioskowałaś. :zawstydzony:

A czy czasem nie było u Ciebie chłodniejszej nocy?
Może zareagowała tak na skok temperatury. Albo przeciąg? :zdziwko:
(...).Bugenwilla uwielbia słońce jednak mimo to należy uważać czy przypadkiem jej delikatne listki i przykwiatki nie ulegają poparzeniu. Od wiosny do jesieni podlewamy obficie. Pielęgnując bugenwillę należy też zwracać uwagę czy woda nie stoi w doniczce. Podtapianie korzeni prowadzi do żółknięcia liści. Przy pielęgnacji bugenwilli nie należy zostawiać kropli wody na liściach lub przykwiatkach ponieważ może to być przyczyną oparzeń liści...

Czytaj więcej - KLIK :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ratujcie moją bugenwillę !

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Tadziu,że zechciałeś pomóc :) Zanim poprosiłam o pomoc ,szukałam w necie informacji i nie znalazłam nic na temat skręconych liści bugenwilli,w naszym poradnikowym artykule ,zresztą dość wyczerpującym ,niestety też nie.
Moja ,jak pisałam już ,ma zapewnione mniej więcej takie warunki ,jak opisuje artykuł.Wisi na barierce południowego balkonu może czasami wiaterek ją lekko owiewa.
Teraz najważniejsze dla mnie co robić ? ,aby liście powróciły do poprzedniego wyglądu i stan roślinki się nie pogorszył .Zupełnie nie mam pojęcia :przestraszony: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Ratujcie moją bugenwillę !

Post autor: tadek »

.
Na stronie internetowej howes.com, znalazłem opis objawów zwijania się liści bugenwilla. Zacytuję go tutaj w całości, bo nie wiem czy czasem nie zniknie z tej strony...


CYTUJĘ:

Bougainvillea (Bougainvillea spp.), Zwane również kwiat papieru, to grupa rodzimych gatunków roślin kwiatowych do Ameryki Południowej.Te tropikalne rośliny mają efektowne kwiaty i wiecznie zielone liście, które czynią je atrakcyjnym wyborem dla projektów małej architektury w klimatach tropikalnych i semitropical.W idealnych warunkach, liście bougainvillee pozostają zdrowe i tętniące życiem przez cały rok.Jednakże, istnieje kilka czynników, które powodują uszkodzenia liści tych roślin ", odbarwieniu i curling liści.

Szkodniki
owady atakują kilka liści szkodniki Bougainvillea, co powoduje więdnięcie liści curling i.Looper bugenwilli (Disclisioprocta stellata) jest nocny gąsienice z zielonym lub brązowym ciała.Zużywa brzegów liści, powodując ich stopniowe zwijania się do wewnątrz, jak uszkodzonych tkanek gnije wyjazdowych.Według publikacji Extension University of Hawaii, te szkodniki atakują wszystko bugenwilli i mają duży zasięg naturalny, który rozciąga się na całym klimacie tropikalnym, zarówno w Ameryce Północnej i Południowej.Mszyce są również związane z liści curlingu w bugenwilli.Roje tych maleńkich owadów wysysają sok bezpośrednio z liści rośliny, co powoduje, że stają się sztywne i zwijają się do wewnątrz.Choroby
liść curling jest częstym objawem wielu chorób roślin, w tym zarówno zakażeń bakteryjnych patogenów grzybowych i.Bakterie Pseudomonas andropogonis i kilku rodzajów grzybów wywołują choroby liści miejscu.Początkowe objawy to odbarwione plamy na powierzchni liści jest, następnie więdnięcia i zniekształcenia.Grzybicze plamistość liści wpływa większość roślin i zazwyczaj jest zarządzany przez przycinanie i usuwanie zainfekowanych liści resztki roślinne kilka razy w roku.Zgnilizna korzeni spowodowane przez grzyby Rhizoctonia i innych gatunków, są jednymi z bardziej poważnych chorób, które powodują liście bugenwilli zwijają.Uszkodzeń systemu korzeniowego rośliny zapobiega się pochłanianiu wody i składników odżywczych z gleby, skutecznie uduszenie zieloną wzrost powyżej linii gleby.Pożółkłe i curling liście są jednym z pierwszych widocznych objawów tych zakażeń.

Gleba Jakość
skład gleby i tekstury może również prowadzić do curlingu i przebarwione liście w bugenwilli.Ciężkie typy gleb, takie jak te o wysokiej zawartości gliny, często posiadają zbyt dużo wody w pobliżu korzeni roślin.To tłumi system korzeniowy, który uszkadza liści i kwiatów.Niewystarczająca wilgoć powoduje liście rośliny stają się brązowe i więdną.Badanie gleby mineralne i odżywcze ujawnia braki w zalewania gleby lub rosnące, które mogą powodować deformacje lub zmniejszania się wzrostu liści.Bougainvillea preferuje się również lekko kwaśny poziom pH, od 5,5 do 6,0.Zasadowym pH powyżej 7,0 lub nadmiernie środowiskach kwaśnych może zapobiec wchłanianiu niektórych roślin minerałów z gleby.

Warunki środowiskowe
trudnych warunkach środowiskowych, szczególnie w niskich temperaturach, może zaszkodzić bugenwilli.Lubią pełnym słońcu, ale działać źle w częściowym lub pełnym cieniu.Niewystarczającym oświetleniu może spowodować, że rośliny z prowadzenia fotosyntezy, co powoduje utratę liści wyrazistość i zacząć się zwijać.Zgodnie z University of Hawaii publikacji te rośliny muszą być przechowywane w temperaturze co najmniej 64 do 68 stopni Celsjusza.Narażenie na niższych temperaturach, nawet na krótki czas, może spowodować uszkodzenie roślin lub utrudniać rozwój Bougainvillea jest.


Koniec cytatu.

Źródło artykułu... KLIK :arrow:

.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Ratujcie moją bugenwillę !

Post autor: tadek »

.
Jesteś wstanie Gosiu zapewnić swojej roślinne temperaturę przechowywania, w temperaturze conajmniej 64 do 68 stopni Celsjusza? :lol: :super:

Artykuły ten został automatycznie przetłumaczony przez moją przeglądarkę internetową. Nawet nie wiem z jakiego języka.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Ratujcie moją bugenwillę !

Post autor: tadek »

.
Ciekawe też o tej roślinne napisała na swoim blogu ,,Nastrojowy ogród'', Ewa Maria Szulc.
Artykuł zatytułowany jest:

Bugenwilla gładka czyli Bougainvillea glabra – niezwykle efektowne i fascynujące pnącze… :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Ratujcie moją bugenwillę !

Post autor: Petrus »

Zwijanie się liści roślin to nie tylko może być objaw atakowania jakiegoś szkodnika ale może to być też objaw fizjologiczny rośliny, czyli niewłaściwe warunki uprawy ;-)
Takie zwijanie się liści jest czasem powodowane przez zimne noce gdy zaś w dzień jest bardzo upalnie (duża różnica temperatury). Podobnie zwijają się liście gdy brakuje tez roślinie mikroelementu itp. wszystko zależy od rośliny i jej wymagań, bo u różnych roślin te same objawy znaczą co innego. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ratujcie moją bugenwillę !

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dziękuję Kochane chłopaki ! :-D
Tadziu ,artykuł ,który mi podałeś bardzo ciekawy i jest tam chyba wszystko o chorobach,o skręcających się liściach też. ;)

Piotrusiu,masz rację ,to chyba brak mikroelementów,tak jak podejrzewałam prawdopodobnie cynku .U mnie różnic temperatury w nocy wielkich nie ma ,jak jest w dzień 35 ,to jeszcze o 2 w nocy temperatura sięga 30 stopni(sprawdzałam ).Sprawdziłam kiedy dawałam pałeczki odżywcze i te 60 dni już mija,a jak były oszukane :lol: ,to roslinka od dawna może być głodna,chociaż coś jej skapywało ,kiedy podlewałam inne kwiaty z odżywką . I jeszcze jedno : nowe listki są mniejsze i jakby jaśniejsze i to też chyba wskazywałoby na jej niedożywienie ,prawda ?
Może ją postraszę i przesuszę trochę ,to będzie kwitła ,jak radzono w artykule. Tyle ,że ona zaraz przywiędnie ,a mi się serce kraje i boję się ,że sie nie podniesie.
Zrobiłam chyba jednak błąd i przesadziłam tydzień po kupnie ,do doniczki o 2 rozmiary większej,ale kiedy wtykam palec do ziemi ,ziemia jest dość zbita.Drugi błąd ,to może ziemia zbyt bogata w torf ?
Mimo wszystko ma u mnie jak u Pana Boga za piecem i powinna ładnie rosnąć i kwitnąć .Zobaczymy ...
Jeszcze raz dziękuję za wszystko :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ratujcie moją bugenwillę !

Post autor: Sylwia,Gosia »

Wyniosłam jakiś czas temu bugenwillę na balkon. Na pewno nie było jej zimno,ale zaczęła gubić liście (od jesieni już 2 razy ścinałam jej długie pędy).Popryskałam ją wodą (?!) i wygląda jakby miała poparzone liście .Było gorąco ,to fakt,ale żeby aż taaaaak :orany:
Nie przesadzałam jej ,a jedynie dokarmiałam co tydzień dla kwitnących (może za szybko ?) . Proszę o radę ,czy powinnam jeszcze raz podciąć ją ?
Przylistki są malutkie  .
Przylistki są malutkie .
IMG_2394.JPG
Czy to wygląda jak poparzenie słoneczne?
Czy to wygląda jak poparzenie słoneczne?
I niektóre liści lekko zaczęły się zwijać .Co robić ?

Z góry dzięki za wszystkie rady .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Ratujcie moją bugenwillę !

Post autor: Petrus »

Tak mi się wydaje że poparzenie odpada, bo wtedy całe blaszki miały by oznaki poparzenia. Bardziej mi to pasuje na przenawożenie. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ratujcie moją bugenwillę !

Post autor: Sylwia,Gosia »

Witaj Piotrusiu! Dzięki za szybką interwencję :) Te opadnięte liście ,suche ich brzegi i czubki ( tylko niektóre), malutkie nowe liście i nikłe przylistki , to efekt przenawożenia ? Ziemia ,jak pisałam z tamtego roku i tylko 1 raz na tydzień lub 10 dni nawoziłam do kwitnących .No ,może ostatnio zdarzyło się co 5 dni .Nawoziłam tym Energy :/ Co mogę teraz zrobić ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Ratujcie moją bugenwillę !

Post autor: Petrus »

Teraz musisz podlać kilkukrotnie ją mocno aby woda przelewała się przez doniczkę żeby wypłukać nadmiar soli mineralnych. Przez 3 tyg podlewaj tylko wodą, zobaczymy co bedzie dalej.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ratujcie moją bugenwillę !

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Piotrze ! spróbujemy ,pożyjemy ,zobaczymy ...
Pozdrawiam serdecznie :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ratujcie moją bugenwillę !

Post autor: Sylwia,Gosia »

Gdyby nie była prezentem od synów ,dałabym sobie chyba spokój z nią ,choć zawsze szkoda. Coś jej u mnie nie pasuje,bo tak jak zeszłego lata zaczyna zwijać liście ,"normalne" pozostały tylko te na dole -starsze.
Po tym jak Piotruś stwierdził objawy przenawożenia ,przeprowadziłam reanimację według instrukcji ,tej wiosny nie zmieniałam ziemi ,bo wyczytałam ,że te kilkuletnie tego nie potrzebują ,a jedynie nawożenia .Nie spojrzałam na datę ,ale chyba od miesiąca nie nawożę .
Proszę ,może ktoś ma pomysł ,a może miał taki przypadek ze skręcającymi się liśćmi i niekwitnącą potem bugenwillą , co można zrobić ,żeby nie wyrzucić kwiatka i żeby mógł kwitnąć ?
IMG_2754.JPG
IMG_2755.JPG
Bugenwilla zgęstniała ładnie ,niestety zaczęły zwijać się jej liście ,tak jak zeszłego lata ,przez co chyba nie kwitła w ogóle .
Bugenwilla zgęstniała ładnie ,niestety zaczęły zwijać się jej liście ,tak jak zeszłego lata ,przez co chyba nie kwitła w ogóle .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Ratujcie moją bugenwillę !

Post autor: Petrus »

Witaj. Czasem takie objawy poskręcanych liści powodują żerujące mszyce.
Wydaje mi się Gosiu że to choroba grzybowa lub zaatakowanie wirusem. Mszyce mogły przenieść wirusa do rośliny i dlatego tak wyglada. Niestety zawirusowanych roślin (powyginane blaszki liści) nie da się odratować bo problem będzie ciągle powracał, nawet po ścięciu nisko rośliny. ;)
A nie było czasem u Ciebie przymrozków? Bo czasem podobne objawy daje przechłodzenie rośliny.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ