Ratujcie - jodła obsypana czymś dziwnym, jałowiec usycha...

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
panmaruha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-06-23, 20:39

Ratujcie - jodła obsypana czymś dziwnym, jałowiec usycha...

Post autor: panmaruha »

Dobry wieczór
Jestem "nowy", tak więc pięknie witam i proszę doświadczonych o pomoc. Coś się dzieje z moimi jałowcami i jodłami. Jak je ratować? Z góry dziękuję za pomoc
Marek
Załączniki
A.jpg
AA.jpg
B.jpg
BB.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Ratujcie - jodła obsypana czymś dziwnym, jałowiec usycha...

Post autor: rafaloku »

Na pierwszych dwóch zdjęciach wg mnie jest sosna, a widoczne pomarańczowe narośla to objaw rdzy wejmutkowo-porzeczkowej lub innej rdzy porażającej sosny. Pędy z tymi naroślami trzeba wyciąć, a na grubszych konarach wyciąć te narośla. Rany po cięciu zasmarować maścią ogrodniczą z dodatkiem środka grzybobójczego np. Funaben Plus 03 PA. Całą roślinę opryskać jednym z preparatów Scorpion 325 SC lub Saprol.

Więcej w naszym poradniku: rdza wejmutkowo-porzeczkowa

Jeśli chodzi zaś o jałowca, niestety nie wiem co to może być. Brakuje mi jakiś bardziej charakterystycznych objawów, poza samym brązowieniem igieł. Być może pędy trzeba z bliska obejrzeć dokładniej w poszukiwaniu zmian chorobowych lub oznak żerowania szkodników. Jak coś wypatrzysz, proszę o zdjęcia. Wstępnie proponowałbym opryskać jednym z preparatów podanych wyżej do oprysków sosny.
Rafał
panmaruha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-06-23, 20:39

Re: Ratujcie - jodła obsypana czymś dziwnym, jałowiec usycha...

Post autor: panmaruha »

Dziękuję, mam nadzieję, że jodłę uda się uratować... A jak Pan myśli?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Ratujcie - jodła obsypana czymś dziwnym, jałowiec usycha...

Post autor: rafaloku »

Upieram się jednak, że to sosna, a nie jodła. Roślina jest porażona bardzo mocno. Zmian chorobowych na niej pełno. Na pewno wycinanie i opryski trzeba będzie powtarzać przez kilka lat. Może się uda ale będzie to pracochłonne i kosztowne. Rozważył bym usunięcie całego drzewka i zastąpienie go innym. Lepiej nie sadzić kolejnej sosny, bo pewnie również zachoruje.
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Ratujcie - jodła obsypana czymś dziwnym, jałowiec usycha...

Post autor: Petrus »

Witajcie. Pierwsze drzewo to sosna drugie jałowiec. według mnie te żółte części na sosnie to kwiatostany- tak kwitnie sosna. Dla pewniejszej oceny przydałoby się zdjęcie tego żółtego 'elementu' ;) :mrgreen:
Jałowiec jest zacieniony, dlatego dolne pędy brązowieją i usychają. Trzeba to po prostu wszystko usunąć (te brązowe pędy, igły) i zostawić tylko zielone części. Potem oprysk np. Scorpionem lub innym preparatem na choroby grzybowe. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Ratujcie - jodła obsypana czymś dziwnym, jałowiec usycha...

Post autor: rafaloku »

Oznaczyłem czerwonym kółkiem miejsce na pędzie, które wygląda mi na rdzę. Dla pewności rzeczywiście przydało by się wyraźniejsze zbliżenie.
sosna-rdza.jpg
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Ratujcie - jodła obsypana czymś dziwnym, jałowiec usycha...

Post autor: Petrus »

Aha, chodzi o to miejsce. Właśnie zdjęcie by się przydało z bliska. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ