Rabata z liliowcami - prośba o pomoc

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Rabata z liliowcami - prośba o pomoc

Post autor: edyta_mi »

Zachwycona zdjęciami Roberta (Klambera) przedstawiającymi łany liliowców, postanowiłam stworzyć u siebie rabatkę liliowcową. Długo nie mogłam wymyślić na nią miejsca, ale w końcu zwolniła mi się rabatka po azalii i pomyślałam, że będzie im tu dobrze :mrgreen: .
Postanowiłam posadzić pas liliowców z tyłu, ale zastanawiam się co będzie dla nich dobrym towarzystwem z przodu :-? .
Gleba u mnie jest raczej zwięzła, o odczynie obojętnym, miejsce w pełnym słońcu :) .
Załączam zdjęcia. Wierzba, igra i piwonie widoczne na zdjęciach czekają na przeprowadzkę, więc proszę nie brać ich pod uwagę ;) .
Będę wdzięczna za każdą sugestię :padam: .
Załączniki
rabataL_1442.JPG
r.liliowcowa_1452.JPG
Pozdrawiam Edyta
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Ze względu na stanowisko rabaty w pełnym słońcu na pewno dobrze sprawdzą się tam takie rośliny jak np.
- Bodziszek (Geranium),
- Krwawnik wiązówkowaty (Achillea filipendulian),
- Przywrotnik miękki (Alchemilla mollis),
- Aster krzaczasty (Aster dumosus),
- Nachyłek okółkowy (Coreopsis verticillata),
- Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea),
- Złocień wielki (Leucanthemum maximum),
- Firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica).
Tył przy ogrodzeniu warto zapełnić roślinami wyższymi, które dorastają do wysokości takiej jak liliowce (60 -100 cm), a z przodu wybrać byliny do max. 40 - 50 cm. Kolorystyka i układ bylin dowolny, w zależności upodobań autorki. Oczywiście wszystko należy sadzić w odpowiednich rozstawach, żeby byliny miały możliwość rozrostu.

Pozdrawiam,
Wojtek - LeroyMerlin
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Ja właśnie wsadziłam cebulki tulipanów pomiędzy moje liliowce. ( dla tulipanów dobra jest obojętna gleba). Pomyślałam , że zanim liliowce zakwitną , rabata będzie kolorowa już wiosną . A póżniej - mam nadzieję , że rozrośnięte kępy liści liliowców zasłonią zasychające liście tulipanów. Na jesień planuję posadzić pomiędzy nimi kwiaty jednoroczne - najprawdopodobniej astry. Cebulek tulipanów nie wykopuję corocznie. Co o tym myslisz?
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Wojtku, tylko większość roślin wymienionych przez Ciebie należy do wysokich. Ja właśnie szukam coś niskiego na przód rabaty. Nie mam pomysłu co mogłoby się ładnie komponować :/ .

Elu, też zastanawiałam się nad tulipanami. Tylko ja swoje sadzę w koszyczkach i wykopuję, bo u mnie ciężka gleba i latem przy nadmiarze wilgoci często wygniwają. :/
Podoba mi się pomysł umieszczenia ich w takiej odległości, żeby przykryły je rozrastające się rośliny. Tulipany mam jeszcze nie wysadzone, też szukałam dla nich miejsca. Punkcik dla Ciebie :) .
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Dziękuję :padam:Ja posadziłam w zeszłym roku tulipany w doniczkach z dużymi dziurami w denku i mi większość zgniła , natomiast te w ziemi przetrzymały.
Jeśli miałabyś na rabacie miejsce na jakieś jesienne kwiaty , aby rabata cały czas była kolorowa , to może jakieś drobnokwiatowe chryzantemki? W moim wątku są zdjęcia. Bardzo mi teraz ożywiają działeczkę. I rosną niewysokie
ArtGarden
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2011-09-19, 21:46

Post autor: ArtGarden »

Witaj
Zadziwia mnie Twój zapał do ogrodnictwa ;-) gratuluję :)
A teraz do rzeczy ... pozwoliłem sobie pobawić Twoimi zdjęciami z racji tego że nie mam chwilowo nic do roboty i wyszło coś takiego jak przedstawiam na fotce. Patrząc od strony siatki mamy : liliowce , irysy , tawułki , skalnice , po bokach są turzyce.

Rośliny kwitną naprzemiennie więc nie będzie nudno :mrgreen:

Edit: na trawniku są nieduże niedociągnięcia za co przepraszam :-?
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

ArtGarden pisze:
Edit: na trawniku są nieduże niedociągnięcia za co przepraszam :-?
Na moim trawniku jest mnóstwo niedociągnięć, ale lubię być użytkownikiem a nie niewolnikiem ogrodu :rotfl: .
Dziękuję Ci za wizualizację, rozjaśniło mi to sporo w kwestii planu rabaty. Podoba mi się pomysł z irysami, umieszczę je przy liliowcach. :)
Jednocześnie zobaczyłam, że zdecydowanie potrzebuję asymetrii. Styl formalny nie dla mnie, od francuszczyzny wolę bardziej po angielsku :-P .
P.S. W jakim programie można tak się bawić ze zdjęciami?
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Te same rośliny trochę w innym układzie.
Bez skalnicy która lubi wapienne gleby.
Załączniki
af160_1screen.jpg
ArtGarden
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2011-09-19, 21:46

Post autor: ArtGarden »

waldek727 pisze:Te same rośliny trochę w innym układzie.
Bez skalnicy która lubi wapienne gleby.
Glebę możemy przygotować pod każdą roślinę osobno więc nie stanowi to problemu :)
Co do programu Edytko to jutro nazwę Ci podam .
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

To może coś z roślin zadarniających?
- Gożdzik siny - wys. 15 cm
- Zawciąg nadmorski wys. - 10-15 cm
- Macierzanka piaskowa - 10 cm.
- Rozchodnik kaukaski - 10 cm
- Płomyk szydlasty - 10 cm
- Ubiorek wiecznie zielony -tworzy poduszeczki do 35 cm
- Rogownica kutnerowata - wys. 15 cm, tworzy gęste kobiercre
- Smagliczka skalna - wys. 15 cm
- Gęsiówka kaukaska - wys. 20 cm, tworzy poduszeczki

Z wyżej wymienionych można wybrać 3 - 4 rodzaje, o różnej kolorystyce kwiatów. Byliny rozrosną się wśród liliowców i wypełnią całą rabatę nie pozostawiając pustych przestrzeni między kwiatami.

Pozdrawiam,
Wojtek - LeroyMerlin
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Post autor: Roma »

Edytko! przepraszam, ze w Twoim wątku ale muszę poskarżyć się na Panów :-(
Tobie to zrobili wizualizację a mnie to nie :zalamany:
A tak na poważnie, to ciekawe te propozycje.
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

waldek727 pisze:Te same rośliny trochę w innym układzie.
Waldku, wygląda to bardzo ciekawie. Ale tak na moje oko, to chyba jednak są tam jeszcze inne rośliny ;) .
Napisz proszę coś dokładniej, bo bardzo mi się tek układ podoba :-D . Choć muszę przyznać, że nieco zaburza mój plan. Tu już nie ma łanu liliowców, ale jest doskonała kompozycja.
Zamieszałeś mi w głowie :zdziwko: :rotfl: .
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Witam.

Najpierw prośba,lecz nie tylko do Ciebie Edyto, ale również do wszystkich którzy czytają moje posty niezbyt uważnie,a koniecznie chcieli by coś u siebie zmienić.
Nie jestem na tym forum sam i zdaję sobie z tego sprawę,ale jeśli podoba Ci się moja wizja i linia ogrodów którą opisuję w różnych wątkach, to postaraj się uchwycić jej sens.
Tobie później będzie łatwiej już iść własną drogą z własną koncepcją, a mnie będzie miło,że po części mogłem Ci w czymś pomóc.Jestem w 100% amatorem i pasjonatem ogrodów i też się uczę rzemiosła na tym forum od innych, przeglądając ich wątki.

,,Postanowiłam posadzić pas liliowców z tyłu".
Zastanawiam się, po co Ci jest tam potrzebny żywopłot z liliowców?
Postarajmy się nie tworzyć w naszych ogrodach klombów czy kwietników.
Mieszkamy w pięknym kraju nad Wisłą a nie nad Tamizą.

Odnośnie wątku. W swoim szybkim szkicu wykorzystałem te rośliny które wybrał dla Ciebie ArtGarden.
Dodałem tylko z tyłu konstrukcję ze zwieszających się lin na której to umieściłem różę pnącą Indigolette.
Z lewej strony zaś posadził bym równolegle do ścieżki trzy tuje kolumnowe o zróżnicowanym wzroście.
Natomiast co do niskich i płożących roślin zachodzących na trawnik to w 100% rozszyfrował mnie Wojtek.
Są na niej: smagliczka lub rozchodnik ostry-flox, żagwin lub gęsiówka-goździk ogrodowy lub rogownica.

Możesz wziąć jeszcze pod uwagę:przywrotnik pospolity i purpurową jeżówkę oraz czosnek i barbulę klańdońską.
Zaznaczone niskie iglaki to jałowce płożące.

Pozdrawiam.Waldek.
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Waldku, ja z całą pewnością nie należę do osób, które bezrefleksyjnie przyjmują czyjeś pomysły :mrgreen: .
Podoba mi się Twój styl :-D . Nie jest on w 100% zgodny z moim, ale z całą pewnością przedstawiony przez projekt będzie dla mnie bogatą inspiracją i wiele elementów z niego zamierzam wykorzystać :mrgreen: . Jeżeli chodzić o grupę liliowców, to może kiedy obejrzysz zdjęcie Roberta, zrozumiesz co mnie w tym zachwyciło :roll:
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/moj- ... 140,45.htm.
Jednak wizualizacja unaoczniła mi również inne aspekty takiego pomysłu :-/ .
Zaczynam powątpiewać czy moja rabata zdąży powstać w tym roku. Czy moja wizja zdąży dojrzeć :-P .
Zamieszałeś mi w głowie, za co bardzo dziękuję ;) .

P.S. A tak na marginesie to moja Indigolette (co prawda tylko jedna) chwilowo trafiła do doniczki, bo nie miałam koncepcji, gdzie ją umieścić :rotfl: .
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Moja rabata przechodzi powolną metamorfozę. Oto jak wygląda w tej chwili. Z roślin, których w tej chwili nie widać (bo zniknęły pod ziemią) znalazły się na niej jeszcze tulipany i irysy.
Posadziłam 6 liliowców (3 z przodu i 3 z tyłu). od lewej znalazła się jeżówka purpurowa ('Flame Thrower'). Z przodu pomiędzy liliowcami są 2 bergenie. Za jałowcem na siatce znalazł się powojnik wielkokwiatowy. Jeszcze planuję dokupić 1 lub 2 i dosadzić.
Czy może ktoś ma jakieś sugestie patrząc na dotychczasowe prace?

P.S. Waldku zastanawiam się, czy rozpoznasz w tym swój projekt, który był dla mnie główną inspiracją ;) .
Załączniki
rabataL_1518.JPG
rabataL_1517.JPG
rabataL_1516.JPG
Pozdrawiam Edyta
ODPOWIEDZ