rabata podwyższona

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ogrodniczka65
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2008-03-23, 13:06

rabata podwyższona

Post autor: ogrodniczka65 »

Dobrzy ludzie !

Wszystkiego dobrego na nowy sezon !

Powiedzcie mi jak zrobić rabatę podwyższoną do warzywnika? Wiem, że powinna składać się z różnych warstw, ale z jakich i jak po kolei ?

Pozdrawiam, Kasia
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Kasiu! Rabatę podwyższoną można zbudować w dwojaki sposób. To o czym wspominasz ( kilka warstw) to rabata wygrzbiecona. Budowa jej wymaga sporo pracy i dużo materiału. Rabatę ustawiamy w kierunku z północy na południe. Najpierw należy z około 1,5 metrowej szerokości i dowolnej długości powierzchni gleby usunąć na głębokość ok 25 cm porośniętą warstwę górną. Na środkowym pasie szerokości od 50 do 90 cm układamy chrust, łodygi bylin, w taki sposób, aby większe części roślin nie wystawały potem spod ziemi. Na to układamy odwróconą darń. Na tym z kolei układamy ok 15 cm grubości warstwę opadłych liści i innych zielonych odpadków. Na to 5 cm warstwę gleby. Kolejną warstwę o grubości 10 cm układamy z kompostu grubego. Na koniec dajemy jeszcze jedną warstwę tej samej grubości z ziemi do sadzenia lub zasiewu, składającej się z warstwy ornej gleby z dodatkiem 1/3 przesianej ziemi kompostowej. Przy takiej budowie chrust, darń i listowie rozkładając się pod wpływem wilgoci dają ciepło.
W skrócie konstrukcja kopca:
1. środek z gałęzi i łodyg
2. murawa położona odwrotnie
3. warstwa listowia
4. warstwa gleby
5. surowy kompost
6. ziemia ogrodnicza
Zawartość próchnicy w grządce wygrzbieconej wpływa na polepszenie zbiorów. Niekorzystnym aspektem takiej uprawy, jest fakt, ze ze względu na bardzo wysokie zasilanie azotem przez pierwsze trzy lata nie powinno się w ten sposób uprawiać sałaty ani szpinaku. Natomiast znakomicie nadają się do takiej uprawy pomidory, papryka, ogórki i cukinia, ponieważ magazynują niewiele azotanów w owocach. Przy takiej grządce, na bocznych powierzchniach rośliny trzeba wysiewać lub sadzić w bruzdach, ponieważ inaczej będą miały za mało wody.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Drugi sposób to zbudowanie podwyższonego, ogrodzonego zagonu wysokości ok 60 cm, szerokości 1,5 m i długości 3- 4m. Na początek należy oczyścić wybrane miejsce z chwastów i darniny. Następnie trzeba wykopać bruzdę przez całą długość przyszłego zagonu. Wykopaną ziemię należy umieścić na taczkach bądź folii ogrodniczej. Ziemię w wykopanym rowku należy poluzować widłami. Wzdłuż pierwszej bruzdy należy wykopać drugą, a ziemię z niej przerzucić do pierwszej. Gleba w drugiej bruździe powinna zostać poluzowana tak samo jak w pierwszej. Proces ten należy kontynuować na szerokości całego zagonu. Kiedy dotrzemy do końca zagonu, wierzchnią warstwę ziemi z pierwszego rowu należy wrzucić do ostatniego. Widłami kruszymy grudy ziemi, dodajemy kompost lub inne nawozy, mieszamy je z pierwszą 10 cm warstwą gleby. Teraz trzeba już tylko nadać zagonowi odpowiedni kształt i ogradzamy go by podczas deszczu ściany zagonu nie erodowały. Ogrodzenie zagonu można zrobić z drewna, kamieni, cegieł lub pustaków. Należy unikać ogradzania gotowymi impregnowanymi rolborderami, gdyż zawieraja trujące związki arsenu, należy też unikać drewna zabezpieczonego pentachlorofenolem. Takie gotowe płotki nadają się jedynie do ogradzania roślin ozdobnych.
Awatar użytkownika
ogrodniczka65
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2008-03-23, 13:06

Post autor: ogrodniczka65 »

Gosia, dzięki za pomoc !

W sobotę zabieram się do pracy (za i z pomocą męża) i zrobimy tę rabatę, którą nazwałaś wygrzbieconą. Wygląda bardziej obiecująco... :-D

Może w tym sezonie uda się ochronić plony warzyw przed gryzoniami?!
ODPOWIEDZ