Rabata pod ścianą domu

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
rengur
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2023-08-01, 07:36

Rabata pod ścianą domu

Post autor: rengur »

Dzień dobry. Proszę o poradę. Potrzebuję mocno odświeżyć istniejącą rabatę - rośliny są już stare, modrzewie obsychają, zwłaszcza 1, róże już słabo kwitną, ogólnie jest tam miszmasz . Jedyne co mi się tam podoba to żółte berberysy i one na pewno zostaną. Ewentualnie znajdę im inne miejsce. Chciałabym coś co będzie ładne większość roku i nie wymagało ciągłej pielęgnacji. Rabata jest do ok 15 w cieniu później słońce aż do zachodu. Ma ok 1,20mx 9m więc nie ma za wiele miejsca na rozrost.
Myślałam o wiśni Kanzan, hortensjach, podoba mi się jaśminowiec, ogólnie więcej koloru by się przydało 😉
Załączniki
IMG_20230801_073355.jpg
KlaudiaRose
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2022-07-20, 15:48

Re: Rabata pod ścianą domu

Post autor: KlaudiaRose »

Ja mam hortensję pod domem, krzaki bukszapanów ( jednak w tym przypadku wymagają przycinania) Wiśnie Kanzan miałam kiedyś, ale coś nie pamiętam czy ją choroba złapała czy co i koniec końców ją ścięłam. Co do pielęgnacji roślin to tak na prawdę każdą trzeba pielęgnować, w mniejszym lub większym stopniu.
rengur
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2023-08-01, 07:36

Re: Rabata pod ścianą domu

Post autor: rengur »

Liczę się z pielęgnacją ale są rośliny mniej lub bardziej wymagające ja wolałabym te mniej😉
Bukszpanów mieliśmy sporo niestety w okolicy była inwazja ćmy i nie wszyscy z nią walczyli więc w końcu się poddaliśmy.
Czytam o Kanzan to ona bardzo krótko jest dekoracyjna więc sama nie wiem, tyle tego że mam mętlik
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Rabata pod ścianą domu

Post autor: Petrus »

Cześć. Rabata nie jest okazałych rozmiarów. Jeżeli chcesz mieć niewymagającą rabatę możesz wzdłuż ściany posadzić trawy np. miskanty, trzcinniki czy hortensje bukietowe a przed nimi pasek lub parę sztuk bylin (jeżówka, liliowce, rozplenice). Rabata nie będzie pracochłonna a będzie ładnie wyglądała. Poniżej małe inspiracje.
Załączniki
2.jpg
1.jpg
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
rengur
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2023-08-01, 07:36

Re: Rabata pod ścianą domu

Post autor: rengur »

Dziękuję 😊
ODPOWIEDZ