Pytanie do eksperta - strumyk do oczka

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Pytanie do eksperta - strumyk do oczka

Post autor: Elzbieta M »

Zanim latem zabrałam się do wykonanie skalniaka i strumyka do oczka - szukałam informacji , wskazówek w internecie i czasopismach.Największym problemem był dla mnie wybór kamieni , jako że zupełnie się na tym nie znałam.Wreszcie zdecydowałam ,że "głazy " na skalniaku to będzie serpentynit , ( tu proszę o odpowiedż , czy dobrze wybrałam , czy ma on odczyn zasadowy?). Na strumyk szukałam materiału o odczynie kwaśnym . Kupiłam łupek , ale nie jestem pewna , jaki - gdyż sprzedawca nie był zorientowany.Załączam zdjęcia żródełka -i również proszę o uwagi. W oczku mam rybki
I trzecie pytanie -czy dobrze zrobiłam , wysypując skalniak takimi drobnymi kamyczkami , -jak na zdjęciu - czy one mogą zmienic odczyn gleby i jeśli tak , to czy na zasadowy?
Załączniki
Po lewej stronie widać łupek przy żródełku
Po lewej stronie widać łupek przy żródełku
Czy ten łupek to gnejs?
Czy ten łupek to gnejs?
Awatar użytkownika
OczkoWodne.net
Ekspert
Posty: 23
Rejestracja: 2010-01-31, 01:27

Post autor: OczkoWodne.net »

Odczynem bym się tak nie martwił, obecnie za optymalne uważa się ph=8,3 a zakres ph miedzy 7,5 a 8,5 za najlepszy. Co do łupków to po zdjęciu trudno stwierdzić co to jest, jednak niektóre mogą wydzielać do wody szkodliwe dla ryb substancje.
Te drobne kamyki na skalniaku wyglądają bardzo dobrze, nawet jak zmienią nieco odczyn gleby to dla wielu roślin skalnych będzie to korzystne. Prosty test to kropla kwasu na kamień- jeśli będzie się pienić to jest to wapień, dolomit, marmur czyli skały osadowe alkalizujące. Na pierwszy rzut oka większość wygląda na skały wylewne czyli neutralne dla gleby.

Miałbym jeszcze uwagę co do wyglądu kaskady z drugiego zdjęcia. Strumień czy kaskada wyglądają naturalnie gdy są zagłębione nieco w gruncie. Przy budowie należy wybrać podłoże i zrobić to w zagłębieniu. Teraz można by po bokach dosypać ziemi co zniwelowało by sztuczność tej budowli.
wykres obrazuje w jakim przedziale pH związki azotowe są najmniej toksyczne.<br />W tym zakresie występuje największa różnorodność organizmów żywych.
wykres obrazuje w jakim przedziale pH związki azotowe są najmniej toksyczne.
W tym zakresie występuje największa różnorodność organizmów żywych.
Warto też poczytać w poradniku forum: jak zrobić strumyk w ogrodzie oraz kaskady wodne w ogrodzie
pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Dziękuję :-D
ODPOWIEDZ