Pytanie do eksperta - mikoryza?

Zastosowanie, opinie, wyniki badań dot. stosowania szczepionek mikoryzowych.
marianna1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2009-07-13, 15:57

Pytanie do eksperta - mikoryza?

Post autor: marianna1 »

Ja mam prośbę o wyjaśnienie mi .Mam działkę 300 metrów i rośnie na niej około 80 iglaków i 6 dużych różaneczników kilka magnolii.Czy to pod każdą roślinę należało by dać mikoryzę grzybnię grzybów?.Drzewa iglaste,tuje otaczają działkę a magnolie i różaneczniki rosną pośrodku.Jak za to się z głową zabrać?Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert
Posty: 90
Rejestracja: 2009-02-13, 18:32

Post autor: MYKOFLOR »

Witam Forumowiczkę; kilka wyjaśnień
1- grzybnia grzybow jadalnych jest przeznaczona dla drzew gatunków lasotworczych, są one wymienione na opakowaniu i na stronie, czyli sosny, świerki, brzozy, dęby itp
2- dla żywotników (Thuja sp.) i innych iglastych jest w sprzedaży specyficzna szczepionka, która zawiera inny zestaw grzybów, w tym np. maślaka
3- różaneczniki, wrzosy, i magnolie potrzebują grzybni typu Ericoid Mycorrhiza czyli specyficznej dla wrzosowatych. Przyroda tak to urządziła, że nie da się zastąpić jednych drugimi, zaś tzw. szczepionki uniwersalne są po prostu zwykłym oszustwem. Mykoflor oferuje najnowocześniejsze szczepionki, gdyż inne firmy dopiero się do tego, zgodnego z Naturą rozwiązania, przymierzają.
Reasumując proszę stosować preparaty MYKOFLOR zgodnie z ich adresem biologicznym, a efekty gwarantowane, choć trzeba na nie poczekać. :shock:
SzałańskiWJW
Obrazek
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Wskazując konkretne preparaty, pod thuje proszę zastosować preparat mikoryzę SYMBIVIT® (nadaje się pod tuje, cisy, cyprysy i cyprysiki, jałowce). Pod inne iglaki, jak sosna, świerk, jodła, konieczna jest mikoryza do iglaków ECTOVIT®. Pod różaneczniki i magnolię odpowiednia będzie zaś mikoryza do borówek, rododendronów i wrzosów RHODOVIT®. Preparaty te poprawiają kondycję roślin.

Jeżeli natomiast chcesz otrzymać owocniki grzybów jadalnych, należy zastosować preparat z mikoryzą grzybów jadalnych. Ten preparat można stosować pod takimi drzewami: dąb, buk, grab, sosna, świerk. Wyrosnąć mogą takie grzyby jak: borowik szlachetny, borowik sosnowy, mleczaj rydz, koźlarz babka, koźlarz pomarańczowoczerwony, maślak zwyczajny, maślak żółty, gąska zielona. Ktore dokładnie grzyby wyrosną pod którymi drzewami dokładnie opisałem w naszym poradniku w artykule: grzyby w ogrodzie - uprawa grzybów jadalnych, leśnych (warto poczytać bo wskazujemy tam też jakie warunki uprawy trzeba zapewnić aby mieć szansę na grzyby).

Jeżeli myślisz o zastosowaniu mikoryzy grzyby jadalne pod thujami lub różanecznikami, to niestety pod tymi roślinami nie rosną grzyby jadalne.
Rafał
marianna1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2009-07-13, 15:57

Post autor: marianna1 »

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie.
kasiak
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-03-22, 22:08

mikoryza czy nie zamrozą jej teraz przymrozki

Post autor: kasiak »

cześć wszystkim dobrej woli! chce zaszczepic teraz sadzone drzewa owocowe a maja byc przymrozki, ja pomysle ze stosuje sie tylko raz i nie dziala, a moja mikoryza bogu ducha winna poprostu zmarznie zanim dostapi zaszczytu kontaktu z korzonkiem :cry: a jak bym chciala zaszczepic stare drzewko i w glinie nie da sie delikatnie wkopac dolka i uszkodze korzenie i drzewko zdechnie? a i ile gdybym teraz zlozyla zamowienie moja mikoryza bedzie miala daty przydatnosci do urzycia, i ile czasu jest dobra po otwarciu butelki i gdzie przechowywac. uch duzo pytan,pomocy :lol:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Większość informacji o które pytasz jest na stronie producenta, włącznie z instrukcją stosowania tutaj. A jeśli chodzi o stare drzewo to raczej nie uszkodzisz mu tak korzeni przy kopaniu dołka żeby spowodowało to jego uschnięcie.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Witam,

Z podaniem mikoryzy wstrzymałbym się aż temperatura osiągnie 10 st. C. Jeżeli takie temp. już są w rejonie gdzie mieszkasz, to można stosować mikoryzę. Preparat trzeba umieścić pod ziemią, na głębokości korzeni roślin, więc drobny przymrozek z powierzchownym przymarznięciem gleby jej nie zaszkodzi.

W przypadku drzew owocowych, sprzedawany jest preparat w formie płynnej. Koło drzewa w odległości od 10 do 50 cm od pnia trzeba wykopać wąski dołek i do niego podać preparat, tak aby miał kontakt z korzeniami rośliny (im starsze i większe drzewo, tym dołek może być dalej). Osobiście robię to tak, że wbijam w glebę ostro zakończony kijek i żłobię nim dołek, potem do tego wpuszczam mikoryzę. Jeżeli nie masz dużo drzewek i nie zużyjesz całego opakowania, to warto wykonać po dwie aplikacje pod każde drzewko (po przeciwnych stronach pnia). Wówczas szybciej podziała.

Co do trwałości preparatu, jeżeli kupisz świeżą mikoryzę, to powinna być ważna przynajmniej do jesieni. Może nawet do przyszłego roku. Preparat trzeba przechowywać w temp. 5 do 18 st. C. Najgorsze jest chyba, gdy w upalne lato nagrzewają się na słońcu, bo wtedy temp. bardzo rośnie, więc ja przechowuję je w piwnicy. Po otwarciu mikoryzę trzeba zużyć dość szybko. Nie mam pewności ale chyba w dwa tygodnie.

Oczywiście instrukcję podaję na przykładzie stosowania żywej grzybni mikoryzowej MYKOFLOR. Polecam kupić w Gadarze, bo oni sprzedają tego dużo i cały czas mają świeże dostawy (więc mikoryza będzie z możliwie najdłuższym terminem przydatności). Tu jest link do tego: żywa grzybnia mikoryzowa DRZEWA OWOCOWE

Na PW podam Ci kod rabatowy na 10% zniżki w tym sklepie ;-)
Rafał
Drzewko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-05-08, 12:10

Post autor: Drzewko »

MYKOFLOR pisze: 2- dla żywotników (Thuja sp.) i innych iglastych jest w sprzedaży specyficzna szczepionka, która zawiera inny zestaw grzybów, w tym np. maślaka
Proszę o podanie nazwy tej szczepionki.
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert
Posty: 90
Rejestracja: 2009-02-13, 18:32

Post autor: MYKOFLOR »

Szczepionka mikoryzowa dla iglastych nazywa się "IGLASTE" i jest Żywą grzybnią mikoryzową. Jest sprawdzona dla wszystkich gatunków iglastych w tym Gingko biloba. Zawiera grzyby dobrze mikoryzujące tą grupę roślin w tym niektóre jadalne. Pozdrawiam
SzałańskiWJW
Obrazek
Drzewko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-05-08, 12:10

Post autor: Drzewko »

Przepraszam za może naiwne pytania, ale o mikoryzie dopiero dowiedziałem się dosłownie wczoraj. Na opakowaniu produktu ,,IGLASTE" nie zauważyłem wzmianki, że stosując te szczepionki, można uzyskać owocniki grzybów leśnych jadalnych.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wydaje się, że wkradło się pewne przejęzyczenie. Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy należy do Nagonasiennych (podobnie jak Nagosienne drobnolistne - w tym Iglaste), ale nie do Iglastych.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

MYKOFLOR pisze:Szczepionka mikoryzowa dla iglastych nazywa się "IGLASTE" i jest Żywą grzybnią mikoryzową. Jest sprawdzona dla wszystkich gatunków iglastych w tym Gingko biloba. Zawiera grzyby dobrze mikoryzujące tą grupę roślin w tym niektóre jadalne. Pozdrawiam
W związku z tym mam pytanie, czy jednym z tych grzybów jadalnych dla szczepionki "iglaste" jest smardz ?
Zauważam bowiem, że jestem chyba już 3 osobą której nagle wyrósł smardz w ogrodzie. A ponieważ jest to miejsce tuż przy posadzonych 2 lata temu i zaszczepionych ta mikoryzą iglakach, zastanawiam się czy ma to z nią jakiś związek.
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert
Posty: 90
Rejestracja: 2009-02-13, 18:32

Post autor: MYKOFLOR »

Witam Kaśkę i cieszę się, że wyrosły smardze. Jest to już któryś przypadek dowodzący obecności grzybni smardza w jej składzie. Nie podawaliśmy tego do wiadomości, ponieważ za mało było informacji, ale teraz wiemy o smardzu w składzie szczepionki "IGLASTE" i "GRZYBY JADALNE" z dużą pewnością. I niech tak zostanie. Pozdrawiam
SzałańskiWJW
Obrazek
Drzewko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-05-08, 12:10

Post autor: Drzewko »

Ja po raz pierwszy zastosowałem szczepionki grzybów leśnych we wtorek 11 maja do drzewek kilkuletnich, a smardze jadalne znalazłem w moim ogrodzie tydzień wcześniej.
Drzewko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-05-08, 12:10

Post autor: Drzewko »

Ciekawe co będzie z dopiero co podaną szczepionką przy tak niskiej temperaturze? :-(
ODPOWIEDZ