Ptaki to nasi sprzymierzeńcy

Nasi milusińscy - psy, koty, ptaki i inne zwierzęta w ogrodach.
ODPOWIEDZ
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Ptaki to nasi sprzymierzeńcy

Post autor: erazm »

Zbliża się okres zimowy. Czas pomyśleć o naszych sprzymierzeńcach w ogrodzie i na działce w walce ze szkodnikami, czyli ptakach.
Ja co roku na altance wywieszam po kilka słoninek dla sikorek i innych ptaków. Trzeba jednak pamiętać, żeby przez okres zimowy cały czas ptaki miały dostęp do słoniny. Jeżeli nie jesteśmy w stanie o to zadbać to lepiej nie zaczynać.
Rozpoczęte dokarmianie można zakończyć dopiero wiosną. Wiosna i przedwiośnie są dla ptaków bardzo trudnym okresem, ponieważ zasoby pokarmowe są na wyczerpaniu.
Dokarmiając ptaki nie wolno wykładać solonych produktów zwłaszcza solonej słoniny i mięsa, gdyż skazalibyśmy ptaki na męczarnie. Nie należy też traktować chleba jako karmy głównej, gdyż powoduje on u ptaków choroby przewodu pokarmowego.
Zbudowałem też dla nich karmnik "automatyczny". Jest to karmnik drewniany, prostokątny. Jedną ścianę ma ze szkła zamocowaną pod katem, "schodzącym" w dół do ścianki tylnej ( góra szerzej np.: 20cm – dół węziej np.: 5cm). Szkło nie dochodzi do dna - przerwa około 2 cm. Przez otwór u góry sypię ziarno w miarę zjadania przez ptaki. Przez szkło widać ile ziarna pozostało.
Obrazek Obrazek
Wsypuję do niego słonecznik, kaszę jęczmienną, kaszę gryczaną ...
Zachęcam wszystkich do dokarmiania w okresie zimowym ptaków.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Witaj Erazm!

Ale mnie ubiegłeś - też właśnie pomyślałem żeby w tym miejscu przypomnieć o ptakach, bo właśnie mróz złapał.

Bardzo cenna jest Twoja uwaga dotycząca słoniny. Niestety widuję czasem wywieszoną taką wędzoną, która sikorkom zaszkodzi. A przecież słonina powinna być świeża i surowa.

Zainteresowanym dokarmianiem ptaków polecam artykuł w naszym poradniku: Dokarmianie ptaków zimą. Jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki?
Rafał
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Dla przypomnienia - nie można też dawać ptakom świeżego chleba.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

A u mnie sikorki nie przepadają za słoniną, zdecydowanie wybierają słonecznik :-)
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

U mnie oblegają słoninkę. :lol:
Obrazek Obrazek
Słonecznika nie daję, gdyż na trawniku jest później gruba warstwa łusek.
Awatar użytkownika
KaRo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2007-12-28, 21:10

Post autor: KaRo »

Tegoroczna zima jest zbyt ciepła ,ptaki nie korzystają z naszych stołówek w pełnym zakresie.
Z karmnika,co prawda znika ziarno - najczęściej sypię tam pszenicę z czymś tam (gotowa mieszanka z Zoosklepu),ale pyzy są ledwo tknięte przez sikorki ...
Zawsze narzekałam na niedobór ptaków w moim ogrodzie ,ostatnio w lokalnej prasie zauważyłam dyskusję na ten temat...w moim mieście wyginęło ptactwo nawet wróble są zdziesiątkowane a podobno winne są temu sroki.
Tych faktycznie nie brak ,skrzeczą od czasu do czasu ale czy tak może być?
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Faktycznie ptaki nie korzystają z naszch stołówek z uwagi na pogodę. U mnie wiszą słoninki prawie nietknięte. Ja też ostatnio widuję na działce bardzo mało sikorek i wróbli.
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

U mnie tą całą (niby zimę) przylatują na balkon sikorki na słoninę, a słoninka niesolona i okresowo wymieniana. Przez okno podziwiam te sprytne stworzonka.
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

W tym roku na słoninkę skusiły sie tez dzięcioły (w tym zielony - pierwszy raz widziałem go na żywo :shock: ). W taką pogode jak teraz moje ogrodowe sikorki wydłubują resztki orzechów włoskich z łupinek po wyłuszczeniu, a drozdy i jery codziennie przylatują żeby poskubać połówki jabłek specjalnie dla nich wyłożone.
Co do wróbli ,w mojej okolicy też jest ich mniej,ale nie ma ani jednej sroki... zato duzo sójek. Może one też dziesiątkują stada wróbli :?:
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Zima sie kończy ale w ten weekend namówiłam moja druga połówkę i zrobiliśmy karmnik :mrgreen: a co tam najwyżej będzie na następny rok :-o Teraz sie suszy bo pomalowałam ja drewnochronem jak ma ktoś ochotkę to zrobię fotkę i się pochwalimy :mrgreen:
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Jasne, że zrób fotkę , chętnie zobaczymy :oops:
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Tak wygląda Zrobiony z deseczek które miały ulec spaleniu, więc nie jest aż tak urodziwy jak kupne:-/ . Musze go jeszcze raz pomalować i będzie gotowy. Mam nadzieje, że sie ptaszkom spodoba ;) Na razie postawie go na balkonie a później hop na działkę ;) Wiedziały, że coś sie dla nich robi bo siedziały mi przed balkonem na drzewie i ćwierkały i ćwierkały jak go malowałam :lol: Niecierpliwi klienci no -restauracja jeszcze nie otwarta hihi



Obrazek
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Fajny domek :-D , ale myślę że powinien od razu iść na miejsce docelowe bo ptaki przyzwyczajają się do miejsca stołówki i będzie im potem brakowało na balkonie :oops:
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Hmn racja więc zostawię go na balkonie :-) A na działkę zrobimy inny :mrgreen: Jak już będzie gdzie go postawić :oops: . Ten jest prototypem zobaczymy czy sie sprawdzi :mrgreen:
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Jak tylko będzie w nim dobre jedzonko to napewno się sprawdzi :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
ODPOWIEDZ