Ptaki to nasi sprzymierzeńcy

Nasi milusińscy - psy, koty, ptaki i inne zwierzęta w ogrodach.
ODPOWIEDZ
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Czekamy więc cierpliwie :-) Małych sikorek nie miałam okazji zobaczyć więc tym chętniej. Opisz proszę gdzie jest gniazdo - w jakich warunkach się legną ?
Może i mi niedługo uda się zrobić zdjęcie młodym kopciuszkom, ale dzwońcom raczej nie, bo się z powodu bliskości karmnika przeniosły na inny jałowiec i już ich tak blisko okna nie mam, ale zobaczymy ;-)
W zeszłym roku w domu przez parę dni hodowałam małą makolągwę - to dopiero była zadyma jak zaczęła latać po mieszkaniu :lol:
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Nasi sprzymierzeńcy.

Post autor: sąsiad »

Otóż Kasieńko - gniazda lęgowe sikorek są w budkach lęgowych , które wykonałem własnoręcznie z desek drewnianych. Nie malowałem bo nie zdążyły by wyschnąć i wyzbyć się zapachu farby do rozpoczęcia sezonu lęgowego. Wykorzystałem też zbędne panele podłogowe.

Budki zawiesiłem na wysokości około 3 mb.
- na śliwce - zajęta przez bogatki
- na jabłoni - nie zasiedlona
- na orzech włoskim - zasiedlona, sikorki modre karmią już młode.

W poprzednich latach odnajdywałem gniazda lęgowe w krzewach porzeczek, agrestu w bukszpanie i malinach.
Jeżeli ma się ptaki w ogrodzie - sadzie /niedużym/ nie konieczna jest ochrona chemiczna przed robakami, i owoce są smaczniejsze :-)
_______________________________________
pozdrawiam Staszek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

O! dziękuje bardzo za link, przyda się na następną wiosnę :-)
Ja wciąż czekam aż zaczną karmić kopciuszki- 3 lęgi w zeszłym roku skutecznie pozbawiły większości robactwa w ogrodzie mnie i moich sąsiadów - bo to żarłoczne pisklaki ;-)

Jak tylko będziesz mógł zrobić zdjęcia pisklaków sikorek to ja bardzo proszę o nie :-)
Ja mam na razie tylko zeszłoroczne zdjęcia (dzwońców, makolągwy i kopciuszków).
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

sikorki

Post autor: sąsiad »

Zrobiłem zdjęcia i filmik 12 sek. z budką lęgowa sikorek i karmieniem. Ale filmu nie potrafię umieścić w moim albumie zdjęć. Polecam obejrzeć mój ogród

_____________________________________
pozdrawiam Staszek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Muszę się pochwalić, że wczoraj (po 10 latach chyba) widziałam bielika polującego na rybki w jeziorze Laska. Mam parę zdjęć ale niestety słabe jakościowo - nie chciał poczekać niestety aż dopłynę do niego bliżej ;-)
Prawdopodobnie była to para (choć zdjęcie udało się zrobić tylko jednemu). Jak do tej pory nie udało się ustalić jaki drapieżnik atakował młodego bielika. Bo wyraźnie atakował - obserwowaliśmy to przez dłuższą chwilę, jak przynajmniej o połowę mniejszy ptak atakuje młodego bielika. Zastanawiamy się czy to nie jakiś błotniak, ale mamy spore wątpliwości. Może ktoś ma wiedzę w tym kierunku i podpowie ?
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Kasiu, piękne zdjęcia!!!
Ciekawe czy orzeł pojawił sie przelotem czy też są w pobliżu gniazdujące pary...?
Sylwetka tego małego napastnika przypomina mi wyglądem ptaka z rodziny krukowatych, ale dla dokładniejszej identyfikacji potrzebne by było zdjęcie z bliższej odległości. Teraz jest pełnia sezonu lęgowego i większość małych ptaków przepędza ze swojego terytorim l dużo większe od siebie drapieżniki. Najłatwiej zobaczyć to kiedy jakółki atakują koty, kobyzy lub nawet myszołowy, a sikorki próbują przepędzić śpiące w ciągu dnia na gałęziach sowy.
Pozdrawiam !!!
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Emilu, zdjęcia słabe niestety na maksymalnym zoomie (12x) i z "bieganiem" obiektywem po niebie żeby złapać go w kadrze ;-)
W dodatku tak byliśmy zapatrzeni i zafascynowani, że zanim zdążyłam uruchomić aparat to najlepsze zdjęcia (połowy ryb w locie) już umknęły. Później ostro wzięliśmy się do wioseł (bo to był spływ kajakowy) żeby podpłynąć bliżej - bo już wiedziałam, że z tej odległości nie będą ostre i dobre zdjęcia - był za daleko. Wtedy pojawił się drugi i krążyły dość blisko siebie - uznaliśmy że to para.

Emilu prawdopodobnie gdzieś w pobliżu stacjonują, bo to piękne dla nich tereny i jezioro jest rezerwatem : "Jezioro Laska - powołany zarządzeniem MLiPD z dnia 21.07.1977 r., obszar jeziora o powierzchni 70,40 ha stanowiący zbiornik wodny, przez który przepływa rzeka Zbrzyca (...) Został utworzony w celu trwałego zabezpieczenia i zachowania miejsc lęgowych licznych gatunków ptaków wodnych i błotnych, w szczególności łabedzia niemego. (...) Zalatują na ten akwen : orzeł bielik, kormoran, błotniak stawowy czasami rybołów".

Ale nie wiem czy się lęgną - ponoć te młode bieliki nie mają szans na udany lęg i potomstwo przed 8-9 rokiem życia. A z opisów wynika, że bielik dostaje czysto białych sterówek w 4-5 roku życia, więc ten był prawdopodobnie młodszy.
Co do mniejszego drapieżnika - najpierw pomyśleliśmy że to młodszy bielik (podobny ogon i skrzydła), no ale nawet młode bieliki są już duże, więc odpada. A poza tym ten wyraźnie go atakował. Trwało to dłuższą chwilę - kilka, kilkanaście minut, aż bielik wzbił się dużo wyżej - wtedy mały odpuścił. Drugi bielik pojawił się tylko na chwilę i zniknął za lasem. Kto wie czy to nie młoda parka.
A ten mały... ciekawe co to. Wielkością, skrzydłami i nawet upierzeniem przypomina błotniaka stawowego - w końcu to było nad rozległymi mokradłami, jeziorami, trzcinowiskami, więc kto wie ;-)
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Rozkoszne maluchy :-D, Proszę o dalszą fotorelację.
Załączniki
pysio_fot.gif
pysio_fot.gif (45.21 KiB) Przejrzano 4746 razy
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Wspaniała fotorelacja :-D
Załączniki
pysio18.gif
pysio18.gif (28.51 KiB) Przejrzano 4628 razy
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Kasiu zachwyciło mnie Twoje podglądanie przyrody a oglądanie Twoich zdjęć to prawdziwa uczta!!! :-D
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Niezwykle miło usłyszeć to od Ciebie Ewo :-D

Dziś pierwszy podlot opuścił gniazdo, niestety nie udało mi się zrobić zdjęć bo akurat "padły" baterie. Niemniej jeszcze 3 (chyba) pozostały w gnieździe więc może jutro jeszcze uda się zrobić im zdjęcia ;-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Kasiu z braku czasu dopiero tu zajrzałam, ale cudne maluchy. No kochana spokojnie możesz robić zdjęcia do pisma ornitologicznego.
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

śliczne te maleństwa. Te w gnieździe z otwartymi pyszczkami super zdjęcie. Masz niezłe oko.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

harwi pisze:śliczne te maleństwa. Te w gnieździe z otwartymi pyszczkami super zdjęcie. Masz niezłe oko.
Chyba obiektyw ;-) i cierpliwość do takich obserwacji.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Oj kochani, właśnie że aparat niby nie jest odpowiedni do tego, tak słyszałam. Ale kto by za tym nadążył ;-) Ci co fotografują ptaki mają taki sprzęt, że musiałabym sprzedać chyba dom i wszystko co posiadam żeby go sobie kupić :lol: A i tak się na tym nie znam, więc nie mam problemu ;-)

A przy okazji - zdjęć młodych kopciuszków nie będzie :-( Gdy wróciłam z pracy pozostałe 3 podloty poszły w świat i gniazdo puste ;-) Niemniej teraz się nastawiam na następny lęg (w zeszłym roku były 3 lęgi) więc jeśli się jakieś ciekawe zdjęcie jeszcze trafi to zaraz pokażę :-)

No i poluję na jaskółki teraz - dziś znów jedna wleciała nam do pokoju w pracy :-> A ze dwa dni temu ratowaliśmy dwie z domowego komina ;-)
ODPOWIEDZ