Ptaki to nasi sprzymierzeńcy

Nasi milusińscy - psy, koty, ptaki i inne zwierzęta w ogrodach.
ODPOWIEDZ
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

u mnie pod dachem mieszka setka "dzikich" lokatorów. Jest ich tak dużo, że czasami swoim świergotem zagłuszają rozmowy na tarasie. Co roku od maja stadko się powiększa.
Załączniki
w2.JPG
w2.JPG (22.44 KiB) Przejrzano 3950 razy
w1.JPG
w1.JPG (21.86 KiB) Przejrzano 3948 razy
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Ale fajne, no tam sie na pewno dobrze czują. Odrazu widać ;)
Tak się zastanawiam czy one przypadkiem nie zaszkodzą będąc na działce jak np posiejesz sobie trawę albo jakieś inne nasionka nie wydzióbują ci?
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

właściwie ja nic już nie sieję. A nawet przy zakładaniu trawnika - oczywiście dziobały - ale trawa urosła. W ogrodzie jest pełno smaczniejszych tłuściutkich robali.
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

A co powiedzie o wróblach? Wiem, że ptaki są super i w ogóle, ale wróbli mam po dziurki w nosie. Jestem tak zdesperowany, że chyba zacznę trutkę sypać :evil: W zeszłym roku obrąbały mi pączki liściowe na kalinie, a w tym roku dobierają mi się do magnolii przed którą pierwsze kwitnienie u mnie :evil: W ostateczności kupuję wiatrówkę :evil:
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Tengel, nie rób tego! Lepiej postaw stracha na wróble lub powieś dzwoneczki na drzewku! :lol:
Pozdrawiam - Orania
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

tengel - spójrz na zdjęcia w moim wcześniejszym poście.
U mnie mieszka naprawdę bardzo dużo wróbli. Mieszkają pod dachem odkąd stanął dom.Ogród istnieje od kilku lat i nigdy jeszcze nie zauważyłam, aby ptaki cokolwiek mi uszkodziły (oczywiście nie licząc zjedzonych owoców np. ognika (te lubi bardzo kos) itp. Wielokrotnie za to obserwowałam, jak zjadają robale, owady itp. Tak sobie myślę, że za ich pracę, jaką wykonują w moim ogrodzie powinnam je bardziej doceniac i wynagradzac.
Pierwsze słyszę, żeby wróble zjadały pączki roślin. No to może podsyp im trochę ziarna?
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Od czasu jak umieściłam na działce karmnik, częstymi gośćmi są u mnie ptaszki. Karmię je słonecznikiem. W domu śmiali się ze mnie bo kupiłam słonecznik łuskany, ale innego w naszym osiedlowym sklepie nie było, dziś kupiłam u ogrodnika niełuskany.

Obrazek Obrazek
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

U mnie na działce wisi 6 słoninek od listopada ubiegłego roku. Są tylko trochę podziobane przez ptaki - zima była lekka.
Mam cztery budki lęgowe. Osiedlają się w nich wróble i sikorki. Już w tej chwili widzę przy nich ruch. :lol:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Witam wszystkich
Całą zimę dokarmialiśmy stado sikorek, uwielbiały słonecznik łuskany - w masowych ilościach, ale jak mniemam właśnie odleciały. Za to dziś przypadkowo spłoszyłam (jak mi się zdaje) parkę dzwońców szykujących się do lęgu w okazałym już jałowcu – tak jak w zeszłym roku ;-)
Kasia
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Rozleniwiałaś swoje sikorki Kasiu, moje łuskały sobie same ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Chyba tak :-)
Ale przy tak licznym stadzie musiałabym co chwilę sprzątać łuski ;-)
Na przyszły rok trzeba będzie chyba przewidzieć specjalny budżet na dokarmianie sikorek.
A przy okazji - same to sobie łuskały jedynie orzechy włoskie (lekko jedynie rozgniecione) w ramach urozmaicenia menu ;-)
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Ja w ubiegłym roku dokarmiałem sikorki słonecznikiem. Pod automatycznym karmnikiem miałem później warstwę kilku centymetrową łusek. Słonecznik zaczął mi też kiełkować nawet w trawie wiosną. :lol:
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Dziś jak przyszłam na działkę to także miałam całą mase łusek słonecznika na ziemi pod karmnikiem. Wolę wydać parę groszy więcej ale potem nie trzeba tyle sprzątać.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Sikorek cześć jednak została i wciąż zaglądają do karmnika, jednak w większości zostały wyparte przez większe i jak się okazało bojowe w stosunku do sikorek - dzwońce. Mam nawet kilka małych filmików jako dowód rzeczowy ;-)
Trzeba chyba zacząć pisać wniosek o dofinansowanie na rzecz dokarmiania zimową wiosną ptaków ;-)
Bociany też w coraz większej ilości... Marzną biedaki jeszcze - zimno wciąż, ale żab w nadmiarze, więc szansa jest, że nie głodują.
Pojawiły się pliszki, szukają miejsca do lęgu.
Nie wiem co to za ptak ostatnio się pojawił i zagląda do okna - ciekawi go rzecz jasna nie to co w pokoju, ale to co w karmniku na parapecie :-) Niemniej jest śliczny, z czerwonawym brzuszkiem, podobny do gila, ale... za szybko znika jak tylko próbuje go dojrzeć. Pierwszy raz się pojawił tak blisko okien. Kiedyś go dorwę - oczywiście z aparatu ;-)
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

A do mnie przylatuje taki, czy ktoś wie jak się nazywa :?:
Załączniki
ptaszek_0.jpg
ptaszek_0.jpg (51.3 KiB) Przejrzano 3935 razy
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
ODPOWIEDZ