Przycinanie przyrostów różnych gatunków sosen.

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Goliathus
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2023-05-22, 16:49

Przycinanie przyrostów różnych gatunków sosen.

Post autor: Goliathus »

Witam,
mam pytanie odnośnie uszczykiwania tzw. świeczek sosen. Mam sosnę jacobsen, u której zauważyłem typowe świeczki jak na wielu poradnikach internetowych na temat zagęszczania ich na wiosnę i w połowie maja oderwałem połowę długości przyrostu oraz kwiatostany. Jednak co do innych moich sosen, albo to się nie sprawdza, albo przespałem ten moment i w tej chwili przyrosty wyglądają tak jak na zdjęciach. Mam pytanie, czy jeszcze mogę je skrócić o połowię, czy zostawić i ewentualnie naprawić to w przyszłym roku przycinając roczny przyrost zanim pojawią się przyszłoroczne przyrosty?

Przy okazji zapytam też o modrzewia. Prawidłowo rozwijał się jakoś do końca kwietnia i nagle jego rozwój jakby zatrzymał się tzn. przez około miesiąc igły nie rozwinęły się bardziej niż tak jak widać na zdjęciu. Czy to normalne, żeby do tej pory nie wykształcił igieł?

Nawóz do iglaków agrecol podałem 8 kwietnia. Przy mieszaniu nawozu z wierzchnią warstwą ziemi zauważyłem pędraka, ale to było pod sosną drobnokwiatową. 19 maja podlałem iglaki wrotyczem. Podobno działa na tego typu szkodniki. Nie chciałem używać chemii, bo nie chcę też zaszkodzić.

Wszystkie iglaki posadzone w 2022 roku. Więc swoje chyba odchorowały.
Załączniki
modrzew_02.jpg
shikuza_goten_02.jpg
shikuza_goten.jpg
sosna_drobnokwiatowa_01.jpg
wintergold_01.jpg
modrzew_03.jpg
modrzew_02.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przycinanie przyrostów różnych gatunków sosen.

Post autor: Petrus »

Cześć. U tych sosen które mają długie świeczki można je w połowie przycinać żeby spowolnić wzrost i zwiększyć krzewienie. U sosen karłowych lub tych co mają przyrosty w okolicy 1 cm nie trzeba nic robić bo wolno rosną. Tam masz na zdjęciach właśnie sosny karłowe więc ich nie musisz przycinać. Modrzewie o tej porze już mają dobrze wykształcone przyrosty oraz igły. Twój jest trochę jakby zahibernowany. Widać że ma zielone pączki, powinien wkrótce wypuścić igiełki.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Goliathus
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2023-05-22, 16:49

Re: Przycinanie przyrostów różnych gatunków sosen.

Post autor: Goliathus »

O to dobrze wiedzieć. W zasadzie chciałem uniknąć nadmiernego przerzedzenia, ale najwyżej przytnę jeśli zajdzie taka potrzeba za kilka lat.
Co do modrzewia to znalazłem taki sam temat na tym forum. Tam doradzono użycie Biopon Improver+ stymulator wzrostu roślin.
Zakupiłem stymulator i podlałem 27 maja, więc zanim mi odpisałeś. Mam nadzieję, że tak mogę tylko pomóc modrzewiowi i dodatkowa "odżywka" mu nie zaszkodzi :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przycinanie przyrostów różnych gatunków sosen.

Post autor: Petrus »

Stymulatory dla roślin mają wiele aminokwasów więc polepszają pobieranie substancji odżywczych przez rośliny. Czekamy na efekty, zrób zdjęcie w połowie czerwca jak wygląda. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Goliathus
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2023-05-22, 16:49

Re: Przycinanie przyrostów różnych gatunków sosen.

Post autor: Goliathus »

Jest połowa czerwca więc wrzucam zdjęcia modrzewia z dzisiaj tj. 14.06.
Cóż uśpiony całkowicie, ja nie widzę poprawy. Wymieniłem wierzchnią warstwę ziemi na taką dla iglaków, bo kiedy go sadziłem to zabrakło mi ziemi, więc przysypałem go taką zwykłą gliniastą z mała ilością próchnicy. Ok 5cm zdjąłem. Przy okazji jak dotarłem do tej lepszej ziemi, gdzie powinny być korzenie to stwierdziłem, że przy okazji dokopię się ręką, żeby podejrzeć korzenie, a przy okazji nie uszkodzić nic łopatą. Na głębokości ok 30cm ani jednego korzenia. Pod spodem znalazłem kolejnego pędraka. Był jakiś taki żółty, chyba martwy. Może ten wrotycz, którym podlałem modrzewia jakiś czas temu uśmiercił go.

Mam teraz taki pomysł ze względu na to, że zależy mi na tym modrzewiu, bo trochę szukałem takiego jak ten. Może po prostu delikatnie wykopać go i sprawdzić bryłę korzeniową. Jeżeli będzie nadzieja to zaaplikować mikoryzę Ectovit na korzenie i podlać drugi raz tym stymulatorem wzrostu? Przy okazji resztę mikoryzy zaaplikować przez otwory do pozostałych iglaków. Akurat jeden tym mikoryzy byłby mi potrzebny, bo mam tylko sosny, świerk i jodłę.


Przy okazji zapytam, czy to jest osutka sosnowa na sośnie wintergold? Te cętki są gładkie. Występuje to na igłach co najmniej 2 letnich z tego co widzę.
Załączniki
modrzew_06.jpg
modrzew_05.jpg
modrzew_04.jpg
sosna_03.jpg
sosna_02.jpg
sosna_01.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przycinanie przyrostów różnych gatunków sosen.

Post autor: Petrus »

Faktycznie, modrzew uśpiony dalej. Widać niektóre pączki są zielone i nie otwierają się. Przyszło mi na myśl, że może zaatakowany został przez grzyba który atakuje korzenie i uniemożliwia roślinie pobieranie wody, składników odżywczych itd. Zrób jak napisałeś wykop go, posadź w nowym miejscu i zastosuj mikoryzę. W ciągu miesiąca od posadzenia jak nie ruszy to już nie ruszy...posadź nowego. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Goliathus
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2023-05-22, 16:49

Re: Przycinanie przyrostów różnych gatunków sosen.

Post autor: Goliathus »

Właśnie przyszła mikoryza i zamówiłem też Scorpion 325 SC na tą sosnę. Jak myślisz najpierw ratować od osutki opryskiem, czy jednak mikoryza pod wszystkie iglaki. Problem jest taki, że mikoryzę muszę zużyć od razu, a podobno ten oprysk może jej zaszkodzić. Więc nie mogę jednocześnie modrzewiowi podać mikoryzy, a sośnie oprysk, bo ta mikoryza może być podana dla sosny dopiero po 3 tygodniach, a wtedy będzie przeterminowana :/

Chociaż dobry termin na oprysk osutki to druga połowa czerwca, czyli teraz.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przycinanie przyrostów różnych gatunków sosen.

Post autor: Petrus »

Witaj. Raczej osutka to nie jest, o tej porze sosny czyszczą się ze starych igieł a te u ciebie na pewno mają już 2-3 lata więc odpadają. Profilaktycznie zrób teraz opryski iglakom Scorpionem a za tydzień zaaplikuj wszystkim iglakom mikoryzę. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Goliathus
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2023-05-22, 16:49

Re: Przycinanie przyrostów różnych gatunków sosen.

Post autor: Goliathus »

Ok, tak też zrobię niech tylko opady ustąpią chociaż na 1 dzień. Myślałem, że po tym oprysku to mikoryza za co najmniej 3 tygodnie, ale jeżeli tydzień wystarczy to bardzo dobrze. Dzięki za pomoc. Pewnie jeszcze wrzucę aktualizację za około miesiąc :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przycinanie przyrostów różnych gatunków sosen.

Post autor: Petrus »

Ok daj znać jak poszło z modrzewiem.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ