Przycinanie pomidorów

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Przycinanie pomidorów

Post autor: Sylwia,Gosia »

Witaj Roberto po raz drugi dzisiaj :lol: .
Jeśli masz ogród to proponuję założyć swój wątek w "Mój piękny ogród",a jeśli masz balkon ,czy taras ,to tam gdzie mamy tematy balkonowe.
Nie jestem ekspertem ,ale na pomidorki na balkonie ,nawet pod folią ,to chyba jeszcze w Polsce za zimno.Koleżanki i koledzy z forum trzymają młode roślinki w domu.A z siewkami to moim zdaniem super sobie poradziłeś ,jeszcze jak na pierwszy raz !
Poczekaj ,może wypowie się ekspert ,albo ktoś bardziej doświadczony w temacie (praktycznie),a dzisiaj pomidorki na wszelki wypadek zabierz na noc do domu :hyhy: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: Przycinanie pomidorów

Post autor: Bobej »

roberto149 Jak mają już po 6 liści, to są wielkie krzaki już. :D Co do wystawiania na dwór, to część moich już od tygodnia siedzą na dworze w mini szklarni. Początkowo tylko na dzień, teraz już nawet na noc zostają.

Pomidory które rosły w domu, należy stopniowo przyzwyczajać do do nowych warunków. Wrażliwe będą nie tylko na słońce ale i na wiatr więc lepiej im jakąś zasłone zrobić. Trzeba też uważać na ostre słońce, bo np w takich dniach jak dzisiaj czy wczoraj, na balkonie jak przygrzeje, to będzie z 50st. W cieniowanej folii około 11 miałem 36st dzisiaj. Nie kładz też doniczek bezpośrednio na płytki, bo one też się nagrzeją. Ja kłade pomidorki w skrzynki, bo mi wygodnie wrazie co wnosić je.
roberto149
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2017-03-31, 08:52

Re: Przycinanie pomidorów

Post autor: roberto149 »

Wszystkie moje pomidorki rosa jak na drożdżach dbam o nie jak mogę. Są cały czas na balkonie. Koło 15 Maja wsadzę je na działeczkę. dzisiaj u mnie sypnęło śniegiem więc pogoda nie rozpieszcza. :-)
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Przycinanie pomidorów

Post autor: erazm »

Na 26 krzaków pomidorów w tunelu 3 - 4 mają poskręcane liście do góry. Jaka jest tego przyczyna? Pomidory były nawożone 25 maja i 9 czerwca nawozem do pomidorów i papryki oraz 1 czerwca krystanolem żółtym + saletra potasowa w stężeniu 5 ml na 1 l. wody.
Załączniki
DSCN5658.JPG
DSCN5657.JPG
DSCN5649.JPG
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Zwijanie liści pomidorów

Post autor: erazm »

Kto pomoże.
Czy nie za sucho mają? Podlewam je co 5 dni po 1,5 litra wody systemem kropelkowym. W tunelu jest 30*C a nawet nieraz więcej.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Przycinanie pomidorów

Post autor: rafaloku »

Blaszki liściowe zwijają się ku górze, a na zdjęciu nie widzę żadnych plam itp, co by wskazywało na objaw fizjologiczny, który występuje przy zbyt silnym nasłonecznieniu i jednoczesnym niedoborze wody. Dodatkową przyczyną może być ogławianie przeprowadzane przy bardzo słonecznej i gorącej pogodzie.

Podlewanie co 5 dni, szczególnie przy tak wysokiej temperaturze, wydaje mi się zbyt rzadkie.

Niektóre liście są zwinięte aż w taką rurkę, a to może też wskazywać na niedobór miedzi. Wówczas jednak liście będą takie bardzo sztywne, a nie zwiotczałe. Pomoże oprysk nawozem dolistnym miedziowym, np. Help Plant Cu.

Więcej: Zwijanie się liści pomidora - przyczyny, zapobieganie, zwalczanie
Rafał
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Przycinanie pomidorów

Post autor: erazm »

Dziękuję.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Przycinanie pomidorów

Post autor: erazm »

Ile dni po oprysku liści nawozem dolistnym miedziowym liście pomidorów powinny się rozprostować?
Przy 3 innych mam też poskręcane liście od dołu.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Przycinanie pomidorów

Post autor: erazm »

Zaraz preparat Help Plant Cu. będzie zamówiony.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Przycinanie pomidorów

Post autor: erazm »

erazm pisze: 2023-07-21, 11:02 Ile dni po oprysku liści nawozem dolistnym miedziowym liście pomidorów powinny się rozprostować?
Przy 3 innych mam też poskręcane liście od dołu.
Kto pomoże.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przycinanie pomidorów

Post autor: Petrus »

Jeżeli to efekt za wysokiej temperatury w tunelu to Ci się nie odwiną te liście. Skręcające liście dolne to też objaw niedoboru wapnia albo zbyt rozrośniętej masy liściowej w stosunku do zbyt małej masy korzeni.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Przycinanie pomidorów

Post autor: erazm »

Co do niedoboru wapna to rosnące obok pomidory nie mają takich liści. Jeden pomidor ma wszystkie poskręcane liście, ma dużo owoców i nie rośnie.
Drzwi tunelu ( 4) są szeroko otwarte i zwinięte liście pomidorów są też przy drzwiach.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Przycinanie pomidorów

Post autor: erazm »

erazm pisze: 2023-07-21, 11:02 Ile dni po oprysku liści nawozem dolistnym miedziowym liście pomidorów powinny się rozprostować?
Przy 3 innych mam też poskręcane liście od dołu.
A jak to brak miedzi to po ilu dniach poprawa?
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Przycinanie pomidorów

Post autor: erazm »

Petrus pisze: 2023-07-23, 21:40 ... Skręcające liście dolne to też objaw niedoboru wapnia albo zbyt rozrośniętej masy liściowej w stosunku do zbyt małej masy korzeni.
Dwa krzaki podlałem saletrą amonową - zobaczymy jaki efekt.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Przycinanie pomidorów

Post autor: erazm »

Saletrą wapniową - przepraszam za pomyłkę.
ODPOWIEDZ