Przesadzanie host

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Przesadzanie host

Post autor: Elzbieta M »

Czy można już przesadzać hosty?
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Przesadzanie host

Post autor: CityMatic »

Nie, jeszcze nie, mają za duże liście. Trzeba by poczekać do jesieni - połowa września.
A dlaczego nie wiosną - nim wypuszczą liście bo wtedy roślina jest najsilniejsza i będzie ładna jeszcze w tym sezonie? Ja zawsze przez podział rozmnażam na wiosnę.

Przepraszam , piszesz o przesadzaniu....ale to też chyba na wiosnę lepiej, teraz trzeba by bardzo dużo podlewać i zredukować liście przynajmniej o 50% a i tak pewnie roślina wycierpi przed zimą :niepewny:
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Przesadzanie host

Post autor: Elzbieta M »

Och , to sie muszę uzbroić w cierpliwość. Mam w planie zrobić hostowisko , przenosząc rośliny w jedno miejsce, teraz są niewyeksponowane. Ale jeśli musiałyby cierpieć , to się wstrzymam.
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Przesadzanie host

Post autor: CityMatic »

Jest więc czas przygotować ziemię, dobrą próchnicza z dużą ilości kompostu, materii organicznej, zebranie jakiegoś tła- głazów, starych konarów drzew, korzeni....niekiedy warto jest jeśli nie ma cienia podjąć decyzję z wymurowaniem murka z cegły rozbiórkowej - to taki przykład aranżacji jeśli pasuje warto coś takiego przygotować.
Niekiedy warto jest przejrzeć oferty i szkółki w poszukiwaniu fajnych odmian(teraz jest dobra pora na zakup , a przynajmniej na wybór roślin bo niekiedy nazwa niewiele mówi).
Ja ostatnio kupiłem trzy czy cztery odmiany miniaturowych w tym "Mysie uszy" :lol:
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przesadzanie host

Post autor: Petrus »

Zgadza się musisz poczekać jeszcze z przesadzaniem. Chyba że niektóre okazy masz w miarę małe to z bardzo dużą bryłą korzeniową dałyby radę, oczywiście w cieniu. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Przesadzanie host

Post autor: Elzbieta M »

Dzięki za sugestie. Na razie sie wstrzymuję , ale bardzo mnie kusi , aby zrobic to we wrześniu , a nie wiosną - już bym chciała oglądać hostowisko. Co myślicie? Mam 11 host , po jednej z odmiany, począwszy od olbrzyma , a kończąc na miniaturce Pandora,s Box. Stanowisko przygotowuję pod jodła koreańską , to jedyne cieniste miejsce. Rozsypałam tam kopost , ale było tego niewiele , więc dokupiłam dobrą ziemie z nawozem. I trochę igliwia tam będzie.
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Przesadzanie host

Post autor: CityMatic »

Jest problem - bo jodła koreańska ma płytki system korzeniowy i rozbudowany na boki, a hosta to kłącze która lubi luz dla swojego rozrostu.
Jodła ziemia kwaśna hosty lekko kwaśna - dobrze wilgotna.Przy odpowiednich warunkach będą współistnieć.
Musisz tylko dobrze przyciąć jodłę ok 2-3 gałęzi od dołu.
Z aranżacji ogrodu - będzie trochę łyso w tym miejscu wiosną nim hosty wypuszczą liście. - chyba, że tulipany.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przesadzanie host

Post autor: Petrus »

Potwierdzam to co pisze CityMatic :-) Będziesz musiała regularnie hosty podlewać, bo jodła wyciągnie im całą wodę :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Przesadzanie host

Post autor: Elzbieta M »

Dobrze, że uświadomiliście mi te problemy. Nie mam jednak innego miejsca na hosty , więc albo pod jodłą , albo zostaną tam , gdzie są - a tez nie jest im obecnie najwygodniej :-> Z podlewaniem nie byłoby problemu - mam 1000l zbiornik na deszczówkę. Ale zastanawiam sie , czy dam radę wykopac pod jodłą odpowiednich rozmiarów dołki na hosty , czy nie uniemozliwi mi tego system korzeniowy drzewa.
I bardzo mnie kusi , aby zrobić to hostowisko w drugiej połowie września. A z drugiej strony - nie chciałabym maltretować host :-o
ODPOWIEDZ