Przekwitnięte kwiaty cebulkowe

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Jaśmina1988
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2015-02-23, 12:10

Przekwitnięte kwiaty cebulkowe

Post autor: Jaśmina1988 »

Jakiś czas temu zakupiłam na promocji w markecie doniczkowe, kwitnące kwiaty: hiacynty i tulipany. Przez cały czas trzymałam je w domu na oknie. I jedne i drugie kwiaty już przekwitły: hiacynty zaczerniały - zeschły się, a z tulipanów opadły płatki. Nie wiem co dalej z tym zrobić. Liście roślin są zielone. Czy zeschnięte, przekwitłe kwiaty hiacyntów mam ściąć tuż przy ziemi? Czy łodygi tulipanów też mam ściąć mimo że nadal są zielone? Czy cebulki należy wyjąć z ziemi? Proszę pomóżcie :)
Załączniki
CAM01080.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przekwitnięte kwiaty cebulkowe

Post autor: Petrus »

Witaj. Tak, uschnięte kwiatostany wytnij. Poczekaj do około połowy kwietnia w wsadź to do gruntu.
Albo obetnij kwiatostany i systematycznie ograniczaj podlewanie od kwietnia aż liście zaczną żółknąć. Jak zżółkną należy je wyciąć, cebule wyciągnąć z donicy i oczyścić. Przechowujemy je potem w suchym miejscu aż do jesieni, a potem wsadzamy do gruntu lub pędzimy w domu. :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Agnieszka123
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1738
Rejestracja: 2014-07-19, 07:52

Re: Przekwitnięte kwiaty cebulkowe

Post autor: Agnieszka123 »

Piotruś, napisałam pięknego, długiego posta w takim samym klimacie jak jak Twój;), no i musiałeś mnie ubiec o sekundy, bo Twój post jest, a mój poszedł w eter :lol:
Ale przynajmnie się upewniłam, że moja rada dla Jaśminy byłaby taka sama :mrgreen:
Pozdrawiam Wszystkich
Agnieszka
Mój azyl
Jaśmina1988
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2015-02-23, 12:10

Re: Przekwitnięte kwiaty cebulkowe

Post autor: Jaśmina1988 »

Hmm....chyba chciałabym je za rok znów trzymać w domu w doniczkach :) Czyli teraz mam obciąć kwiatostany i czekać aż liście zżółkną... No właśnie a co z podlewaniem do czasu aż cebulki wyjmę z zmieni? :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przekwitnięte kwiaty cebulkowe

Post autor: Petrus »

Mogłaś wstawić Agnieszko :mrgreen:
Tak obetnij kwiatostany i przez 2 tygodnie podlewaj normalnie. Potem ograniczaj podlewanie żeby liście mogły żółknąć. Jak już do połowy będą zżółkłe możesz je wyciąć a cebule oczyścić i przechować do jesieni. Potem poczytaj o pędzeniu roślin cebulowych w mieszkaniach : http://poradnikogrodniczy.pl/pedzenie.php
I wszystko jasne. Prościej się nie da.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Jaśmina1988
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2015-02-23, 12:10

Re: Przekwitnięte kwiaty cebulkowe

Post autor: Jaśmina1988 »

Dziękuję Wam bardzo :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przekwitnięte kwiaty cebulkowe

Post autor: Petrus »

Nie ma sprawy ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Jaśmina1988
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2015-02-23, 12:10

Re: Przekwitnięte kwiaty cebulkowe

Post autor: Jaśmina1988 »

A wiecie co...jeszcze jedno :)

Bo miałam gerbery doniczkowe i te kwiaty mi uschły :/ Opadły.....
Odcięłam je i nie wiem co dalej. Też ograniczyć podlewanie jak wyżej i później cebulki wykopać? Tylko mnie się zdaje że one nie przekwitły tylko nie wiadomo dlaczego opadły. Liście są nadal zielone. Gdyby przekwitły, byłyby nasiona prawda?
Awatar użytkownika
Agnieszka123
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1738
Rejestracja: 2014-07-19, 07:52

Re: Przekwitnięte kwiaty cebulkowe

Post autor: Agnieszka123 »

Gerbera doniczkowa jest dość trudna w uprawie. Przede wszystkim nie lubi suchej ziemi - mokra, ale żeby nie stała w wodzie, no i nie lubi przeciągów. Podlewaj ją dalej i zastosuj odżywkę do kwitnących, powinna ponownie zakwitnąć. Okres spoczynku bergery przypada dopiero na jesień, więc do tego czasu spróbuj ją reanimować. Potem nie wyciągamy z ziemi, tylko ograniczamy podlewanie i trzymamy w nieco chłodniejszym i jasnym pomieszczeniu. W marcu znów zaczynamy normalne podlewanie i odżywianie :)
Zrób może fotkę, wtedy będzie wiadomo co jej dolega
Pozdrawiam Wszystkich
Agnieszka
Mój azyl
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przekwitnięte kwiaty cebulkowe

Post autor: Petrus »

Po pierwsze gerbera to nie roślina cebulowa ;) Agniecha już opisała co i jak. :-) Fakt, trudno ją zachować po kwitnieniu bo z reguły gniją i zamierają. Ale teraz po kwitnieniu ogranicz nadmierne podlewanie, zasil roślinę nawozem i zobaczysz. Jeżeli żółkną liście to nie nawoź bo to pogorszy sprawę.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Agnieszka123
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1738
Rejestracja: 2014-07-19, 07:52

Re: Przekwitnięte kwiaty cebulkowe

Post autor: Agnieszka123 »

Nobo tak nie do końca wiadomo, czy Jaśmina ma roślinke długo, czy kwiatki padły po przyniesieniu ze sklepu, czy ma kolejne pączki, czy ona przechodzi juz w czas spoczynku (trochę za wcześnie). Fotka i opis od kiedy co i jak wiele by wyjaśniło :hyhy:
Pozdrawiam Wszystkich
Agnieszka
Mój azyl
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Przekwitnięte kwiaty cebulkowe

Post autor: Petrus »

No tak bez foty to możemy sobie gdybać i gdybać... 8-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Jaśmina1988
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2015-02-23, 12:10

Re: Przekwitnięte kwiaty cebulkowe

Post autor: Jaśmina1988 »

Matko!!! :shock: ale strzeliłam gafe!! Przecież gerbera to nie roślina cebulkowa :D przepraszam...jestem nowicjuszem jeśli chodzi w ogóle o ogrodnictwo i już memła mi się wszystko.

Gerbery kupiłam kwitnące w supermarkecie i przez jakiś czas kwitły, aż tu nagle.....kwiaty omdlały. Zdjęcie zrobię dziś wieczorem jak wrócę z pracy. Podlewam je praktycznie codziennie, bo stoją na parapecie od wschodu, mają słońce i ziemia szybko wysyła. Jak je kupiłam to ze 2-3 razy podlałam je wodą z nawozem dla roślin kwitnących. Liście są zielona. Kilka tylko na jednej obeschło od spodu.
Awatar użytkownika
Agnieszka123
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1738
Rejestracja: 2014-07-19, 07:52

Re: Przekwitnięte kwiaty cebulkowe

Post autor: Agnieszka123 »

Może Ty je Jaśmino za często nawoziłaś, albo korzenie stały w wodzie, ewentualnie otworzyłaś bepośrednio na nie okno............ wklej po prostu fotkę :lol:
Pozdrawiam Wszystkich
Agnieszka
Mój azyl
ODPOWIEDZ