Przędziorki i skoczogonki

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
MonikaJ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2008-01-09, 13:00

Przędziorki i skoczogonki

Post autor: MonikaJ »

Witam, proszę o pomoc w zidentyfikowaniu szkodnika, który niszczy moje roślinki.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2ec ... 7ed2a.html
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Wygląda mi to na przędziorki :-? Ja zwalczam takie stosując Decis lub Confidor, można też wymyć roślinę szarym mydłem :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1875
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Witam

Na pewno zgadza się to, że występują na spodniej stronie liścia (bo na zdjęciu jest spodnia strona liścia, prawda?) Dla 100% pewności przydał by się jeszcze opis - jak zachowują się te szkodniki, czy występują jeszcze inne objawy (np. plamy na liściach)?

Opis przędziorków oraz metody ich zwalczania, a także opisy innych szkodników roślin doniczkowych (dla porównania) znajdziesz w naszym poradniku:
szkodniki roślin doniczkowych
Rafał
MonikaJ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2008-01-09, 13:00

Post autor: MonikaJ »

Też myślałam, ze to przędziorki, ale nie ma pajeczyny a przędziorki to chyba pajaczki (ale oczywiście mogę się mylić :-) . Przędziorki zaatakowały mi inny kwiat (wg mnie "przyjechały" z nimi z kwiaciarni). Kwiat był piękny i w ciągu dosłownie 3 dni był cały w pajęczynie i drobnych robaczkach.

Te paskudztwa natomiast mają podłużny kształt i są w paski. Liście anturium robią się skórzaste, matowe i w plamy - widać jakby zamierały. To samo dzieje sie z liśćmi palmy - roślina wypuszcza nowy liść i za jakiś czas usycha.

Dodatkowo w doniczkach pojawiają mi się małe skaczące (dobrze je widać jak się podlewa roślinę) robaczki - być może jakaś mszyca. Ostatnio do jednej doniczki włożyłąm ząbki czosnku i wydaje mi się, ze pomogło ale muszę jeszcze je poobserwować.

Jak ktoś ma jakaś radę to chętnie skorzystam.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Te czarne kreseczki zwalcza się tymi samymi środkami :-D A te białe skaczące, są nieszkodliwe dla roślin, rozwijają się przy nadmiarze wilgoci ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1875
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

MonikaJ ponownie zapraszam do lektury tego tekstu: szkodniki roślin doniczkowych

Gdybyś przeczytała ten tekst, to wiedziała byś już, że te małe skaczące po podlaniu to skoczogonki. We wskazanym artykule jest napisane jak je zwalczać.

Co do anturium polecam lekturę: Choroby anturium. Dlaczego liście schną, żółkną, mają plamy?

Pozdrawiam ;-)
Rafał
ODPOWIEDZ