Przedogródek - brak pomysłu na rośliny

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
wiola.s
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2017-05-29, 10:50

Przedogródek - brak pomysłu na rośliny

Post autor: wiola.s »

Witam
Zabieramy się właśnie za urządzenie dwóch małych rabat przed domem (wystawa północno-zachodnia).
Na prawej rabacie - tam, gdzie mamy pokrywę od szamba i kącik z odpadami - zaplanowaliśmy pośrodku kwadrat wyściełany korą w którym miałaby być jedna główna roślina i jakieś roślinki wokół. Wokół tego kwadratu - wysypiemy kamyk, w którym też chcielibyśmy posadzić jakieś rośliny. Z prawej strony mamy ogrodzenie rozdzielające z sąsiadem - dlatego tutaj myśleliśmy o jakichś roślinach, które docelowo nam to ogrodzenie zasłonią. Po lewej stronie rabaty w kamyku chcemy posadzić jakieś mniejsze roślinki, które wsadzimy też na lewej rabacie (po drugiej stronie chodnika).
Bardzo proszę o propozycje - jakie rośliny możemy tutaj wsadzić?

Kompletnie nie mam pomysłu na zagospodarowanie lewej rabaty - tez pewnie wokół wysypiemy kamyk. Po środku pewnie też wydzielimy jakiś pas z korą - ale co w tej korze?

Nie chcielibyśmy sadzić roślin liściastych, ale oczywiście ich nie wykluczamy. Jeśli ktoś miałby inną koncepcję - też oczywiście wezmę ją pod uwagę :-)

I kolejne pytanie - jak mogę zagospodarować wąski pasek przy ogrodzeniu od strony zachodniej (wzdłuż podjazdu na samochody?).
Sąsiadka od tej strony ma jakieś płożące się, kwitnące rośliny. Dodatkowo zauważyłam, że wsadziła sobie trzy sztuki wisterii - i powiem szczerze, że mam w związku z tymi roślinami obawy. Po pierwsze - jest to roślina liściasta - więc będziemy musieli uprzątać nie swoje liście... A jeśli wysypiemy tam kamyk - to tym bardziej będzie to uciążliwe Po drugie - jest to roślina bardzo silnie pnąca i rozrastająca się, wymagająca silnych podpór - czy ogrodzenie jest wystarczająco silną podporą? No i po trzecie - jest to roślina trująca, a my mamy dwoje małych dzieci... Nie wiem, jak sąsiadce zasugerować, że powinna też nas wziąć pod uwagę sadząc takie rośliny
20170528_201244 kopia.jpg
20170528_201302 kopia.jpg
20170528_201355 kopia.jpg
20170528_201449 kopia.jpg
20170529_085612 kopia.jpg
20170529_085624 kopia.jpg
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Przedogródek - brak pomysłu na rośliny

Post autor: Danka »

Co do glicynii to masz rację. Z czasem konar robi się drzewiasty, a oprócz tego wypuszcza długie pędy. Spokojnie porozmawiaj z sąsiadką i przedstaw jej swoje uwagi.
Skoro nie chcesz krzewów liściastych to weź pod uwagę karłowe iglaste lub płożące się. Gdy się zbytnio rozrosną można je przycinać.
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Przedogródek - brak pomysłu na rośliny

Post autor: Joanna Sadowska »

wiola.s pisze: Na prawej rabacie - tam, gdzie mamy pokrywę od szamba i kącik z odpadami - zaplanowaliśmy pośrodku kwadrat wyściełany korą w którym miałaby być jedna główna roślina i jakieś roślinki wokół.


Jako roślinę główną proponuję ciekawą, "płaczącą"odmianę świerka pospolitego 'Frohburg', lub krzew w formie piennej np. trzmielina Fortune'a 'Emerald Gold'. Wokół świerka, w korze można nasadzić niskie odmiany różaneczników np. 'Scarlet Wonder' i jałowca nabrzeżnego 'Schlager', które dobrze poradzą sobie w północno-zachodniej wystawie domu.
wiola.s pisze: Wokół tego kwadratu - wysypiemy kamyk, w którym też chcielibyśmy posadzić jakieś rośliny. Z prawej strony mamy ogrodzenie rozdzielające z sąsiadem - dlatego tutaj myśleliśmy o jakichś roślinach, które docelowo nam to ogrodzenie zasłonią. Po lewej stronie rabaty w kamyku chcemy posadzić jakieś mniejsze roślinki, które wsadzimy też na lewej rabacie (po drugiej stronie chodnika).
Bardzo proszę o propozycje - jakie rośliny możemy tutaj wsadzić?
W takim miejscu dobrze będą wyglądać wolno rosnące odmiany sosny górskiej np. 'Mops' czy ' Humpy', opcjonalnie kulisty, karłowy żywotnik zachodni 'Danica'.
wiola.s pisze:
I kolejne pytanie - jak mogę zagospodarować wąski pasek przy ogrodzeniu od strony zachodniej (wzdłuż podjazdu na samochody?).
Sąsiadka od tej strony ma jakieś płożące się, kwitnące rośliny. Dodatkowo zauważyłam, że wsadziła sobie trzy sztuki wisterii - i powiem szczerze, że mam w związku z tymi roślinami obawy. Po pierwsze - jest to roślina liściasta - więc będziemy musieli uprzątać nie swoje liście... A jeśli wysypiemy tam kamyk - to tym bardziej będzie to uciążliwe Po drugie - jest to roślina bardzo silnie pnąca i rozrastająca się, wymagająca silnych podpór - czy ogrodzenie jest wystarczająco silną podporą? No i po trzecie - jest to roślina trująca, a my mamy dwoje małych dzieci... Nie wiem, jak sąsiadce zasugerować, że powinna też nas wziąć pod uwagę sadząc takie rośliny
Jeżeli chodzi o wisterię, to zgadzam się że jest to roślina silnie rosnąca, która wymaga mocnych podpór. Warto porozmawiać o tym z sąsiadką. Załóżmy, że pozostawi ona rośliny pnące (innego gatunku), zatem proponowałabym na tak wąskim pasku posadzić np. barwinka pospolitego, który świetnie go zadarni (występuje w wielu ciekawych odmianach) i postawić na tylko jeden gatunek. Z czasem rośliny od strony sąsiadki i tak utworzą zieloną ścianę.
mgr inż. Joanna Sadowska
wiola.s
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2017-05-29, 10:50

Re: Przedogródek - brak pomysłu na rośliny

Post autor: wiola.s »

Zdecydowaliśmy się na chwilę obecną na bukszpany przy ogrodzeniu, pierisy japońskie pod oknem kuchni.
Na środku mamy trzmielinę na pniu i przed nią hortensję (chyba bukietowa?). Posadziliśmy jeszcze trzy hosty...

Czym możemy wypełnić luki? Myślałam o roślinach zimozielonych - może wrzosy? Pomiędzy hostami może kostrzewa siwa? Czy gdzieś będzie pasował różanecznik karłowaty?
20170618_212235.jpg
20170618_213534.jpg
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Przedogródek - brak pomysłu na rośliny

Post autor: Joanna Sadowska »

Witam,
Zdecydowanie lepiej będą wyglądać kostrzewy sine niż wrzosy i napewno będzie to dla nich lepsze stanowisko. Co do róźanecznika, radziłabym zrezygnować z tego pomysłu. Czasami mniej znaczy więcej :)
mgr inż. Joanna Sadowska
ODPOWIEDZ