Przed rozpoczęciem budowy...

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
ODPOWIEDZ
vendredo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-09-20, 19:51

Przed rozpoczęciem budowy...

Post autor: vendredo »

Na uskoku gruntu ok 80 cm chcę zbudować wodospad lub wodogrzmot a w dole oczko ok 2m kw z gotowej wytłoczki. Chciałbym prosić o radę jakie parametry powinna mieć pompa do podniesienia wystarczającej ilości wody na tą wysokość.
W oczku planuję trochę roślin, może jakaś żabka, ryby niekoniecznie. Głównym elementem ma być spadająca woda.
Przyjmę również z uwagą wszelkie podpowiedzi dotyczące kolejności wykonywania poszczególnych prac. Boję się, że będę musiał rozkuwać "skały" bo o czymś zapomnę lub nie uwzględnię.
Pozdrawiam Ryszard
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Raczej nie zrobisz wodogrzmotu gdyż objętość wody jaka była by potrzebna do jego wykonania w porównaniu do objętości oczka spowoduje że oczko to będzie jedna duża falująca woda o przepływie rzeczki. A w takim oczku trudno będzie utrzymać rośliny. Do takiego oczka to tylko wodospad i to o małym przepływie wody, gdzie woda będzie spokojnie spływać do oczka po skałkach. Jeśli chodzi o pompę to potrzebna będzie pompa o niedużej wydajności (objętościowej) i wysokości podnoszenia do 2m, by woda nie była zbyt szybko wymieniana, nie wszystkie rośliny lubię wody. Oczywiście jeśli w skarpie ma być schowana pompa to trzeba dla niej zrobić odpowiednią komorę by bez problemu dostać się do pompy. Całość zacząłbym od oczka i zalania go wodą by osiadło i ułożyło się w gruncie i przygotowanie jednocześnie miejsca gdzie będzie wodospad. Tyle wiem ze strony technicznej o roślinach wiem niewiele.
Awatar użytkownika
OczkoWodne.net
Ekspert
Posty: 23
Rejestracja: 2010-01-31, 01:27

Post autor: OczkoWodne.net »

Dobór pompy zależy od tego jak dużo wody chcesz uzyskać na tej wysokości. Jeśli wodospad nie będzie spływał na dużej szerokości to standardowo można dać pompę o wydajności około 2500 l/h np. http://www.sklep.oczkowodne.net/p98,pom ... -2500.html
Jeśli chcesz więcej wody zastanów się nad modelem o wyższej wydajności. Oczywiście pompa jest na stałe zanurzona w w oczku z formy skąd wężem podajesz wodę na szczyt wodospadu. Wąż trzeba jakoś zamaskować a na szczycie warto zrobić nieduży zbiornik na wodę.

Odnośnie ryb to też bym je odradzał przy oczku tej wielkości (problemy z zimowaniem i czystością wody), a jakaś inna fauna powinna się sama wprowadzić. Większość roślin faktycznie nie lubi zraszania, szczególnie jeśli oczko jest w nasłonecznionym miejscu. Z tego powodu lilie wodne bym odradzał. Z roślin przybrzeżnych polecałbym pałkę laxmana, kosaciec żółty (także w odmianie variegata) oraz tatarak (także w odmianie variegata) są one na tyle wysokie że spadająca woda nie powinna im przeszkadzać. Trzeba je tylko posadzić w tle w taki sposób by nie przesłoniły wodospadu. Jeśli oczko z frontu będzie miało półkę na głębokości do 30 cm to niskie rośliny dadzą dobre efekty na pierwszym planie. Np. kaczeńce, niezapominajka błotna, skrzyp arktyczny, przęstka pospolita, a w toni wodnej rogatek i wywłócznik.

Dla zobrazowania tych gatunków podaję odnośniki do krótkich opisów ze zdjęciami.
http://www.sklep.oczkowodne.net/p49,pal ... annii.html
http://www.sklep.oczkowodne.net/p62,kos ... egata.html
http://www.sklep.oczkowodne.net/p61,kosaciec-zolty.html
http://www.sklep.oczkowodne.net/p287,ta ... gatus.html
http://www.sklep.oczkowodne.net/p288,ta ... zajny.html
http://www.sklep.oczkowodne.net/p255,kaczeniec.html
http://www.sklep.oczkowodne.net/p244,ka ... -alba.html
http://www.sklep.oczkowodne.net/p65,kac ... iplex.html
http://www.sklep.oczkowodne.net/p64,nie ... egata.html
http://www.sklep.oczkowodne.net/p63,nie ... wodna.html
http://www.sklep.oczkowodne.net/p306,sk ... yczny.html
http://www.sklep.oczkowodne.net/p58,prz ... olita.html
http://www.sklep.oczkowodne.net/p50,rog ... tywny.html
http://www.sklep.oczkowodne.net/p57,wywlocznik.html
pozdrawiam Arek
vendredo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-09-20, 19:51

Dzięki za już...

Post autor: vendredo »

Dziękuję. Z rad na pewno skorzystam. Może jeszcze poproszę o parę szczegółów technicznych. Chcę ten wodospad budować z kamieni polnych. Nie wiem, czy to dobry pomysł ale taki budulec mam. Czym je najlepiej połączyć? Klejem mrozoodpornym do płytek, czy cementem? Czy krawędź formy zbiornika powinna być na wysokości ziemi, czy niżej a może wyżej; czym najlepiej zamaskować krawędź - roślinami czy kamieniami; Czy są też pompy 24V i które lepiej kupić; Czy wszystkie pompy są zanurzeniowe, czy są też takie, które montuje się poza zbiornikiem...
Ale nawymyślałem nie?
Z góry dzięki za podpowiedzi.
Ryszard
Awatar użytkownika
OczkoWodne.net
Ekspert
Posty: 23
Rejestracja: 2010-01-31, 01:27

Post autor: OczkoWodne.net »

Zacznijmy od końca, pompy na 12 czy 24 V istnieją ale są praktycznie nie do kupienia (bardzo wysokie ceny przy bardzo małej wydajności).

Praktycznie 100% pomp do tego zastosowania to pompy pracujące w zanurzeniu. Niektóre modele o dużych wydajnościach mogą pracować poza oczkiem.

Oczko z formy trudno jest zamaskować roślinami, ale można ich użyć jako dodatkowy element. Krawędź zbiornika lepiej jak jest nieco poniżej poziomu gruntu - łatwiej zamaskować i wygląda naturalniej..

Co do samego budowania to daj może jakiś rysunek jak chcesz to zrobić. Kamień polny nie jest dobrym materiałem, choć często używanym. Klej do płytek czy cement (rozumiem że chodzi o beton lub zaprawę cementową) będzie puszczał wodę i pękał. Napisz jak masz zamiar to zaizolować.
pozdrawiam Arek
ODPOWIEDZ