Proszę o pomoc w rozpoznaniu iglaka

Tutaj umieszczamy prośby o identyfikację roślin.
ODPOWIEDZ
Andy72
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2016-06-05, 18:42

Proszę o pomoc w rozpoznaniu iglaka

Post autor: Andy72 »

Przedstawione na zdjęciach tuje kupiłem kilka lat temu wierząc opisowi w szkółce, że kupuję tuje w odmianie "Snow Tip". Szybko okazało się jednak, że takie one snow tip jak ja matka Teresa ;-) . Tuje te rosną szybko i mają formę stożkową, choć ja przyciąłem je w szpaler. Potrzebuję jednak dokupić kilkanaście sztuk aby dosadzić w tym samym rzędzie, jednak do dziś nie udało mi się ustalić co to za tuje. Jeśli ktoś jest zorientowany w temacie, to proszę o pomoc i informacje. Z góry dziękuję.
Załączniki
20160605_174214.jpg
20160605_174224.jpg
20160605_174246.jpg
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Proszę o pomoc w rozpoznaniu iglaka

Post autor: Agnieszka Lach »

Dlaczego uważa Pan, że to nie jest odmiana "Snow Tip"? Te młode przyrosty wyglądają jak u tej właśnie odmiany. Czy ktoś Panu zasugerował, że jest to jakaś inna odmiana?
mgr inż. Agnieszka Lach
Andy72
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2016-06-05, 18:42

Re: Proszę o pomoc w rozpoznaniu iglaka

Post autor: Andy72 »

W necie znalazłem informacje o snow tip, cytuję: "Interesująca, karłowa odmiana żywotnika zachodniego o szerokostożkowym pokroju i wolnym tempie wzrostu, osiągająca po 10 latach uprawy około 1,5 m wysokości. Gałązki dosyć grube, szerokie, ciemnozielone. Końcówki młodych przyrostów białe, później kremowe, sprawiające wrażenie oszronionych. Białe końcówki pędów mogą być uszkadzane w upalne lata podczas bezchmurnej pogody, dlatego krzewy najlepiej sadzić w miejscach lekko ocienionych, na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych". W/g mnie nie jest to karłowata i wolnorosnąca odmiana. Po trzech lub czterech latach od posadzenia osiągnęły wysokość ponad 2 metry, a gdy je sadziłem miały około 80-90 cm. Końcówki młodych przyrostów nigdy białe nie były, mają kolor kremowo-żółty. Stąd mój wniosek, że to nie snow tip, ale nie twierdzę, że jestem nieomylny. Może akurat u mnie snow tipy rosną szybko i w moim górskim klimacie ich końcówki przyrostów zmieniają barwę na nietypową dla tej odmiany. Tak czy inaczej wolałbym żeby to nie były snow tip, bo tych w żadnej szkółce nie mogę znaleźć aby porównać i dokupić.
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Proszę o pomoc w rozpoznaniu iglaka

Post autor: Agnieszka Lach »

Dziękuję za dokładny opis. Wg zdjęć, jak pisałam, wygląda na Snow Tip, chociaż rzeczywiście przyrost silny.
Wypiszę Panu wg podręcznego katalogu inne odmiany z jasnymi przyrostami:
'Litomysl' , 'Wareana Lutescens’ , 'Grażyna', 'Kórnik', 'Zebrina', 'Gold Pearl' - bardzo na wyrost ponieważ raczej występuje w formie kulistej. Ja bym się skłaniała ku tym dwóm pierwszym.
mgr inż. Agnieszka Lach
Andy72
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2016-06-05, 18:42

Re: Proszę o pomoc w rozpoznaniu iglaka

Post autor: Andy72 »

Dziękuję bardzo pani Agnieszko. Teraz będę "polował" na wymienione przez panią odmiany, choć podejrzewam że z ich nabyciem będzie spory problem. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.
Andy72
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2016-06-05, 18:42

Re: Proszę o pomoc w rozpoznaniu iglaka

Post autor: Andy72 »

Myślę, że znalazła pani odmianę, o którą mi chodziło.
"Thuja occidentalis 'Litomyśl'
Odmiana wychodowana w Czechach ,w szkółkach w Litomyślu . Części pędów bez chlorofilu, tworzy kremowo białe lub prawie białe upstrzenie, silnie kontrastuje z ciemnozielonym zabarwieniem wyjściowym . Wzrost dość szybki 30cm rocznie 10 letnie egzemplarze uzyskują ok. 3 m wysokości . Barwa zimowa nie jest taka żywa ale biała plamistość kontrastująca z szaro zieloną resztą powoduje że zauważamy ją w ogrodzie bez problemu .Wadą jest tendencja do zawiązywania dużej ilości szyszek które później obwisają przez długi okres czasu".

Faktycznie, w porównaniu z innymi żywotnikami, które obserwuję, moje drzewka wytwarzają dość sporą ilość szyszek. Reszta danych z opisu też by się z grubsza zgadzała. Teraz już prawie na 100% wiem co posadziłem. Dziękuję bardzo.
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Proszę o pomoc w rozpoznaniu iglaka

Post autor: Agnieszka Lach »

Świętnie! :) cieszę się, że udało mi się pomóc :)
mgr inż. Agnieszka Lach
ODPOWIEDZ