proszę o pomoc tuje szmaragd

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
Kwiatuszek_Różowy
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2014-07-21, 20:38

proszę o pomoc tuje szmaragd

Post autor: Kwiatuszek_Różowy »

Witam,
moje tuje nie dawno były sadzone. Zauważyłam, że przy kupnie niektóre tuje miały miały uschnięte (brązowe) gałązki. Myślałam, że to przez brak wody. A teraz zauważyłam, że coraz więcej tych gałązek. Brązowe gałązki są od dołu, wierzchołek i środek jest zielony. Tuje były w doniczce. Dałam ziemie pod iglaki, podłoże pod iglaki oraz nawóz. Jak można im pomóc? Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Justyna
sylwia75
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2011-06-17, 16:16

Re: proszę o pomoc tuje szmaragd

Post autor: sylwia75 »

Weź wszystkie suche gałązki usuń. Wiem, że to bardzo dużo pracy, ale dzięki tym jest nadzieja , że w w tych miejscach wyrosną młode. Nie używałam żadnej chemii. Dzięki usunięciu wszystkiego co suche w mojej tui w tych miejscach wyrosłe nowe "zielone listeczki". Żeby to wszystko usunąć trzeba mieć dużo cierpliwości. Sama nie raz miałam dosyć, ale udało się. Tobie też życzę powodzenia. Chyba, że może pomóc chemia.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: proszę o pomoc tuje szmaragd

Post autor: rafaloku »

Może być to reakcja na przesadzenie, naturalne reakcja na jesień (niektóre tuje rudzieją na zimę, wiosną odzyskują wigor i zieloną barwę, np. tuja 'Brabant') ale też i choroba grzybowa. Stawiał bym na chorobę, bo tuja Szmaragd nie powinna tak się zachowywać. Zobacz w naszym poradniku: tuje - choroby grzybowe, brązowienie igieł tui
Rafał
Kwiatuszek_Różowy
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2014-07-21, 20:38

Re: proszę o pomoc tuje szmaragd

Post autor: Kwiatuszek_Różowy »

sylwia75 pisze:Weź wszystkie suche gałązki usuń. Wiem, że to bardzo dużo pracy, ale dzięki tym jest nadzieja , że w w tych miejscach wyrosną młode. Nie używałam żadnej chemii. Dzięki usunięciu wszystkiego co suche w mojej tui w tych miejscach wyrosłe nowe "zielone listeczki". Żeby to wszystko usunąć trzeba mieć dużo cierpliwości. Sama nie raz miałam dosyć, ale udało się. Tobie też życzę powodzenia. Chyba, że może pomóc chemia.
Dziękuje za radę. Dzisiaj właśnie to zrobiłam. Mam nadzieje, że przetrzymają zime:)
Kwiatuszek_Różowy
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2014-07-21, 20:38

Re: proszę o pomoc tuje szmaragd

Post autor: Kwiatuszek_Różowy »

rafaloku pisze:Może być to reakcja na przesadzenie, naturalne reakcja na jesień (niektóre tuje rudzieją na zimę, wiosną odzyskują wigor i zieloną barwę, np. tuja 'Brabant') ale też i choroba grzybowa. Zobacz w naszym poradniku: tuje - choroby grzybowe, brązowienie igieł tui
może to jest właśnie przyczyna ( przesadzenie /jesień)... Dziękuje za pomoc
Kwiatuszek_Różowy
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2014-07-21, 20:38

Re: proszę o pomoc tuje szmaragd

Post autor: Kwiatuszek_Różowy »

a może teraz zastosować Interwencyjny Nawóz Substral Magiczna siła do iglaków, piszę że przeciwdziała brązowieniu, odżywia?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: proszę o pomoc tuje szmaragd

Post autor: rafaloku »

Nie teraz, możesz go dać od wiosny. Teraz to co najwyżej nawóz jesienny do iglaków. Ale to ma sens tylko jeśli przed sadzeniem gleba nie była użyźniana, a z tego co piszesz dostały świeżą ziemię do iglaków i nawóz. Z nawozami lepiej nie przesadzać za względu na ryzyko przenawożenia.
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: proszę o pomoc tuje szmaragd

Post autor: Petrus »

Teraz to sobie go schowaj do szafki i użyj go wiosną. Sama nazwa 'magiczna siła' chyba sama mówi że rośliny intensywnie zaczną rosnąć :-P
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Kwiatuszek_Różowy
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2014-07-21, 20:38

Re: proszę o pomoc tuje szmaragd

Post autor: Kwiatuszek_Różowy »

dziękuje za pomoc:)
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: proszę o pomoc tuje szmaragd

Post autor: Mandragora »

To może ja też się podłączę do tematu :-) Moje tuje wprawdzie nie obumierają ani nie brązowieją, są poprostu blade, jakby tak mało zielone, że aż żółte. Były wsadzane ostatniej jesieni. Kiedy powinny odzyskać formę, aby uznać to za szok fizjologiczny, a kiedy powinnam zacząć się martwić?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: proszę o pomoc tuje szmaragd

Post autor: Danka »

Wiosną zobaczysz jak przeżyły. Miejmy nadzieję, że nic złego się nie stało. Należało je mocno podlewać. Jeżeli wiosną nic złego się nie będzie działo możesz podsypać nawozem przeciw żółknięciu igieł.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: proszę o pomoc tuje szmaragd

Post autor: Petrus »

Może to odmiana o żółtym przebarwieniu igieł np. 'Aurescens' albo 'Sunkist' dlatego nie są zielone.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: proszę o pomoc tuje szmaragd

Post autor: Mandragora »

Aha :-) to nie wiedziałam, że takie są. Wszystko możliwe, bo w sumie były takie od początku, tylko jakby trochę mniej :-D Zobaczymy wiosną
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: proszę o pomoc tuje szmaragd

Post autor: Petrus »

Możesz wstawić fotkę to będzie wiadomo ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: proszę o pomoc tuje szmaragd

Post autor: Mandragora »

Tylko takie zdjęcia mam. Chodzi o te przy ogrodzeniu
Załączniki
2015-02-08 15.21.22.jpg
2015-02-08 15.21.44.jpg
ODPOWIEDZ