Prośba o pomoc - zagospodarowanie działki nieużytku

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
lilka43
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-16, 03:42

Prośba o pomoc - zagospodarowanie działki nieużytku

Post autor: lilka43 »

Witam serdecznie:)
Może najpierw się przedstawię , na imię mi Lilka i pochodzę ze Szczecina.
Zwracam się do Was jako do fachowców ( twierdzę tak , bo od jakiegoś czasu czytam forum i mogę śmiało użyć tego stwierdzenia) . Nabyłam działkę , która od kilku lat jest nieużytkiem, możecie sobie wyobrazić co tam zastałam: trawa-dużo trawy . mlecze, skrzyp polny, powój i wszystkie cuda świata co w rezultacie tworzy zwartą masę , której za nic nie mogę przebić. Sąsiedzi podpowiedzili mi , abym użyła roundapu i po dwóch tygodniach mogę śmiało skopać. Zaznaczam również, że jest to miejsce po bagnie co za tym idzie jest tam torf czyli kwaśność nad kwaśnościami.Proszę mi powiedzieć co mam dalej robić i jakie mam szanse aby w tym roku jeszcze cokolwiek na niej zasadzić czy zasiać
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Witaj Lilka wśród nowych „osadników”! :mrgreen: Dla mnie najciekawszym, pierwszym etapem tworzenia ogrodu było i jest do tej pory WIELKIE SPRZĄTANIE. Dobrze przyglądałam się co rośnie na górze i na dole – wiele z tego pozostawiłam. Ale wiosną uległam i popełniłam błąd – skusiłam się na zakup mnóstwa nasion i cebulek kwiatów i warzyw ale nie mam przygotowanej jeszcze ziemi do posadzenia i posiania tego wszystkiego! To dopiero jest stres! :evil: … bądź cierpliwa w działaniu a niespokojna w myśleniu… Osobiście nie używam roundapu. Dzięki temu wiem jak wyglądają korzonki tzw. chwastów ale i cebulki i kłącza przepięknych kwiatów, które pozostawił po sobie były użytkownik. A ile fajnych robali mieszka w ziemi!!! :shock: Teraz wiem jak wygląda gniazdo ślimaków, czerwonych mrówek no i jak się mają larwy. Jeżeli to wszystko kochasz to jest Twoje!
Pozdrawiam - Orania
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Najpierw zastosuj oprysk Raundapu - oczywiście gdy ruszy wegetacja. Działa on powoli, ale naprawdę bardzo skutecznie.
Pamiętaj, że między opryskiem Raundapem a opadami deszczu musi upłynąć minimum 3 godziny by zadziałał. Pierwsze prace po oprysku (przekopywanie, ...) można wykonać dopiero po 2-3 tygodniach. Następnie przekop teren i wyrównaj. W zależności od tego jakie będziesz sadzić rośliny w rożnych miejscach będzie potrzeba rożna kwasowość ziemi. Dokonaj pomiaru jej kwasowości i użyj w zależności od potrzeb wapna dolomitowego. W zależności od terminu w jakim uporządkujesz teren możesz sadzić różne rośliny (w tym drzewa i krzewy) nawet w okresie letnim ale z doniczek. Są szkółki prowadzące taką sprzedaż.
lilka43
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-16, 03:42

Post autor: lilka43 »

Droga Oranio:)
Bardzo dziękuję za reakcję na mój post i chęć pomocy. To bardzo miłe z Twojej strony. Dziękuję za cenne podpowiedzi . Co do zwierzątek żyjących w ziemi częściowo już je znam nie taki mieszczuch ze mnie. Moje korzenie są na żuławach a tam zupełnie inna gleba. Tutaj mam działkę torfową a ta różni się od mad roślinkami delikatnie nazywając chwasty oraz żyjątkami w ziemi przerażona jestem turkuciem podjadkiem pierwszy raz w zyciu widziałam go na oczy i... wiem, wiem muszę sie z nim jakoś pogodzić, bo jest go tyle , że ręce mi opadły. Dziękuję i pozdrawiam
lilka43
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-16, 03:42

Post autor: lilka43 »

Witaj Erazmie:)
Oprysk wykonałam 31 marca w poniedziałeki były 3 godziny bezdeszczowe nawet więcej do środy nie padało czyli mogę liczyć , że wszystko jest ok. Dolomit kupiłam . Tylko teraz kwasomierz muszę kupić. Myślę , że w następny weekend mogę rozpocząć przekopywanie działki. Powiedz mi jeszcze ,kiedy dolomit i po jakim czasie mogłabym cokolwiek zasiać czy zasadzić. Przepraszam , że zawracam głowę ale pewnie jeszcze nie raz będę tu ratunku szukać proszę zatem o cierpliwość . Dziękuę bardzo i pozdrówka
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Chyba za wcześnie był wykonany oprysk Raundapem. Wegetacja jeszcze nie ruszyła i oprysk raczej nie zadziała na chwasty. Oprysk ewentualnie by należało powtórzyć około 15 - 20 kwietnia (gdy trawa będzie miała nowe przyrosty, mlecz nowe listki, powój nowe pędy ... .) lub jak piszę niżej przekopać działkę widłami.
Napisz jak dużą masz tą działkę - ile m2. Czy to działka w ramach ROD - PZD?
Ponieważ oprysk Raundapem raczej nie zadziała by wybrać chwasty takie jak - mlecz, perz, powój, ... w tym wypadku wskazane jest przekopywanie nie łopatą a widłami amerykańskimi by wybrać kłącza z ziemi. Następnie rozsyp dolomit i przegrab ziemie. Po tym zabiegu po 2 -3 dniach gdy ziemia osiądzie możesz wysadzać i wysiewać rośliny. Można też zasilić nawozami sztucznymi. Obornik możesz dać dopiero na jesieni - nie wapnujemy i nie zasilamy obornikiem w tym samym czasie. Musi być odstęp czasowy przynajmniej 3 miesiące.
Jak nie chcesz wapnować na "oko" to kup kwasomierz glebowy porcelanowy z płytką ze skalą i odczynnikami za ok. 20zł.
Pehametry z zakresem pomiaru od 3 do 10 ph jak ten poniżej mimo, że tanie to są bardzo mało dokładne. Miałem taki i zwróciłem do sklepu.

Obrazek Obrazek Obrazek
lilka43 pisze:...oraz żyjątkami w ziemi przerażona jestem turkuciem podjadkiem pierwszy raz w zyciu widziałam go na oczy i... wiem, wiem muszę sie z nim jakoś pogodzić, bo jest go tyle , że ręce mi opadły. Dziękuję i pozdrawiam
Jak walczę z turkuciem piszę http://forum.poradnikogrodniczy.pl/viewtopic.php?t=294
lilka43
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-16, 03:42

Post autor: lilka43 »

Co do oprysku poczekam jeszcze tydzień i sie okaże czy był to zły czas jestem niepoprawną optymistką . No ale , gdyby stało się jak mówisz bedę kopać bo czas nagli trudno najwyzej pobawię się w sortowanie tego złego z tym dobrym. Powierzchnia działki wynosi około 400 m2 i jest własnością ROD - PZD. Co do pehametru nie planowałam kupować innego niż taki jaki mi poleciłeś ten napewno nie zawiedzie .
Dziękuję Ci Andrzeju i napewno jeszcze będę miała wiele pytań o ile zachcesz mi pomóc.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

lilka43 pisze:...Dziękuję Ci Andrzeju i na pewno jeszcze będę miała wiele pytań o ile zachcesz mi pomóc.
Pomogę zawsze. Ja działkę o pow. 500 m2 w ROD mam 26 rok. :lol: Powierzchnia działki u Ciebie nie jest duża. Proponuję mimo oprysku przekopywać ją stopniowo widłami amerykańskimi.
Pisałaś, że u Ciebie występuje skrzyp polny. Może on rosnąć na glebach piaszczystych, gliniastych, a nawet wapiennych. Jego występowanie wskazuje nam na potrzebę uregulowania panujących w glebie stosunków wodnych, a nie jak wszyscy myślą potrzebę zwapnowania gleby.
Jeżeli chodzi o powój polny to Raundap raczej sobie z nim nie poradzi - prędzej Bromotril 250 SC.
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

Raundup nie działa na skrzyp - polecam Starane
lilka43
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-16, 03:42

Post autor: lilka43 »

Oczywiście będę przekopywać sukcesywnie . Z czasem osiągnę to co zamierzam. Co do gospodarki wodnej musiałabym zapewne przeprowadzić meliorację działki, bo jest to gleba , której się nie podlewa , gdyż zawiera w sobie duzo wody i poziom gruntowy jest dość wysoki. Pomyślę nad tym skrzypem gdy tylko uporam się z ważniejszymi sprawami tzn po kolei :)
POzdrawiam Cię Andrzeju :)
lilka43
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-16, 03:42

Post autor: lilka43 »

Witam Cię Moniko:)
Dziękuję za poradę, cieszę się , że jest ktoś z mojego miasta pozdrawiam cieplutko:)
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

monikam pisze:Raundup nie działa na skrzyp - polecam Starane
podobno na skrzyp najlepsza jest mieszanka Raundup z Mniszkiem
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

uwierz mi, bo miałam skrzypu od groma - roundap nie działa na skrzyp - piszą o tym nawet w ulotce
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Sam Raundup napewno nie, chodzi o mieszankę, która ma inne działanie ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
agaxx
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 101
Rejestracja: 2008-02-27, 23:22

Post autor: agaxx »

Cześć Lila
Dobrze, że masz tyle zapału do pracy. Ale najlepiej zrobisz jak sobie usiądziesz wsród tych chaszczy i chwastów i rozmarzysz się. Jak piękna będzie tutaj działka. Zobaczysz oczami wyobraźni swój wymarzony ogród. Wtedy zapisz sobie na kartce wszystkie rośliny i drzewa które mają być na działce. Następnie napisz sobie wymagania jakie musisz spełnić dla poszczególnych roślin. Następnie narysuj sobie w odpowiedniej skali swoją działkę i nanieś odpowiednie rośliny. Zastanów się czy wszystko równać teraz, bo może okazać się, że stwierdzisz iż taka działka jest mało atrakcyjna i będziesz póżniej robić różne poziomy, a szkoda Twojej pracy. Najlepiej by było abyś w tym roku zrobiła sobie małą rabatkę np. z kwiatów jednorocznych i dwuletnich. Natomiast konsekwentnie realizowała krok po kroku swoją wizję działki. Będziesz miała czas na to aby dowiedzieć się o wymagania wszystkich planowanych roślin jeśli ich nawet nie znasz teraz. Pracuj i cały czas myśl o swoich marzeniach i je realizuj. Pozdrawiam Agaxx
ODPOWIEDZ