Prośba o pomoc w identyfikacji szkodnika

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
dbxpoland
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-05-18, 18:58

Prośba o pomoc w identyfikacji szkodnika

Post autor: dbxpoland »

Witam Serdecznie Wszystkich Forumowiczów !

Jak w temacie mam prośbę o zidentyfikowanie wrednego szkodnika który już mi zeżarł dwie tuje a właśnie go wykopałem z ziemi. Oczywiście jeśli wiecie co to jest za larwa proszę o info jakiego środka użyć aby się tego szkodnika skutecznie pozbyć
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jak wykopałeś go z gleby to zrób mu zdjęcie i wstaw na forum, nie jesteśmy jasnowidzami. ;-) :mrgreen:
dbxpoland
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-05-18, 18:58

Post autor: dbxpoland »

Chwilowo utknąłem ale już znalazłem przyczynę. Fotki zrobiłem na papierze w kratkę więc można ocenić rozmiar robala ;-)
Załączniki
20100518596.jpg
20100518596.jpg (40.21 KiB) Przejrzano 4942 razy
20100518595.jpg
20100518595.jpg (44.49 KiB) Przejrzano 4942 razy
20100518594.jpg
20100518594.jpg (43.35 KiB) Przejrzano 4942 razy
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To są pędraki chrząszcza majowego. Tutaj jest o nich mowa http://forum.poradnikogrodniczy.pl/pedr ... .htm#65421
dbxpoland
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-05-18, 18:58

Post autor: dbxpoland »

Więc wiem co to za "gad" zeżarł mi tuje :-x teraz tylko pytanie o skuteczny środek na jego zwalczenie. Wyczytałem w waszych wskazówkach o preparacie Dursban 480EC, znalazłem też coś o Owadofosie. A może coś innego należy zastosować..... proszę o poradę
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam :-D Dobrymi środkami płynnymi są: Dursban 480 EC i Pyrinex 480 EC. Natomiast środki granulowane to: Basudin 10 GR i Diazinon 10 GR.

Preparatami płynnymi należy opryskiwać uprawianą glebę przed sadzeniem roślin, rozprowadzając środek w wodzie. Bezpośrednio po zabiegu należy wymieszać preparat z glebą, na przykład przez bronowanie. Zwiększa się w ten sposób i przyspiesza penetrację gleby przez substancje gazowe zawarte w preparatach oraz ogranicza straty ulatniania się substancji aktywnej. Basudin 10 GR i Diazinon 10 GR używa się do zwalczania pędraków i drutowców oraz do zwalczania opuchlaków. Granulat rozsiewa się na całą powierzchnię wokół roślin, lub tylko w rzędy przed sadzeniem roślin (na przykład truskawek), zużywając 8–12 g preparatu na metr kwadratowy. Granulaty należy również zmieszać z glebą poprzez bronowanie. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli gleba nie będzie dostatecznie wilgotna skuteczność działania tych środków będzie mniejsza. Pozdrawaim
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
dbxpoland
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-05-18, 18:58

Post autor: dbxpoland »

Bardzo dziękuję za identyfikację i porady.....A teraz się rozprawię z tymi szkodnikami :evil:
dbxpoland
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-05-18, 18:58

Post autor: dbxpoland »

Witam Was Ponownie !!!!

Okazuje się, że zdobycie opisanych środków w formie granulatu jest dla mnie jak na razie nie możliwe. W sklepach typu Cast...ma itp nikt o tym nie słyszał. Obok mnie (Marki k/W-wy) jest dość duży sklep ogrodniczy lecz takich środków nie maja i nie potrafili mnie ukierunkować.

Tak więc prośba o wskazanie czy to w Warszawie lub w necie sklepu gdzie mogę opisane środki w granulacie kupić
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Masz rację trudno wyszukać oferty sprzedaży granulatów. Musiałbyś poszukać w dużych agencjach rolniczych. Bardzo zależy Ci na granulatach? Płynne środki łatwiej kupić- mam linka z ofertą preparatu Dursban 480 EC. Pozostaje możliwość użycia jeszcze preparatu
Decis 2,5 EC (jest łatwo dostępny) Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
dbxpoland
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-05-18, 18:58

Post autor: dbxpoland »

Zdecydowanie wolę granulat ponieważ nie trzeba niczego później robić z ziemią a tak jak pisano w tym wątku po użyciu płynów ziemię należało by "zruszyć" ale tak czy inaczej poproszę o ten link może będą mieli granulat lub wiedzę gdzie go dostać
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Aha, link wysłałem Ci na prywatną wiadomość. Dowiedziałem się, że jest jeszcze kilka preparatów na chrząszcze. Są to m.in.: Fastac 100 EC, Nomolt 150 SC, Sumi-Alpha 050 EC. Tymi preparatami wystarczy opryskać rośliny i ziemię. Nic innego już nie trzeba robić, tylko stosować oprysk 2-3 razy co 7-10 dni. Na larwy żerujące w glebie można zastosować preparat Nemasys L, H i G. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Zapytałam dziś dobrego fachowca w branży rolniczej co by mi poradził na pędraki i drutowce, no i podał pewne nazwy środków.. Ale sprecyzowałam że ja nie chcę na kilka hektarów uprawy (bo takimi on się zajmuje ;-) ) tylko na swój ogródek, czyli coś co dostanę w sklepie i w odpowiednio małej ilości :-> Wymienił różne między innymi Dursban, ale gdy dopytał, że chodzi o niewielki ogródek ozdobny to poradził mi coś innego...
Tylko się nie śmiejcie, on mówił poważnie, a ja mu wierzę bo wiem, że się gość zna...
Ugotowane warzywa z przewagą ziemniaków (parę marchewek, pietruszka czy takie tam) załadować do wiaderka/ puszki z wieloma otworami i zakopać w ziemię. Pędraki do tego przyciągną, bo ponoć zapach tego rozchodzi się w ziemi. Wystarczy co jakiś czas wykopywać i wynosić gdzieś daleko od ogrodu...
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Bardzo ciekawa rada, gdy sam będę miał taki problem spróbuje. Może coś z tego będzie, mój dziadek miał też parę podobnych sposobów na szkodniki i działały :mrgreen: Więc coś w tym jest. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ