Prośba o pomoc - czy przesadzić kwitnące dendrobium nobile?

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
Anastazja324
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2020-05-15, 13:08

Prośba o pomoc - czy przesadzić kwitnące dendrobium nobile?

Post autor: Anastazja324 »

Witam. Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto mi poradzi i nie zamorduję mojego wymarzonego dendrobium.
Nie mam doświadczenia w uprawie storczyków, ten to mój drugi (mam phalenopsisa z marketu), ale dużo czytałam i na bazie tych info mam wrażenie, że mój nabytek potrzebuje przesadzenia. Nie znam się na rodzajach podłoży, więc może to jest ok? Choć mam wrażenie, że to zwykła ziemia... w dodatku z mchem i chwastem :/ problemem dla mnie jest też to, że doniczka nie jest przezroczysta (na zdj kwiat jest też w oslonce) więc ciężko będzie z oceną, czy potrzebne jest podlanie. Nie wiem też, czy kwiat nie jest jakby zwiędnięty... ziemia nie jest przesuszona. Oczywiście kwestię stanowi to, że przez przesadzanie pewnie stracilabym kwiaty... prawda? Będę ogromnie wdzięczna za poradę
IMG_20200515_124105.jpg
IMG_20200515_124059.jpg
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Prośba o pomoc - czy przesadzić kwitnące dendrobium nobile?

Post autor: Elzbieta M »

Hejka. Sama się nie wypowiem , ale jest tu specjalistka od storczyków - Merghen ( Małgosia). Napisz do niej prywatną wiadomość (pw), może wcześniej zauważy i odpowie.
Anastazja324
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2020-05-15, 13:08

Re: Prośba o pomoc - czy przesadzić kwitnące dendrobium nobile?

Post autor: Anastazja324 »

Bardzo dziękuję :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Prośba o pomoc - czy przesadzić kwitnące dendrobium nobile?

Post autor: Merghen »

Podłoże nie wygląda na zwykle ziemię a raczej na drobnoziarniste storczykowe. W takim podłoży dendrobium nobile dobrze sobie radzi bo ma drobne korzenie. Spokojnie więc możesz je zostawić chyba, że to co zobaczyłam na zdjęciu jest inne w rzeczywistości. Ale na pewno bym teraz nie przesadzała bo możesz stracić kwiaty. Jeśli już koniecznie uważasz, że trzeba je przesadzić to dopiero po kwitnieniu a najlepiej gdy zaczną się pojawiać nowe przyrosty. Wtedy też pojawiają się nowe korzenie więc roślina najszybciej wróci do dobrej kondycji.

Elu, dziękuję za zaufanie ale chyba pomału wypadłam z obiegu ...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Anastazja324
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2020-05-15, 13:08

Re: Prośba o pomoc - czy przesadzić kwitnące dendrobium nobile?

Post autor: Anastazja324 »

Dziękuję bardzo, w takim razie zostawiam :) trochę też przeraził mnie ten mech, no i szkoda, że doniczka nie jest przezroczysta, korzeni na wierzchu nie widać, więc będę podlewać chyba na wyczucie, ale szkoda by mi było, gdyby kwiaty spadły. Dziękuję jeszcze raz :)
ODPOWIEDZ