Problemy ze storczykiem.

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
milady
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-07-22, 20:57

Re: Problemy ze storczykiem.

Post autor: milady »

Dziękuje za rady i wskazówki Merghen:)
teraz napewno przełoże oba do keramzytu :D oby ta zmiana wyszła im na lepsze
Mam jeszcze jedno pytanie. Od jakiś 2-3 lat mam oncydium, jak do tej pory zakwitło tylko jeden raz. Nigdy nie sądziałam, że pseudobulwa rosliny wygląda dziwnie (do wczoraj gdzie zauwazyłam na stronach, że wyglądają inaczej niż moje). Co prawda roslinka nie kwitła, ale liście nie zdradzały żadnych objawów choroby. Oncydium od samego początku miało kropki i pomarszczoną pseudobulwe, nawet te następne miały od razu czarne kropki, więc do tej pory się tym nie przejmowałam. W dodatku ma dużo powietrznych pędów, jakby był przelany bądź nie miał wystarczająco dużo wartości odżywczych. Co prawda nie nawoże go często bo jakiś raz na miesiąc ( chyba gdzieś wyczytałam, że ta odmiana nie potrzebuje dużo nawozu)
Co sądzicie o tym ?
Załączniki
IMG_3834.JPG
IMG_3835.JPG
IMG_3836.JPG
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Problemy ze storczykiem.

Post autor: Merghen »

Stare pseudobulwy często lubią się marszczyć gdy rosną nowe. Stare są wtedy magazynem składników odżywczych. Duża ilość korzeni powietrznych może wskazywać na problem z korzeniami w podłożu (gnicie z powodu przelania lub zasuszone) ale to możesz sprawdzić sama delikatnie rozgrzebując podłoże. Dlaczego piszę o sprawdzeniu a nie o wyciąganiu rośliny z doniczki? Te korzenie wcale nie muszą wskazywać na problem, jedynie może tak być. Czarne kropki na liściach to częsta przypadłość oncidium a w ogóle cambriowatych. Często wynikają ze zbyt dużego nasłonecznienia i raczej nie wskazują na problemy zdrowotne. Ze zdjęcia wynika, że z rośliną raczej nic się złego nie dzieje.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
milady
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-07-22, 20:57

Re: Problemy ze storczykiem.

Post autor: milady »

Ratujcie!
dziś w końcu udało mi się znaleźc chwilę na przesadzenie cambrii. Niestety to co zobaczyłam zabiło moje marzenia o ratunku dla tej rosliny. Kiedy delikatnie wyciągnełam storczyka z ziemii, jego korzenie zostały w podłożu, oczywiście prawie wszystkie nieżywe zostały ze storczykiem, w efekcie nie posiada on prawie żadnych. Znalazłam grzyba w doniczce oraz ślimaka( jak on się tam znalazł to nie wiem i pewnie nigdy się nie dowiem) w dodatku coś tam podskakiwało miało chyba mini skrzydełka. Co robić ? poodcinałam wszystkie suche korzenie( końce wysmarować cynamonem ?) obecnie wsadziłam storczyka do wody z płynem do mycia naczyń. Odciąć zżółkniete liście ? Jest dla niego ratunek ?
Boję się zajrzeć do pozostałych dwóch storczyków, nie wiem co tam znajdę...
Załączniki
IMG_3838.JPG
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Problemy ze storczykiem.

Post autor: Merghen »

Wymocz w jakimś preparacie antygrzybowym, zasyp cynamonem, lekko posusz i wsadź delikatnie, niezbtyt glęboko w keramzyt mocując roślinę do patyczków tak by nie chwiała się w podłożu. Powinnaś zapewnić jej wysoką wilgotność wokół ale samo podłoże nie może być mokre. Ja bym wsadziła całą roślinę z doniczką do jakiegoś słoja, akwarium w taki sposób by na dno nalać wody ale jednocześnie by doniczka w niej nie stała. Co kilka dni spryskiwałabym delikatnie wierzchnią warstwę podłoża. ale tak by nie pryskać po pseudobulwach. Nie odcinaj żadnych liści. Niech roślina wcześniej wykorzysta do końca składniki w nich zawarte. Sama je zrzuci przez całkowite zasuszenie.

Ślimaczek przywędrował z podłożem. To częsty bonusik :kwasny:

Może lepiej sprawdzić inne rośliny bo szkoda by ich było.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
milady
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-07-22, 20:57

Re: Problemy ze storczykiem.

Post autor: milady »

Dzięki za szybką odpowiedź, postaram się jak najszybciej wprowadzić w życie Twoje rady :)
Chyba coś z podłożem było nie tak, jakieś 4 miesiace temu je wymieniałam, sprawdzę pozostałe stroczyki. Dziś poza cambrią ratowałam zygopetalum (wnętrze doniczki było cale zagrzybione lub zaplesniałe nie wiem dokładnie). Jakiś tydzień temu miałam to samo z Phalenopsisem ( znów to samo podłoże).
Napisałaś "Co kilka dni spryskiwałabym delikatnie wierzchnią warstwę podłoża. ale tak by nie pryskać po pseudobulwach" spryskiwać wodą czy środkiem grzybobójczym bo się troszkę pogubiłam :)
Mam nadzieję, że chociaż część z roślin uda mi się uratować...
Dziękuje i pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Problemy ze storczykiem.

Post autor: Merghen »

Wodą :) Jeśli zastosujesz keramzyt to do wcześniej wypłucz dobrze, możesz też zalać wrzątkiem dla pewności, że nie będzie miał czegoś dodatkowego. Jeśli zaś chodzi o podłoże to najlepsze jest z OrchidSklepiku, dostępne w markecie budowlanym LM.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
milady
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-07-22, 20:57

Re: Problemy ze storczykiem.

Post autor: milady »

Nawet nie wiedziałam, że taki kermazyt mógłby mieć jakieś "dodatki". Wypróbuje topsin m 500 sc, oby się udało :)
Dzięki za pomoc :)
ODPOWIEDZ