Problem z tujami, proszę o pomoc

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Borys1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-06-21, 08:17

Problem z tujami, proszę o pomoc

Post autor: Borys1 »

Witam i przepraszam jeśli niepotrzebnie zakładam nowy wątek. Mam problem z tujami. Posadzone w zeszłym roku, pięknie przetrwały zimę, po czym niektóre, dosyć wybiórczo, tak około od maja, zaczęły padać w ten sposób, że zaczęły się robić na całej powierzchni jaśniejsze, gałązki coraz suchsze, po czym całkowicie usychały na całej powierzchni. Jedną z diagnoz była choroba grzybowa - na początku dostały „antybiotyk” przeciwgrzybiczny. Chwilowa poprawa - tzn. tak jakby proces obumierania się na chwile zatrzymał, po czym niestety 12 drzewek należało wymienić. Proces obumierania trwa około 3 tygodni i wydaje się nie do zatrzymania - początkowo tuja lekko traci kolor, gałązki lekko zwijają się w dół i tracą giętkość, za około 3 tygodnie roślina jest jeszcze zielona ale kruszy się w dłoni, po czym całkowicie brązowieje. Obecnie podobne objawy widzę u kolejnych - dostały oprysk substral thuja oraz dokorzennie nawóz 20-20-20. Wcześniej na wiosnę też wszystkie były nawożone - garść nawozu Agrecol. Są też systematycznie podlewane wraz z trawnikiem. Większość tuj jest ładnych, mocno wysyconych. Interweniujący ogrodnik twierdził, że to grzyb ale nie był w glebie, a mógł przyjechać ze szkółki, co tłumaczy, że padają tuje niesąsiadujące ze sobą.
Zastanawiam się czy to faktycznie grzyb czy może np. niedobór żelaza. Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi co można zrobić by uratować pozostałe.
Załączniki
372917ED-64EB-4DBD-8A04-6EEEE26B9F83.jpeg
8053B8AD-6ECC-4AF3-BF19-26EA5757C4D0.jpeg
49732927-CE8A-445C-A927-6DB0CC029F31.jpeg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Problem z tujami, proszę o pomoc

Post autor: Petrus »

Witaj, tuje są regularnie podlewane? Mi to wygląda na popalenie nawozem tak na pierwszy rzut oka.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Borys1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-06-21, 08:17

Re: Problem z tujami, proszę o pomoc

Post autor: Borys1 »

Jest linia kroplująca - co 12 godz. przez 60 min., no i przy okazji podlewania trawy też coś zawsze dostaną
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Problem z tujami, proszę o pomoc

Post autor: Petrus »

Może za często to podlewanie...
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ