Problem z liśćmi

Kącik miłośników fiołków
ODPOWIEDZ
madzia0121
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2009-06-09, 19:34

Problem z liśćmi

Post autor: madzia0121 »

Mam problem z dwoma fiołkami. Zaczęły opadać im liście, na początku są takie miękkie, a poźniej wysychają. O to zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Nie wiem jaka jest przyczyna...
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie jestem fachowcem ale mam kilka fiołków, może zostały przelane. Jak je podlewasz?

Polecam instruktarz uprawy z poradnika naszego forum: fiołek afrykański - odmiany, pielęgnacja, rozmnażanie oraz wykaz chorób - choroby fiołka afrykańskiego - liście mają plamy, zwisają i zwijają się
Awatar użytkownika
jolafol
Moderator
Posty: 209
Rejestracja: 2009-07-14, 17:12

Post autor: jolafol »

Witaj,
ja też myślę, że powodem mogą być błędy w podlewaniu, o czym może świadczyć właśnie gnicie liści na poziomie gleby ( przynajmniej tak to widzę na zdjęciu ) Roślinę należy podlewać dosyć umiarkowanie, powierzchnia gleby powinna przeschnąć między jednym a drugim podlewaniem, dobrym sposobem jest stawianie doniczki z rośliną na ok. 30 minut w wodzie.
Życzę powodzenia. :-D
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Mam kilka fiołków od listka uprawianych i nawet zaczynają kwitnąć. Fachowcem to też nie jestem. Ale w pracy dziewczyny też miały i liście wyglądały podobnie. Chciały wywalić. Jaki błąd robiły?!- podlewały od góry kapiąc zapewne wodą po liściach tak przypuszczam. Jak im powiedziałam, że fiołki podlewa się do podstawka to :shock: ale jednak posłuchały i przetestowały. Teraz mają piękne kwitnące fiołki i zero złych liści ;) a ja urosłam :mrgreen: i też się cieszę bo uratowałam od wywalenia parę ślicznych fiołeczków.
madzia0121
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2009-06-09, 19:34

Post autor: madzia0121 »

piotrek_ns pisze:Jak je podlewasz?
Podlewam jest raz w tygodniu i wlewam wodę prosto do doniczki. Tylko u tych dwóch tak się stało. A reszta wygląda dobrze i wszystkie pięknie kwitną:)
Spróbuję podlewać prosto w podstawek i zobaczę jakie będą efekty.
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Moim zdaniem zostały przelane. Podlewaj fiołki do podstawki.
Chociaż z moim fiołkiem działo się to samo. Łodyżki liści robiły się miękkie, jakby gniły. Okazało się, że to jakaś choroba grzybowa. Podlewałam bravo ale nic to nie dało.
madzia0121
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2009-06-09, 19:34

Post autor: madzia0121 »

Usunęłam przegnite i przesuszone liście, na jednym z tych dwóch znów opadają, a drugi trzyma się dobrze. Zaczęłam podlewać w podstawek tak jak radziliście.
ODPOWIEDZ