Problem z korzeniami

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
Awatar użytkownika
Botanka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-01-26, 17:55

Orchidea

Post autor: Botanka »

Dostałam orchideę,która pięknie kwitnie. Lecz martwią mnie jej korzenie. Może mi ktoś doradzi co z nią zrobić.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kasiunia842
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 152
Rejestracja: 2008-02-25, 13:43

Post autor: Kasiunia842 »

Czy chodzi ci o to, że korzenie przerastają na zewnątrz doniczki? W przypadku orchidei oznacza to, że należy ją przesadzić. ;-)
Kwiat żyje, kocha i przemawia cudownym językiem. (Peter Rosegger)
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Storczyki to w większości gatunki epifityczne, zamieszkujące spękania kory oraz konary wysokich drzew. W skrajnych przypadkach porastają również skały. Korzenie powietrzne, które widać na Twojej fotografii służą do pobierania wody z wilgotnego powietrza wokół rośliny (pokryte są wielowarstwową tkanką, która " ciągnie" wodę z mgieł, rosy itp, na zasadzie gąbki). Nie ma potrzeby ich obcinania, a nawet jest to niewskazane ponieważ może spowodować zahamowanie wzrostu storczyka. A sam ich wygląd dodaje roslinie egzotycznego, nietuzinkowego wyglądu. Rownież nie spieszył bym się z prezsadzaniem do nowej, większej doniczki. Storczyki tego nie lubią i zazwyczaj kwitną najpiękniej gdy korzenie mają ciasno.
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
Kasiunia842
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 152
Rejestracja: 2008-02-25, 13:43

Post autor: Kasiunia842 »

Bardzo możliwe, ja tylko napisałam to co napisali w gazecie "mój piękny ogród" w artykule o storczykach, a dokładnie brzmi to tak: Sygnałem do przesadzenia storczyka jest zbytnie przerośnięcie rośliny i przerastanie korzeni na zewnątrz doniczki".
Kwiat żyje, kocha i przemawia cudownym językiem. (Peter Rosegger)
Awatar użytkownika
Botanka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-01-26, 17:55

Post autor: Botanka »

Chodzi o to,że te wystające korzenie są przesuszone i uroku wcale nie dodają. A nawet zaczyna pojawiać się na nich jakiś biały nalot.
Awatar użytkownika
Kasiunia842
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 152
Rejestracja: 2008-02-25, 13:43

Post autor: Kasiunia842 »

Może tutaj znajdziesz coś na ten temat - http://www.storczyki.org.pl/
Kwiat żyje, kocha i przemawia cudownym językiem. (Peter Rosegger)
Awatar użytkownika
Kasiunia842
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 152
Rejestracja: 2008-02-25, 13:43

Post autor: Kasiunia842 »

A może wiesz jaki to gatunek orchidei, bo one mają różne wymagania. Może ma za małą wilgotność, albo za ciepło...
Kwiat żyje, kocha i przemawia cudownym językiem. (Peter Rosegger)
Awatar użytkownika
Kasiunia842
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 152
Rejestracja: 2008-02-25, 13:43

Post autor: Kasiunia842 »

Botanko, na tej stronie którą podałam ci wcześniej przeczytałam, że niektóre gatunki storczyków, takie jak: Catasetum, Cycnoches, Mormodes po prostu tracą korzenie, a w zamian rosną im nowe, przyjrzyj się, czy nie widać wyrastających młodych korzonków, jeśli tak, to roślinki nie powinnaś podlewać do wyraźnych objawów wzrostu, czyli wyrośnięcia nowych korzeni.
Kwiat żyje, kocha i przemawia cudownym językiem. (Peter Rosegger)
Awatar użytkownika
Botanka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-01-26, 17:55

Post autor: Botanka »

Nie wiem jaki to gatunek orchidei,ale dowiedziałam się właśnie od znajomej,żeby narazie nie przesadzać, tylko ja obserwować.
Dziękuję bardzo za rady :-D
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Orchidea.

Post autor: sąsiad »

Botanko na zdjęciu nie widać kwiatów ani liści, więc nie można określić jaka to odmiana. Moim zdaniem jest to phalaenopsis. Będzie można go przesadzić po przekwitnięciu. Doniczka nie powinna być większa. Należy dobrze przeglądnąć korzenie, wszystkie suche i zgniłe należy wyrzucić. Roślinę ze zdrowymi korzeniami /powietrznymi też / wsadzić do doniczki do specjalnego podłoża dla storczyków. Polecam zaglądnąć na stronę ORCHIDARIA.PL
Staszek
Awatar użytkownika
Botanka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-01-26, 17:55

Post autor: Botanka »

Dziękuję Staszku za rade. Teraz kwitnie jak szalona ! :lol: Jutro wrzucę zdjęcie jak wygląda po kolejnym kwitnięciu.
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Orchidea.

Post autor: sąsiad »

Botanko czy Twoja orchidea /zdjęcie/ o której dyskutujemy jest w temacie " Moje doniczkowe" u Ewy-Marii?. Można stwierdzić, że phalaenopsisy są najłatwiejsze w uprawie i nie będzie z nimi większych kłopotów.
Polecam oglądnąć moje na http://picasaweb.google.pl/stanislaw.sm ... daIRozsada
_____________________________________
pozdrawiam Staszek
AgnieszkaP

Post autor: AgnieszkaP »

To, że korzenie wystają.. Niech wystają, jak zmieniają kolor na szaro-srebrny oznacza, że chcą pić :-) W kwiaciarniach można kupić gotowe podłoże dla storczyków, dodatkowo zaopatrz się w keramzyt. Ja swoje podlewam raz na dłuuuugi czas. Bo storczyka zasuszyć to wyczyn godny wpisu do Księgi Guinnessa, wszyscy najczęściej przelewają.. Gdy będziesz przesadzała, zerknij na korzenie, te martwe, przygniłe i zasuszone na wiór usuń. Nie stwiaj na bezpośrednim słońcu bo poparzysz. Niby ten storczyk łatwy w uprawie a jednak.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Sama po pewnym czasie dojdziesz co i jak z nim robić :-)
Awatar użytkownika
Sabu
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2008-09-20, 13:31

Post autor: Sabu »

witam
a może ktoś mi powie dlaczego storczyki powinny rosnąć w przeźroczystych doniczkach ?
i czy to prawda że nie lubią przestawiania ?
Awatar użytkownika
dorcia20-84
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 262
Rejestracja: 2008-05-11, 10:24

Post autor: dorcia20-84 »

Sabu pisze:witam
a może ktoś mi powie dlaczego storczyki powinny rosnąć w przeźroczystych doniczkach ?
i czy to prawda że nie lubią przestawiania ?

ponieważ w naturalnym środowisku rosną na drzewach - co oznacza, że mają odkryte korzenie.Dzięki przezroczystym doniczka do korzeni dochodzi światło,które jest potrzebne do prawidłowego rozwoju storczyków.
Ja swoje przestawiam tzn. mają osobne miejce na kwitnienie (salon, sypialnia lub jadalnia.) po przekwitnięciu wędrują do kuchni bo tam jest im najlepiej (wilgotne powtrze -nie wsuszone od ogrzewania i cały czas otwarte okna.
Dotykając Nieba nie zapomnij, ze stoisz na Ziemi



Moj ogrodek
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/viewtopic.php?t=436


Pozdrawiam
ODPOWIEDZ