Problem z kliwią

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
102szymon7
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2017-01-07, 16:39

Problem z kliwią

Post autor: 102szymon7 »

Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Zwracam się do was z pewnym problemem. Mianowicie moja kliwia pomarańczowa, którą mam od roku po raz pierwszy wypuściła mi kwiaty (około półtora tygodnia temu) ale niestety kwiaty wystają nad liście ok. 3cm (nie ma tzw. pałki , na której powinny być kwiaty) i jakby tego było mało nie są do końca wybarwione. Czy to normalne?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Problem z kliwią

Post autor: Agnieszka Lach »

W pomieszczeniu, w którym uprawiana jest kliwia może być zbyt gorąco i a powietrze zbyt suche. W czasie kwitnienia temperatura powinna otrzymywać się na poziomie około 15 st. C. Trzeba by było również zwiększyć wilgotność powietrza - w prawdzie w tym roku to już nic nie zmieni, ale warto pamiętać o tym za rok :)
mgr inż. Agnieszka Lach
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Problem z kliwią

Post autor: Petrus »

U kliwi pojawienie się zbyt krótkiego pędu kwiatostanowego to przyczyna braku spoczynku zimą w chłodniejszym i jasnym pomieszczeniu (około 12-14 stopni). Spoczynek w takiej temperaturze powinna odbyć od listopada do lutego. Jeżeli temperatura będzie wyższa to kliwie wypuszczają krótkie pędy takie jak twój. Od lutego stawiamy rośliny w miejscu cieplejszym i bardzo widnym i stymuluje to kliwię do kwitnięcia i wydawania długiej łodygi kwiatostanu. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
102szymon7
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2017-01-07, 16:39

Re: Problem z kliwią

Post autor: 102szymon7 »

Dziękuję serdecznie za pomoc.
I jeszcze jedno pytanie w tym roku już te kwiaty nie będą takie jak powinny?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Problem z kliwią

Post autor: Petrus »

Niestety nie. Zimą postępuj tak jak napisałem wyżej, i pęd powinien być normalnej długości.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Nutka13
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2015-01-06, 19:57

Re: Problem z kliwią

Post autor: Nutka13 »

Moja kliwia zakwitła w grudniu,czy to normalne,ma odnóżkę,kiedy można ją rozsadzić?
Załączniki
101_2135.JPG
Jak zrobię zdjęcie jak wygląda teraz to wstawię.Jaka ziemia będzie dla niej najlepsza?
Jak zrobię zdjęcie jak wygląda teraz to wstawię.Jaka ziemia będzie dla niej najlepsza?
Pozdrawiam i zapraszam
spacer bociana
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Problem z kliwią

Post autor: Krysia »

Danusiu, ja odnóżkę odcięłam teraz, niedawno. I wsadziłam do małej doniczki. Ziemia do kwitnących. Pozdróweczki.
Awatar użytkownika
Nutka13
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2015-01-06, 19:57

Re: Problem z kliwią

Post autor: Nutka13 »

Witaj Krysiu,zrobiłam zdjęcie mojej kliwii dzisiaj,tak wygląda,na razie mam wszystko zaniedbane,ale powoli,powoli..robi się...Od 7-go grudnia do 14-go byłam u córki w Walencji-Hiszpania.Tam w parkach kwitły właśnie całe kobierce kliwii i właśnie takie pomarańczowe jak moja Wróciłam do domu a tu niespodzianka,moja kliwia zakwitła.Kupiłam ją w grudniu 2016 roku bardzo słabą za 8 PL w A.....przesadziłam i czekałam......
Załączniki
101_2136.JPG
101_2138.JPG
Pozdrawiam i zapraszam
spacer bociana
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Problem z kliwią

Post autor: Krysia »

Danusiu, masz ją piękną i taką dużą. Wiem, że kliwie rosną na skwerkach w Hiszpanii, bo ja widziałam ją w Sewilli i byłam zdumiona. Byłam w maju. I kwitły tez drzewa - jacarandy obsypane fioletowym kwieciem. I wiesz, ja tę odnóżkę miałam mniejszą. Nożem sobie pomogłam i wycięłam z korzonkami. Kwitną , gdy mają ciasno w doniczce. Serdeczności posyłam :).
Awatar użytkownika
Nutka13
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2015-01-06, 19:57

Re: Problem z kliwią

Post autor: Nutka13 »

Dzięki,też tak zrobię.
Pozdrawiam i zapraszam
spacer bociana
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Problem z kliwią

Post autor: Petrus »

Zgadza się, ciasna doniczka pomaga zakwitnąc kliwi. Jeżeli ma też sucho i chłodniej zimą to też stymuluje to wytwarzanie pedu kwiatostanowego :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Nutka13
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2015-01-06, 19:57

Re: Problem z kliwią

Post autor: Nutka13 »

W lutym 2018 posłuchałam rady Krysi i posadziłam sadzonkę kliwii.Niedawno kwitła ta duża-od listopada.Wycinając przekwitły kwiat bardzo się zdziwiłam gdy zobaczyłam pąk w tej młodej sadzonce,nie spodziewałam się że zakwitnie w tym roku.
Załączniki
101_2357.JPG
101_2359.JPG
Cały czas stoi na wschodnim parapecie ale nie ma pod nim grzejnika-ale chyba ma i tak za ciepło bo łodyga nie urosła długa a ja dotychczas nie wiedziałam że powinna być ponad liście.
Cały czas stoi na wschodnim parapecie ale nie ma pod nim grzejnika-ale chyba ma i tak za ciepło bo łodyga nie urosła długa a ja dotychczas nie wiedziałam że powinna być ponad liście.
Pozdrawiam i zapraszam
spacer bociana
ODPOWIEDZ