Problem z hortensjami na balkonie

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
ODPOWIEDZ
Paulina9
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2017-07-06, 14:23

Problem z hortensjami na balkonie

Post autor: Paulina9 »

Dzień dobry,
Mam problem z moimi hortensjami. 3 miesiące temu kupiłam dwie hortensje, zwykłą i bukietową i niestety od trzech tygodni mam z nimi problem. Obie zmieniły kolor. Bukietowa z niebieskiego na żółto- zielony, a zwykła z fioletowego na żółto zielony. Co ciekawe nowe pąki, są w "oryginalnym" kolorze. Stosowałam już różne odżywki i już nie mam pomysłu co robić bo nic nie pomaga. Proszę o pomoc. Poniżej zamieszczam zdjęcia, jak wyglądają kwiaty.
Załączniki
received_10214299596983026.jpeg
received_10214299596743020.jpeg
received_10214299596303009.jpeg
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Problem z hortensjami na balkonie

Post autor: Krysia »

Tutaj masz wiadomości o uprawie hortensji :
http://poradnikogrodniczy.pl/hortensja-w-doniczce.php
Wydaje mi się, że masz za małe doniczki, odżywki nic tu nie pomogą.
Te kwiaty najlepiej rosną w gruncie (ogrodzie).
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Problem z hortensjami na balkonie

Post autor: Elzbieta M »

Paulinko , chyba pomylilas odmiany - hortensja bukietowa nigdy nie jest niebieska. Bukietowe sa biale lub kremowo-zielonkawe w pewnej fazie kwitnienia , a pozniej zwykle zmieniaja barwe na rozne odcienie rozu. ( ale NIGDY niebieskie) . Bukietowej nie da sie zmienic kooru roznymi zakwaszajacymi nawozami. Natomiast to jest mozliwe z hortensja ogrodowa. Ja mysle , ze problem z kolorem Twoich hortensji lezy w nieodpowiednim pH ziemi.
Paulina9
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2017-07-06, 14:23

Re: Problem z hortensjami na balkonie

Post autor: Paulina9 »

Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Bardzo przepraszam, jestem kompletnie zielona w kwestii hortensji dlatego mylę nazwy. Co do doniczek, to wokół donic w których są hortensje wsypalam kramzyt bo kwiaty się wywracaly przy ostatnich burzach.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Problem z hortensjami na balkonie

Post autor: Elzbieta M »

A mozesz jeszcze raz wkleic fotki obu hortensji? Bo wydaje mi sie , ze pokazalas tylko ogrodowa , natomiast nie widze bukietowej.
Czasem kwiaty hortensji sa duze i ciezkie , a galazki wiotkie , tak ze trzeba je podwiazywac. ( pisze bez polskich znakow , bo czasowo jestem poza granicami , ale chyba da sie zrozumiec?)
Paulina9
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2017-07-06, 14:23

Re: Problem z hortensjami na balkonie

Post autor: Paulina9 »

Tak wyglądają obecnie te hortensje. Już naprawdę nie mam pomysłu co z nimi robić....
Załączniki
1500899657826532037811.jpg
1500899694425-937698467.jpg
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Problem z hortensjami na balkonie

Post autor: Krysia »

Paulinko, żeby hortensje wyglądały tak, jak na fotce poniżej, muszą rosnąć w ogrodzie i tyle. Może i pomogłaby wielka donica, w niej torf i kompost, by dobrze rosły. Ale bardzo trudno przechować je na balkonie przez zimę. Jeśli masz kogoś z ogrodem, to mu podaruj, w ten sposób je uratujesz. Pozdrawiam :)
Załączniki
IMG-20170724-WA0004.jpg
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Problem z hortensjami na balkonie

Post autor: Elzbieta M »

Paulinko , czy nie masz przy hortensjach karteczki z nazwą odmiany?
W doniczkach z pewnością trudniej jest utrzymać odpowiednie pH gleby. Po pierwsze widzę , że mają za dużo słońca ( przypalone liście)
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Problem z hortensjami na balkonie

Post autor: Joanna Sadowska »

Hortensja o pełnych kwiatach to hortensja ogrodowa 'Romance', zmienia barwę ponieważ kolor kwiatów zależy od pH, w tym przypadku musi być ono kwaśne, a roślina lubi cieniste stanowisko i stale wilgotne podłoże, w donicach niestety trudno zapewnić im takie warunki.
mgr inż. Joanna Sadowska
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Problem z hortensjami na balkonie

Post autor: Petrus »

Po pierwsze to kwestia pH a po drugie już po prostu przekwitły kwiaty i powoli zmieniają barwę na taką jaką masz obecnie. Mają też za sucho i są niedożywione dlatego tak marnie wygladają.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ