Problem z fikusem

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Aga23
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2022-01-04, 09:45

Problem z fikusem

Post autor: Aga23 »

Witam,
Od jakiegoś miesiąca mój fikus gubi liście- część z nich zaczęła żółknąć, ale część opada zupełnie zielona.

Przekopałam już wiele wątków na forach, ale porady są często sprzeczne - ma za mokro / ma za sucho, za bardzo nawożony/ na mało.

Swojego fikusa mam prawie dwa lata, podlewam go zawsze podobnie - zimą zmniejszam nieco ilość wody i częstotliwość nawożenia (raz na 3-4 tygodnie, nawóz do roślin doniczkowych).

Jakiś miesiąc temu przestawiłam go na stojak - stoi w tym samym miejscu przy oknie balkonowym(i tą samą stroną do okna), tylko ok metr wyżej. Ilość słońca powinna być podobna - czy to może być przyczyną?

Nie mam pojęcia co mogę z nim zrobić, a on zrzuca coraz więcej liści - wszystkie najmłodsze gałązki opadły już zupełnie(co widoczne jest na jednym ze zdjęć).

Czy ktoś mógłby mi coś porazić?
Załączniki
20220104_093712.jpg
20220104_093022.jpg
20220104_093032.jpg
20220104_093040.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Problem z fikusem

Post autor: rafaloku »

Witaj :-)

Winne mogło być przestawienie na podstawkę. Czasami drobna zmiana miejsca sprawia, że fikus gubi liście. I nie ma tu reguły. Zdarzało mi się, że delikatne obrócenie doniczki prowadziło do zrzucania liści. Innym razem przestawienie fikusa w zupełnie inne miejsce nie skutkowało żadnymi objawami.

Po powiększeniu zdjęcia na liściach widać takie drobne plamki i gdzieniegdzie jakby nagromadzenie ciemnych kropeczek (zaznaczyłem na czerwono). Takie plamki mogą to być miejsca, w których szkodnik wkuł się w liść aby wysysać soki. Podejrzewam przędziorki albo wciornastki. Trudno je dostrzec gołym okiem. Pomocne będzie użycie lupy. Obejrzeć liście od spodniej strony i nasady ogonków liściowych.
fikus-plamki.jpg
Po stwierdzeniu szkodników opryskać Spruzit Spray lub Karate Spray.

Jeśli nie chcesz kupować gotowych środków, możesz w pierwszej kolejności wypróbować: domowe sposoby na przędziorki
Rafał
Aga23
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2022-01-04, 09:45

Re: Problem z fikusem

Post autor: Aga23 »

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Spróbuję poszukać przędziorków i wciornasków i z nimi powalczyć.
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Problem z fikusem

Post autor: Krysia »

Mój fikus, który jest z nami 28 lat, też zawsze o tej porze gubi liście. I wyglądają , te opadłe tak jak twoje. Nigdy się tym nie przejmowałam, bo zawsze wiosną wypuszcza nowe, młode zielone listeczki. Tak jest od lat i tak mi się wydaje, że taka jego uroda.
Ale zauważyłam przędziorki na hibiskusie i już sobie odpisałam nazwy preparatów, które podał Rafał i skorzystam z jego wiedzy. Serdecznie pozdrawiam.
Załączniki
20220104_134248.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Problem z fikusem

Post autor: Petrus »

Zimą mamy mało słońca i rośliny cierpią na jego niedobór. Ja mam dwa fikusy benjamina: zielony i dwukolorowy. Stoją obok siebie. Miejsce oświetlone idealnie. Zawsze o tej porze (szczególnie grudzień-styczeń) zielonolistny zrzuca trochę liści- te najstarsze żółkną i odpadają. Ja się tym nie przejmuje bo od marca potem tak wystrzela ze wzrostem że ma masę nowych pędów i liści. Dodatkowo benjaminy przycinam i się zagęszczają ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Problem z fikusem

Post autor: Bettiw »

Ja zauważyłam, że jak podleję fikusa wodą bezpośrednio z kranu to za dwa dni widzę że więcej zrzuca liści, nie lubi też zmiany miejsca i przeciągu.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
ODPOWIEDZ