problem- czarne plamy na pomidorze

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
iwonamiroslawa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2015-07-03, 11:34

problem- czarne plamy na pomidorze

Post autor: iwonamiroslawa »

Witam wszystkich
Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu, wczoraj zauważyłam czarne plamy na pomidorach na szczycie owocu. Pomidor Opałka (bycze rogi)
Tak bardzo chciałabym je uratować , czy ktoś może pomóc?
Załączniki
pomidor Opałka.jpg
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: problem- czarne plamy na pomidorze

Post autor: tadek »

.
Witaj Iwonko.
Coś mi się wydaje że nie będziesz miała już w tym roku pociechy z pomidorów. Pierwszą chorobą jaka przyszła mi do głowy jest zaraza ziemniaczana. Przeciwdziałanie jej polega na wczesnym zapobieganiu...
Czy oprócz porażonych owoców, na innych częściach rośliny też zauważyłaś plamy?

:zalamany: Cytuję:
Objawy zarazy ziemniaczanej na pomidorach uprawianych w gruncie obserwowane są zazwyczaj pod koniec czerwca, gdy patogen masowo poraża wczesne odmiany ziemniaków. W tunelach i szklarniach zaś, objawy zarazy pojawiają się często już w kwietniu.

W wyniku porażenia pomidorów zarazą ziemniaczaną na liściach tworzą się wodniste, szarozielone, stopniowo brązowiejące plamy. W obrębie tych plam unerwienie liścia jest brunatnoczarne. Przy dużej wilgotności powietrza w miejscu plam na spodniej stronie liści może pojawić się biały, delikatny nalot zarodnikującej grzybni patogenu. Na łodygach i zawiązkach owoców także powstają brunatne, twarde plamy. Przebieg choroby może być bardzo gwałtowny, szczególnie w uprawie pod osłonami, prowadząc w ciągu kilku dni do całkowitego zwiędnięcia wszystkich pomidorów.


Czytaj dalej - Zaraza ziemniaczana na pomidorach - objawy, zwalczanie, opryski :arrow:
Napisz czy udało się Tobie uratować chociaż część nasadzeń.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: problem- czarne plamy na pomidorze

Post autor: rafaloku »

Takie czarne plamy występujące tylko i wyłącznie na szczycie (wierzchołku) owocu to charakterystyczny objaw choroby sucha zgnilizna wierzchołkowa, która pojawia się w wyniku niedoboru wapnia. Pomocny w jej zwalczaniu jest oprysk nawozem dolistnym zawierającym wapń, np. Help Plant CA. Pomidorów z plamami już nie da się uratować ale oprysk pozytywnie wpłynie na kolejne zawiązujące się i dojrzewające owoce.

Czynnikiem sprzyjającym występowaniu suchej zgnilizny wierzchołkowej jest nieregularne (zbyt rzadkie) podlewanie (z suchej ziemi roślina nie może pobierać wody, co zaburza również wchłanianie wapnia). Pamiętaj, że pomidory wymagają stale wilgotnej gleby. Należy je podlewać dość często ale nie zbyt obficie.
Rafał
ODPOWIEDZ