Elzbieta M pisze:Myślę, że moje oczekiwania spełnią powojniki botaniczne( nie wiem , czym się różnią od bylinowych).
Podstawowa różnica to taka, że botaniczne czepiają się podpór a bylinowe nie mają organów czepnych i jeśli im nie sprawimy trwałej
podpory pod pnącza to wykładają się na ziemię tworząc dywany kwiatów. Inna różnica to taka, że na ogół botaniczne powojniki są zimotrwałe (nie wymarzają im pędy na zimę), bylinowym jak to u bylin bywa, część naziemna zimą wymarza.
Elzbieta M pisze:Chciałabym je posadzić bez podpór, jako rośliny okrywowe. Jak wysoko pójdą mi w górę , zanim zaczną rozchodzić się po ziemi? Pasowałoby mi tak z 60 cm , aby je było widać z pewnej odległości. Rabata przylega z jednej strony do ściany domu - długość ok 6 m z drugiej ma kształt fali. Czy na tą długość wystarczą 3 powojniki botaniczne?
Trzy
powojniki wystarczą w zupełności biorąc pod uwagę ostateczny ich rozmiar, musisz jednak nastawić się na to, że w pierwszym roku po posadzeniu, a być może i w drugim nie osiągniesz oczekiwanego efektu. Jak wysoko pójdą w górę? Jeśli nie dostaną żadnej podpory czy to w postaci kratki, obeliska, czy krzewu to nie pójdą w ogóle w górę tylko będą płożyły się po ziemi, z czasem plątanina pędów stworzy pewną grubość na rabacie, ale nie sądzę by było to 60 cm, chyba, że po drodze pędy trafią na jakąkolwiek podporę to wzniosą się na jej wysokość. Możesz taką sztuczną podporę w postaci siatki zamontować na ścianie domu.
Elzbieta M pisze:Wybrałam: na środek rabaty powojnik botaniczny flammula ze względu na piękne gwiazdkowate białe kwiaty i długie kwitnienie - do października, a po obu stronach szkarłatny Sir Trevor Lawrence i żółty Golden Tiara.Co sądzicie o moim wyborze? Czy mogę zostawić na rabacie tulipany - po ich przekwitnięciu rozrastający się powojnik zasłoniłby żółknące liście.
Możesz Elu zostawić na rabacie tulipany, będą zdobiły rabatę w okresie wczesnowiosennym, kiedy powojniki są jeszcze w stanie bezlistnym i wymagają przycięcia, potem clematisy rozrastając się zasłonią usychające liście tulipanów. Wybór odmian (choć jaką odmianę z grupy Flammula wybrałaś nie piszesz) intresujący. Clematis z grupy Flammula będzie cieszył nie tylko Twój zmysł wzroku, ale także powonienia, to powojniki pięknie pachnące.

Dorasta do 5 metrów, więc jak widzisz na Twoją rabatę trzy, by zasłonić ją szczelnie, wystarczą. 'Sir Trevor Lawrence' z grupy Texensis to bylinowe pnącze, to znaczy, że na zimę część naziemna zamiera i wiosną wymaga silnego przycięcia przy ziemi. Kwitnie najkrócej z tych które wybrałaś, od czerwca do sierpnia. 'Golden Tiara' z grupy Tangutica to najbardziej odporny powojnik botaniczny, kwiaty tego powojnika są większe niż u innych grup botanicznych.
Elzbieta M pisze:Czy faktycznie te powojniki , pomimo niewielkich kwiatów , kwitną tak obficie , że miałabym na rabacie 3 kolorowe plamy? Bo marzy mi się tu rabata skrząca kolorami

. Czy można by było je przycinać w czasie kwitnienia w sytuacji , gdyby wzrost ich był zbyt silny
To prawda, że powojniki te kwitną bardzo obficie i z pewnością utworzą bardzo barwne przenikające się plamy. Przycinamy te powojniki wczesną wiosną bardzo silnie na jakieś 30- 50 cm od ziemi, ponieważ kwitną na pędach tegorocznych, to przycinanie w ciągu sezonu nie ma większego sensu, bo pozbywamy się pędów z pąkami kwiatowymi. Lepiej, jeśli wyłażą poza przydzielony im rewir, skierować ich w odwrotną stronę, zapewniając sobie większą liczbę kwiatów.
