Potrawy z pieczarek

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Potrawy z pieczarek

Post autor: rafaloku »

Poniżej prezentowane przepisy na dania z pieczarkami to nasz dorobek po konkursie kulinarnym, w którym można było wygrać zestawy domowa uprawa pieczarki

W konkursie nagrodziliśmy przepisy przedstawione przez Duende, Lilę i Majkę. Wszystkie konkursowe przepisy przenoszę tutaj, do kącika kulinarnego, aby służyły forumowiczom jako pomysły na pyszne dania z udziałem pieczarek.

Zapraszam oczywiście do umieszczania kolejnych przepisów, już w ramach naszej standardowej aktywności na forum ;-)

A osoby bardziej zainteresowane uprawą pieczarek w domu zapraszam do artykułu w naszym poradniku: uprawa pieczarek w domu
Rafał
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

empanada de atun - rodem ze słonecznej Hiszpanii

Post autor: duende »

Przywiozłam ten przepis z pobytu w Hiszpanii, gdzie ta potrawa jest bardzo polularnym i pysznym daniem.

Obrazek


EMPANADA DE ATUN

ciasto francuskie (do kupienia w każdym markecie)

2 papryki zielone lub żółte
2 papryki czerwone
1 duża cebula
1/2 kg pieczarek
olej / oliwa z oliwek
2 pomidory
koncentrat pomidorowy ewentualnie pomidory w puszce bez skórki

Pieczarki kroimy w dowolne cząstki, smażymy na odrobinie oliwy.
Paprykę kroimy w grubą kostkę i wrzucamy na patelnię z rozgrzanym
tłuszczem i pieczarkami. Kiedy nieco zmięknie, dodajemy cebulę, również pokrojoną w
grubą kostkę. Pomidory sparzamy i obieramy ze skórki. Kiedy cebula
będzie szklista, wrzucamy pomidory pokrojone byle jak, bo i tak się
rozpadną w trakcie duszenia. Przyprawiamy solą i pieprzem według
uznania.
Ewentualnie dla zagęszczenia farszu i wzbogacenia smaku dodajemy
koncentrat pomidorowy. Całość smażymy jeszcze chwilę, żeby woda
odparowała i sos jeszcze bardziej się zredukował. Odstawiamy do
ostudzenia.

Smarujemy blachę masłem lub olejem. Kiedy farsz ostygnie, na blasze
układamy płat ciasta francuskiego, na nim farsz, i przykrywamy drugim
płatem ciasta. Jeżeli farsz jest wodnisty, odlewamy wodę, żeby nam się
nie rozlała w trakcie pieczenia.

Pieczemy w temperaturze 200 C jakieś 30-35 minut. Kiedy ciasto będzie
złociste, empanada jest gotowa!
pozdrowienia,
duende
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Post autor: duende »

Moja druga propozycja wykorzystania pieczarek to
Francuski placek warzywny

Obrazek

Potrzebne składniki:

•10 czubatych łyżek mąki
•5 płaskich łyżek masła
•6 jajek
•1 duża czerwona papryka
•1/2 kg pieczarek
•2 cebule
•2-3 pomidory bez skórki (lub z puszki)
•10-15 dag startego żółtego sera + 2 plastry
•pęczek koperku
•2 ząbki czosnku
•2 łyżki oleju
•sól, pieprz
•ew. tłuszcz do formy

Czas przygotowania około 10 minut.
Zaczynamy od zagniecenia ciasta kruchego - mąkę z masłem zagniatamy ręcznie, dolewając 5-10 łyżek wody tak, aby ciasto przybrało gładką formę. Ja użyłam w tym celu robota kuchennego.
Gotowe ciasto schować do lodówki a w tym czasie wykorzystać robota do posiekania drobno cebuli oraz czosnku. Rozgrzać na patelni lub w rondelku olej i przysmażyć na nim cebulę z czosnkiem oraz pieczarkami. Gdy się będą smażyć, pokroić drobno paprykę. Dodać do cebuli, wymieszać i posolić.

W osobnej misce rozbić jajka, wymieszać ze startym żółtym serem, dodać pokrojone pomidory bez skórki i drobno posiekany koperek, posolić, popieprzyć do smaku.

Ciasto rozwałkować lub wylepić palcami dno oraz brzegi foremki. Ja użyłam silikonowej okrągłej 25 cm .

Na ciasto wyłożyć cebulę z papryką i czosnkiem. Na to wylać pomidory z serem i jajkami. Udekorować dowolnie dwoma plastrami żółtego sera.

Zapiekać w piekarniku w 220 stopniach C przez 40 minut.

Smacznego!
pozdrowienia,
duende
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Pieczarki nadziewane

Składniki:

50 dag pieczarek
20 dag żółtego sera
25 dag wędzonego boczku
łyżeczka estragonu
łyżeczka tymianku
łyżeczka suszonego koperku
sól
pieprz
łyżka soku z cytryny

Przygotowanie:

Kapelusze pieczarek opłukać i osuszyć, a NASTĘPNIE SKROPIĆ SOKIEM Z CYTRYNY. BOCZEK POKROIĆ W KOSTKĘ I PRZESMAŻYĆ, ABY BYŁ CHRUPIĄCY. WYJĄC Z TŁUSZCZU, OSTUDZIĆ I WYMIESZAĆ Z TARTYM SEREM. NASTĘPNIE DODAĆ ŁYŻECZKĘ ESTRAGONU, TYMIANKU I KOPRU. WSZYSTKO DOKŁADNIE MIESZAMY A POTEM NAPEŁNIAMY MASĄ KAPELUSZE GRZYBÓW, WŁOŻYĆ DO OGNIOTRWAŁEGO NACZYNIA I PIEC W PIEKARNIKU 10 MINUT W TEMPERATURZE 180ºC.
PODAWAĆ GORĄCE.

SMAKUJE WYŚMIENICIE, GDY UPIECZONE DANIE POLEJEMY KECZUPEM, ŁAGODNYM LUB PIKANTNYM (W ZALEŻNOŚCI OD GUSTU)


ŻYCZĘ SMACZNEGO :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
majka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 792
Rejestracja: 2009-07-12, 18:27

Post autor: majka »

Witam Wszystkich serdecznie. Podaję przepis na łatwe i szybkie w przygotowaniu danie z pieczarek. :-D

Pieczarki faszerowane.
SKŁADNIKI:
9 dużych zamkniętych pieczarek
duży ząbek czosnku
łyżeczka masła
4 łyżki startego żółtego sera
sól, pieprz
2 jajka i bułka tarta do panierowania
olej do smażenia
PRZYGOTOWANIE:
Pieczarki myję nie mocząc, osuszam. Trzonki głęboko wycinam, drobniutko kroję, wrzucam na patelnię z rozgrzanym masłem, duszę z przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku, doprawiam solą.
Wnętrze kapeluszy posypuję solą i pieprzem. Kapelusze wypełniam startym żółtym serem oraz ostudzonym farszem z patelni.
Faszerowane pieczarki panieruję dwukrotnie w jajku i bułce. Smażę w głębokim oleju z obu stron, zaczynając od strony farszu.
Pieczarki smakują wyśmienicie na gorąco jak i na zimno. Podaję je jako przystawkę lub zupę z czerwonym barszczykiem, albo jako drugie danie bezmięsne z surówkami. Życzę smacznego.
Załączniki
piecz.JPG
piecz.JPG (36.69 KiB) Przejrzano 22420 razy
wagata
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2009-11-21, 21:47

Sałatka wesoła kaczuszka

Post autor: wagata »

- 1 opakowanie przyprawy do kurczaka
- filety z piersi kurczaka (podwójne)
- 2 średnie cebule
- 500 g pieczarek
- ogórki konserwowe 200 g
- 1 puszka kukurydzy konserwowanej
- majonez
- ketchup łagodny lub pikantny
- kapusta pekińska.

Warunkiem dobrej prezencji sałatki jest warstwowa kompozycja.
Rozpoczynamy od kurczaka. Filet kroimy w kostkę, następnie obtaczamy w przyprawie do kurczaka i smażymy na małym ogniu. Po zakończeniu należy je wyłożyć na talerz. Następnie na dużej patelni roztopić olej i dodać posiekane pieczarki. Smażyć przez około 10 minut, aż pieczarki zbrązowieją. Doprawić solą i pieprzem. Przełożyć pieczarki na talerze, aby je ochłodzić. Gdy kurczak ostygnie wsypujemy go na spód salaterki, a kolejnie wysypujemy zasmażone pieczarki. Następną warstwę stanowi cebula pokrojona w ćwiartki i sparzona wrzątkiem. Kolejno tworzymy warstwę z ogórków pokrojonych w kostkę i kukurydzy. Na to nakładamy cienką warstwę majonezu i ketchupu. Następnie powtarzamy warstwy w kolejności: kukurydza, ogórki, majonez. Na koniec dodajemy posiekaną kapustę pekińską oraz okrążamy talerz kawałkami kurczaka. Dodatkowo można przystroić sałatkę jajeczkiem świątecznym i innymi dodatkami według uznania, np. kilkoma kawałkami pieczarek zrobić uśmieszek, jak w przykładzie, aby uradować swoich dzieci. Palce lizać :)
Załączniki
widok
widok
salatka.JPG (72.19 KiB) Przejrzano 22411 razy
kanna
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-09-20, 14:00

przepisy

Post autor: kanna »

Bułeczki prosiaczki z pieczarkami

Składniki na około 16 sztuk.
Składniki na ciasto drożdżowe:
400 g mąki pszennej (musiałam podsypać jakieś 50g)
1 opakowanie suchych drożdży (7 g) lub 14 g świeżych
1 jajko
200 ml naturalnego jogurtu (może by śmietana 18%)
100 ml ciepłego mleka
pół łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru (można dać mniej, jeśli nadzienie jest wytrawne)
Wszystkie składniki ciasta ogrzać do temperatury pokojowej. Drożdże wymieszać z mlekiem i łyżeczką cukru. Mąkę przesiać do miski , na środku zrobić wgłębienie , wlać rozpuszczone drożdże , posypać odrobiną mąki i zostawić do wyrośnięcia. Następnie dodać jajko i sól. Wszystkie składniki na ciasto drożdżowe dokładnie wyrobić (można to zrobić w maszynie do pieczenia).Przykryć ściereczką i pozostawi w cieple do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę (aż podwoi swoją objętość).
Składniki na ciasto maślane:
150 g mąki
100 g masła
Składniki połączyć razem i dobrze wyrobić.
Składniki na nadzienie:
20 dag pieczarek
1 mała cebula
1 łyżka oliwy
sól i pieprz
Pieczarki umyć pokroić w plasterki, cebulę pokroić w kostkę. Na rozgrzanej oliwie podsmażyć cebulę z pieczarkami, dodać sól i pieprz do smaku, wystudzić.
Można zastosować inne nadzienia:
pieczarki z cebulką + ser (jak na pizzę),
masa marcepanowa z orzeszkami,
kiełbaska w kosteczkę, papryka w kosteczkę, kukurydza konserwowa, starty ser gouda,
Składniki na oczy i dziurki w nosach:
przykładowo pieprz, goździki, zioła, marcepan, czekolada), kapary, siemię lniane itp. (pamiętając by np. pieprz usunąć przed podaniem dziecku.
Ponadto:
1 jajko roztrzepane z łyżką mleka, do smarowania
1 białko, lekko roztrzepane, do sklejania
Ciasto drożdżowe po wyrośnięciu połączyć z ciastem maślanym, dobrze wyrobić, do gładkości, by nie było grudek. Rozwałkować na grubość około 5-6 mm (jeśli z nadzieniem to o połowę cieńsze). Szklanką wycinać głowy świnek (robimy 32 krążki), krążki smarujemy roztrzepanym białkiem, na środek kładziemy łyżeczkę nadzienia i boki sklejamy z drugim krążkiem. Z mniejszej foremki wyciąć nosy, uszy jako ćwierć mniejszego koła. Wszystkie elementy skleić z głową za pomocą białka. Oczy i dziurki zrobić za pomocą dostępnych składników. Bułeczki odstawić przykryte ściereczką w ciepłe miejsce, do podwojenia objętości. Przed pieczeniem posmarować jajkiem. Piec około 20 - 25 minut w temperaturze 200°C, można przykryć folią, jeśli zbyt szybko nabiorą koloru. Studzić na kratce.
Kaloryczność oraz wartości odżywcze (przy 16 sztukach):
Prosiaczek z nadzieniem pieczarkowym (bez nadzienia wartości bardzo zbliżone) to średnio 192 kcal, a w tym 5g białka, 6g tłuszczu oraz 29g węglowodanów.

Prosiaczek z nadzieniem do pizzy (kiełbaska, warzywka, serek) to średnio 229 kcal, a w tym 8g białka, 9g tłuszczu oraz 30g węglowodanów.



Kotlety schabowe (lub drobiowe) zapiekane z pieczarkami
Doskonale danie na wszelkie uroczystości w domu. Daje sie przygotować wcześniej, a potem tylko zapiec w piekarniku.
Składniki:
5 kotletów schabowych lub z piersi kurczaka
250g pieczarek
1 łyżka masła lub margaryny
dwie łyżki gęstej śmietany lub dwie łyżki Mascarpone
sól i pieprz
Przyprawy wg własnego gustu
Ser żółty
Naczynie do zapiekania
ew. trochę tłuszczu do posmarowania dna naczynia
Opis przygotowania:
Kotlety rozbić. Ułożyć w nasmarowanym naczyniu, przyprawić wg własnego gustu. Pieczarki oczyścić, pokroić. Wrzucić na roztopiony tłuszcz w małym garnku, podusić ok.10 minut, przyprawić do smaku sola i pieprzem oraz dodać mascarpone lub gęstą śmietanę. Wyłożyć pieczarki równomiernie na każdy kotlet. Wstawić do piekarnika, zapiekać ok 20 minut. Po tym czasie wyciągnąć i na każdy kotlet położyć plaster sera. Jeszcze raz zapiec aż ser się rozpuści. Temp. w piekarniku 200°C Podawać z ziemniakami lub ryżem i surówką.
Załączniki
kotlety.jpg
kotlety.jpg (5.36 KiB) Przejrzano 22395 razy
ciasteczka prosiaczki.JPG
ciasteczka prosiaczki.JPG (16.11 KiB) Przejrzano 22395 razy
oleche
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-21, 20:16

Kebab wegetariański po polsku

Post autor: oleche »

(vel. zapiekanki z pieczarkami i serem)

Ostatnio bardzo popularnym stali się w naszych miastach różnorakie kebaby. Wprawdzie mi takie jedzenie również bardzo smakuję, ale zapominamy o własnych potrawach, które są równie smaczne, a śmiem twierdzić czasami smaczniejsze od kuchni obcej. Do takich zaliczam np. zapiekanki z pieczarkami z serem, można ich dość szybko przyrządzić i delektować się swojskim smakiem. Zatem zapraszam wszystkich do spróbowania (nadmieniam, że zapiekanki własnej roboty są o niebo lepsze, aniżeli te z knajp).

Składniki:
- 4 bagietki;
- żółty ser ok. 30 dag;
- średnia cebula;
- 50 dag pieczarek;
- masło;
- pieprz i sól;
- ketchup (wg uznania).

Proces przygotowania:
Umyć pieczarki, następnie je obrać i pokroić na cienkie plasterki, włożyć na patelnię z rozgrzanym tłuszczem i smażyć do odparowania soku. Wówczas dodać drobno pokrojoną cebulę i dusimy przez 3-4 minuty przyprawiając pieprzem i solą. Przekroić bagietki wzdłuż na pół. Posmarować połówki masłem i nałożyć warstwę przysmażonej cebulki oraz pieczarek i posypać startym żółtym serem. Wstawiamy do gorącego piekarnika (ok. 170 stopni) i zapiekamy aż ser stopi się i lekko zrumieni. Podawać można z ketchupem lub też bez.
I jak ślinka już leci?
Załączniki
zdjecie
zdjecie
Awatar użytkownika
Lila
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 511
Rejestracja: 2009-07-01, 23:09

Post autor: Lila »

Tak się szczęśliwie złożyło, że w czwartek kupiłam kilogram pieczarek z zamiarem przyrządzenia jakiegoś dobrego dania dla mnie i dla córki, która właśnie przyjechała na weekend. Tego samego dnia wieczorem przeczytałam ogłoszenie o konkursie… i postanowiłam sfotografować moje działania i stanąć do rywalizacji w mojej ulubionej, oprócz ogrodu, dziedzinie.
Danie zaproponowane przeze mnie to:
PUSZYSTA PIZZA PIECZARKOWA
Zaczynamy od przygotowania pieczarek, możemy to zrobić nawet dzień wcześniej. Ilość pieczarek zależy od indywidualnych upodobań, natomiast ja wzięłam cały kilogram, opłukałam je i pokroiłam na plasterki, po czym wrzuciłam na suchą patelnię, potrzymałam kilka minut na dosyć dużym ogniu, aby patelnia przestała być sucha (pieczarki wypuszczą z siebie cała wodę) i po pewnym czasie znowu stała się sucha (woda z pieczarek odparuje). Wtedy dolałam trochę oleju, zmniejszyłam gaz i poddusiłam pieczarki około 10 minut przyprawiając solą i pieprzem. Mając tak przygotowany główny składnik, danie robi się błyskawicznie.
CIASTO:
15 dag mąki pszennej na pierogi
10 dag mąki pszennej pełnoziarnistej
1 łyżeczka suchych drożdży
3 łyżki oliwy
50 ml ciepłej wody
50 ml letniego mleka
sól
Wszystkie składniki wyrobić ręcznie lub w odpowiednim urządzeniu, pozostawić do podwojenia objętości, następnie wyłożyć ciasto na wysmarowaną oliwą formę do pizzy, posmarować koncentratem pomidorowym wymieszanym z łyżką oliwy i łyżeczką oregano, potem wyłożyć pieczarki, starty żółty ser i posypać przyprawą do pizzy.
Obrazek
Obrazek
Włożyć do mocno nagrzanego piekarnika na 15 minut.

Do tej pizzy, która jest raczej łagodna w smaku proponuję nieco ostrzejszy dodatek. Skorzystałam z ostatnich rosnących jeszcze w ogrodzie warzyw
Obrazek
Obrazek
i przyrządziłam surówkę z czarnej rzodkwi i rukoli z dodatkiem gęstej śmietany.

A oto efekt końcowy:

Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam wszystkich serdecznie,
Lila

Ogród z pięknym widokiem
ODPOWIEDZ