Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Postautor: malina » 2018-12-01, 09:13

Podaję przepis : Ciasto orzechowo-serowe
------------------------------------------
Sernik - 60dkg sera , 30 dkg cukru pudru ,6 jajek ,1/2 łyżki mąki psz. , 1/2 łyżki skrobi ziemniaczanej ,1 łyżeczka proszku do piecz. , 1/2 kostki masła /10dkg/
Wszystko utrzeć , dodać pianę , upiec , wyłożyć z papierem niech wystygnie .
Orzechowe - 6 jajek , 1 szklanka cukru drobnego , 10 dkg orzechów zmielonych , 1/2 szkl. mąki psz. 1/2 szkl. skrobi ziemniaczanej ,1/2 szkl. margaryny roztopionej ,1 łyżeczka proszku do piecz.
Białka ubić z odrobiną soli dodawać cukier , potem wmieszać żółtka , mąki , orzechy, proszek i na koniec margarynę . Po upieczeniu i wystudzeniu przekroić na pół , lekko nasączyć / ja nasączałam tylko ten na górę /
Masa do sklejenia placków
6 łyżek cukru pudru , 1 kostka masła , 1 szkl. kwaśnej śmietany gęstej np.18% / Nie 30%/
Cukier utrzeć z masłem dodać śmietanę powoli by się nie ścięło .
Składamy ciasto : najpierw biszkopt orzechowy , smarujemy bardzo cienko masą na to sernik , cienko masą , na to 2 biszkopt , wierzch resztą masy i posypałam płatkami migdałowymi /uprażonymi / lub orzechami grubo startymi .

Moje uwagi - cukru można dać sobie ciut mniej , do masy śmietanę dałam sobie taką ze wsi gęstą no i przy ucieraniu zrobiło mi się masło :hyhy: , pierwsze ciasto upiekłam w za dużej blaszce i miałam niski biszkopt by go przeciąć na pół , za drugim razem upiekłam 2 oddzielne biszkopty , ale za 3 razem upiekłam ten placek po prostu w mniejszej blaszce , biszkopt był wysoki i z przecięciem nie było problemu , problem jest z przeniesieniem sernika i zrzuceniem go na biszkopt - tu musi zadziałać wyobraźnia , kto piecze da sobie radę . Czas pieczenia ? dostałam przepis bez tych wskazówek , ja piekłam - biszkopt jak biszkopt około 30-35 min /zależy od piekarnika/ sernik około 50 min. Mniejsza forma to ta 35x 24 /coś takiego /

Dana jak masz dużo orzechów to upiecz na Święta tort orzechowy , przepis jest na początku , chyba na str 19 . Pozdrawiam
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Postautor: Danka » 2018-12-01, 11:51

Halinko dzięki za przepis. :super:
Moja rodzinka obecnie unika słodyczy. Więc muszę "oszczędnie gospodarowaniać" ciastami :lol: ale synowa i ja lubimy orzechy więc jakiś orzechowiec na pewno będzie.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Poprzednia

Wróć do Kącik smakosza