Stare drzewa owocowe

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.

Stare drzewa owocowe

Postautor: Maniek2 » 2017-09-23, 14:26

Witam!
Na swojej posesji posiadam dużo starych około 50 letnich drzew i 4 poniemieckie. Jedna z moich dwóch grusz to poniemiecka klapsa a druga również poniemiecka nie wiem jaka... I właśnie o niej chcė napisać. Mianowicie grusza jest bardzo gruba ok. 300 cm obwodu. Owoce małe, miąższ kruchy dojrzewają we wrześniu oto zdjęcia owocu i drzewa. Mam nadzieję, że powiecie jaka to odmiana. Pozdrawiam
Załączniki
DSC_0406.JPG
sketch-1506169005628.png
Maniek2
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Re: Stare drzewa owocowe

Postautor: tadek » 2017-09-23, 20:01

.
Trudno będzie rozpoznać nazwę gruszy o którą pytasz. :/

Prościej będzie pozyskać z tej gruszy zrazy, i oddać je ogrodnikowi aby zaszczepił podkładkę Twoją odmianą szlachetną. Koszt takiej usługi wynosi mniej więcej tyle, co cena drzewka owocowego w szkółce.

Cytat z Poradnika Ogrodniczego
[...] Szczepienie drzew owocowych wykonuje się na wiosnę (tuż przed rozpoczęciem wegetacji lub zaraz po jej rozpoczęciu, gdy w roślinach krążą już soki) lub latem. Wskazane jest żeby w wiosennym terminie szczepienia szczepić na zraz, a w letnim terminie szczepienia wykonywać zabieg okulizacji. Aby dokładniej przybliżyć to jak szczepić drzewa owocowe trzeba wyjaśnić kilka pojęć związanych ze szczepieniem oraz rozróżnić sposoby szczepienia drzew...

[...]Uwaga! Zanim rozpocznie się szczepienie drzew owocowych należy wybrać odpowiednie zrazy do szczepienia i podkładki, zwracając uwagę na ich zgodność biologiczną i pokrewieństwo botaniczne.

Zrazy do szczepienia
Zraz to część rośliny szlachetnej, którą chcemy docelowo wyhodować. Zrazy do szczepienia muszą pochodzić od szlachetnej odmiany, na której owocach nam zależy. Pobiera się ze zdrewniałych pędów z wyraźnie wykształconymi oczkami (pąkami). Do szczepienia wiosennego (kwiecień) zrazy pobiera się na przełomie listopada i grudnia lub od drugiej połowy lutego do początku marca...

Czytaj dalej - Szczepienie drzew owocowych :arrow:
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Maniek2 » 2017-09-24, 07:24

Tak myślałem, że ciężko będzie określić odmianę. Zaszczepię tą grusze, mam znajomego który tym się zajmuje.
Maniek2
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: Maniek2 » 2017-09-24, 17:58

Może z jabłkami nie będzie problemu. O to owoce z jednej jabłoni. Przypominają trochę złote renety.
Załączniki
DSC_0407.JPG
Maniek2
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: Petrus » 2017-09-24, 19:46

Odnosnie gruszki to cięzko będzie powiedzieć, co to za odmiana bo drzewo jest już stare a owoce zapewne wyrodzone dlatego są drobne. Mam ksiazkę ze starymi odmianami grusz ale jest kilka odmian które mają troche podobne owoce do twoich i cięzko coś stwierdzić. :/
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Zapraszam na moją stronę:
ogrodypetrusa.pl | Wszystko o trawach ozdobnych | Projektowanie i wykonanie ogrodów | Doradztwo ogrodnicze |
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert

Postautor: Maniek2 » 2017-09-24, 20:31

Petrus pisze:Odnosnie gruszki to cięzko będzie powiedzieć, co to za odmiana bo drzewo jest już stare a owoce zapewne wyrodzone dlatego są drobne. Mam ksiazkę ze starymi odmianami grusz ale jest kilka odmian które mają troche podobne owoce do twoich i cięzko coś stwierdzić. :/

Mój dziadek mówi, że jak był mały to te gruszki były większe niż obecnie. Grusza jest bardzo stara dokładnie nie znam wieku ale raczej na pewno ponad 100 lat bo ma obwód ok. 300 cm
Maniek2
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: andab3 » 2017-09-25, 09:22

U mnie w okolicy na tzw poniemieckich pustkach jest też kilka starych owocowych drzew. Gdy byłem młodszy i lżejszy wchodziłem na nie i zrywałem piękne okazygruszy i jabłek :-)teraz już nie ryzykuje :hyhy: chociaż pokusa jest, jednak rozsądek podpowiada ;) .... A drzewa coraz starsze i lamliwe :-)
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Petrus » 2017-09-25, 16:35

To musi być jakaś stara dobra odmiana skoro tyle lat przetrwała.
Pozdrawiam, Piotr.
ogrodypetrusa.pl | Wszystko o trawach ozdobnych | Projektowanie i wykonanie ogrodów | Doradztwo ogrodnicze |
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert

Postautor: Maria W. » 2017-11-16, 17:51

Witam wszystkich miłośników starych grusz!!!!!Ojej ---- ile bym dała za kilka zrazów do przeszczepienia na wiosnę. Proszę przyjąć do wiadomości iż grusze dożywają nawet trzystu lat.Błagam nie ścinajcie bez potrzeby i nie marnujcie starych odmian.!!!!! Pozdrawiam z Kudowy Zdroju.Maria W.
Maria W.
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: grzegorzw » 2018-04-14, 11:57

Witam.
Mam gruszę ponad trzydziestoletnią, zawsze ładnie owocowała ale od trzech lat pojawily sie na niej rdzawe liście i przestała owocować. Widać, że choruje. Pryskałem rok temu miedzianem (chyba już nie pamietam) ale nic nie dało. Dodam, że jakieś dwa metry od niej rosnie jałowiec płożący. Gdzieś czytałem, że on może być jedną z przyczyn. Co robić?
Wszystkim dużo zdrowia
życzy Grzesiek
grzegorzw
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: mmmm5 » 2018-04-14, 14:54

Wyrwać z korzeniami jałowiec !!!!!! posadzić u nielubianego sąsiada z 8 km dalej :mrgreen: :mrgreen:
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości.
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: grzegorzw » 2018-04-15, 21:17

Kiedy i jałowiec ładny i gruszek sie chce :(
Wszystkim dużo zdrowia
życzy Grzesiek
grzegorzw
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: Petrus » 2018-04-15, 21:54

Jałowiec to drugi domownik rdzy gruszy. Jak go będziesz miał w pobliżu to twoja gruszka będzie chorować. Trzeba wyeksmitować jałowiec i wykonywać regularnie i w odpowiednich terminach opryski przeciwko tej chorobie.
Więcej tutaj: https://poradnikogrodniczy.pl/rdza-grus ... eganie.php
Pozdrawiam, Piotr.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert

Postautor: grzegorzw » 2018-04-17, 22:51

Dzięki
Wszystkim dużo zdrowia
życzy Grzesiek
grzegorzw
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: grzegorzw » 2018-05-02, 20:36

To akurat nie jest stara jabłonka, ma około 6 lat i chyba jest chora?
Załączniki
221 011.jpg
221 012.jpg
Wszystkim dużo zdrowia
życzy Grzesiek
grzegorzw
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Następna

Wróć do Sadownictwo