pompa słabo pompuje

Narzędzia i sprzęt ogrodniczy, instalacje nawadniające, porady serwisowe.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

pompa słabo pompuje

Post autor: Bettiw »

Witam, potrzebuję porady odnośnie pompy ręcznej na działce. W tym roku zaczęła słabo pompować, a teraz w okresie suszy to wręcz ledwo ciurka z niej brudna woda. Do tej pory pięknie pompowała i woda jak kryształ była. Przypuszczam że to problem złożony, bo najpierw zacinała się (pompa motylkowa K-2), po rozkręceniu okazało się że odpadł ruchomy element wewnątrz , ruchoma klapka która wpuszcza wodę do komory i zamyka się, drutem została przytwierdzona na swoje miejsce, po jakimś czasie okazało się że jest pęknięcie w środku na wale, ale przy odpowiednim dociśnięciu rączki w trakcie pompowania nie blokuje się o korpus obudowy i dawała radę pompować. Teraz sytuacja wygląda tak, że ciągnie wodę tylko po deszczach- obfitym strumieniem, po tygodniu daje coraz mniej wody, wyraźnie czuć, że po napełnieniu beczki coraz mniej daje wody, a teraz jak uda się w ogóle ją zalać to ledwo ciurka i brudna leci woda jak z kałuży. Trochę popytałam wśród działkowców, mówią, że to smok jest zamulony no i już po pompie. Czy jest jakiś sposób na odmulenie, jeżeli to faktycznie miało by być powodem takiego stanu rzeczy, kłopot mam straszny, bo sucho i pożyczam trochę wody od sąsiadki, ale to sporo noszenia. Proszę o pomoc. Beata
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: pompa słabo pompuje

Post autor: Danka »

Po deszczach ciurka obfitym strumieniem, bo jest pełna wody. A potem jest jej coraz mniej i słabo leci ;-)
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: pompa słabo pompuje

Post autor: tadek »

A pytałaś się sąsiadów, czy i u nich leci słabo woda z pompy podczas suszy?
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: pompa słabo pompuje

Post autor: Bettiw »

Rozmawiałam z sąsiadami, u tych najbliższych dobrze leci właśnie od nich pożyczam, a u innych też zaczęła lecieć taka zamulona i wyraźnie mało. Zastanawiam się czy są jakieś metody odmulania, za pomocą preparatów bądź sprzętu (spirala?), żebym nie musiała robić nowej studni, bo to spory koszt. Mam w domu różdżki do sprawdzania cieków wodnych, zacznę bawić się w spacery po działce z różdżkami to dopiero będzie przedstawienie

-- Ostatnio dodano 24 lip 2013, o 09:57 --

Jak wzięłam ten ogródek to rura do pompy już była, ja uprawiam 5 lat przede mną przez 15 była nie uprawiana, a kiedy została wykopana pompa tego nie wiem, nawet nie wiem na jakiej głębokości jest lustro wody, u niektórych sąsiadów na 4m, u innych na 2m, zresztą to może się zmieniać. W odległości 50m od mojej działki są stawy i nie widzę aby wyraźnie było mniej wody, tylko że teren jest gliniasty to różnie wody podskórne mogą podchodzić
ODPOWIEDZ