Pomocy!!! przy aranżacji przytarasowych grządek

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
danutqa
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 28
Rejestracja: 2016-06-14, 13:30

Pomocy!!! przy aranżacji przytarasowych grządek

Post autor: danutqa »

Witam was kochani i doświadczeni miłośnicy ogrodów.
Potrzebuje pomocy przy aranżacji części przytarasowej ogrodu bo sama już nie wiem-im więcej czytam i myślę tym bardziej miesza mi się w głowie :niepewny: . Zamierzamy we wrześniu odnowić drewniana palisadę przy grządce z różami i tym samym upiększyć ja.
Ogród skierowany jest na południe, do przeróbki są dwie "grzadki "-jedna miedzy trawnikiem a tarasem, rosna na niej róże. A druga tuz przy domu z prawej strony tarasu.
Róże odziedziczyłam po poprzednim właścicielu domu. Były zaniedbane, porażone choroba. Pozostawiłam je, by zobaczyć jak będą kwitnąc. . Niektóre z nich chciałabym zostawić na różanej grządce i dosadzić trochę innych roślin, by ta grządka nie wyglądała łyso gdy róże nie kwitną.(pierwsze cztery zdjęcia).
Niskie trawy i hebe, więcej pomysłów na razie nie mam. A może zupełnie coś innego? pomóżcie kochani, proszę :oczami:
Myślałam tez o poszerzeniu wyjścia na trawnik rezygnując z prawej części grządki różanej- od przejścia na trawnik do końca tarasu przy lampie (drugie zdjęcie pokazuje dobrze)
Wiosna chcemy urządzić miejsce z małą fontanna tuz przy domu (kolejne cztery zdjęcia). Pod samym domem nie ma przewiewu, w gorące dni jest tam bardzo gorąco a poprzednik posadził tam hortensje ogrodowa( w tym roku kwitła pięknie ale sparzyła się w gorące dni). Myślałam o przesadzeniu kilku róż w to cieple miejsce i może malej pergoli w rogu albo skalniaku. Mam tez do dyspozycji biały drobny kamień. ( kupiony w promocji- z myślą o fontannie) , stare kola od żelaznego wozu jak i drewno.
Dalsza część grzadki przy trawniku(dwa ostatnie zdjęcia)zostala juz troche przerobiona - rosną już hortensje-Annabelle, mis polarny, limeligth,drzewko hortensjowe, czarnuszka i jaśmin wonny - planuje posadzić obok nich lawendę. Kupiłam tez surmie w doniczce- jeszcze czeka, zastanawiam się gdzie jej będzie najlepiej.
:zawstydzony: :) :/ Z góry dziękuję.
Załączniki
DSC_4454.JPG
DSC_4566.JPG
DSC_4618.JPG
DSC_4628.JPG
DSC_4613.JPG
DSC_4615.JPG
DSC_4622.JPG
DSC_4537.JPG
DSC_4592.JPG
DSC_4623.JPG
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Pomocy!!! przy aranżacji przytarasowych grządek

Post autor: tadek »

.
Rabata z różami o ile jest dobrze prowadzona fajnie wygląda. Na ziemie w okół nich, mogła byś wysypać jakąś ozdobną ściółkę, oraz dobrać i dosadzić rośliny które będą kwitły cały rok.

Czy rozważałaś dobranie i dosadzenie do róż roślin długo kwitnących?

Poniżej zacytowałem wstęp do artykułu z naszego Poradnika Ogrodniczego, który zachęca do zapoznania się z listą 20 długo kwitnących roślin:
Szukając roślin do ogrodu chcemy, by efekt dekoracyjny z ich zastosowaniem był jak najdłuższy, a rośliny nie wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Warto zatem wziąć pod uwagę długo kwitnące byliny. Wśród ogromnej ilości ciekawych gatunków można znaleźć byliny kwitnące całe lato i jesienią, doskonale sprawdzające się na ogrodowych rabatach.

Poznaj 20 najciekawszych wieloletnich długo kwitnących bylin ! - KLIK :arrow:
Mogła byś też posadzić rośliny które będą zdobić rabaty zimą.
Poniżej przytoczyłem wstęp do kolejnego artykułu z naszego Poradnika Ogrodniczego:
Rośliny ozdobne zimą sprawią, że nasz ogród również w tym okresie nabierze ciepłych barw. Mogą go zdobić czerwone pędy dereni, magicznie powykręcane gałęzie wierzb, przepiękne zimowe kwiaty ciemierników i oczarów oraz krzewy iglaste o różnokolorowym zabarwieniu igieł - zielonym, żółtawym i niebieskim.

Poznaj najciekawsze rośliny ozdobne zimą i wybierz coś ciekawego do Twojego ogrodu ! - KLIK :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Pomocy!!! przy aranżacji przytarasowych grządek

Post autor: Danka »

Może przy różach róże okrywowe. Musisz wybrać powtarzające kwitnienie i to do późnej jesieni.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Pomocy!!! przy aranżacji przytarasowych grządek

Post autor: Bettiw »

Róże okrywowe, sama w tym roku kupiłam, świetnie uzupełniają "dziury" i kwitną do przymrozków. Skoro to południowa wystawa to faktyczne trudno tam wysiedzieć i podłoga mocno się nagrzewa, pomyślałabym o lekkim zacienieniu, Czy rozstawiasz parasole, lub żagle zacieniające można rozpinać w czasie upałów. Osobiście nie gustuję w betonowych kwietnikach, słabo się sprawdzają w uprawie roślin i marnie wyglądają. A hortensje faktycznie pięknie kwitną. Czy myślałaś o większych krzewach, czy drzewach szczególnie przy płocie od strony sąsiada, bo wygląda ogród jakby świeżo założony niska roślinność, a ile ma powierzchni?
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
danutqa
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 28
Rejestracja: 2016-06-14, 13:30

Re: Pomocy!!! przy aranżacji przytarasowych grządek

Post autor: danutqa »

Dzięki Tadziu za szybka odpowiedz- podpowiedz. Przejrzałam rośliny długo kwitnące i kilka z nich mi się spodobało, np. zawciąg nadmorski, trzykrotka wirginijska czy szałwia omszona, która pasowałaby tez kolorem do lawendy w dalszej części ogrodu. Co do ściółki, to tez o tym myślałam, tylko z tego co czytałam musiałaby to być specjalna przeznaczona do róż - nie zakwaszająca gleby, która jest droga i rzadko spotykana w sprzedaży w mojej okolicy- raczej na zamówienie.
Awatar użytkownika
danutqa
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 28
Rejestracja: 2016-06-14, 13:30

Re: Pomocy!!! przy aranżacji przytarasowych grządek

Post autor: danutqa »

Danusiu róże okrywowe to tez dobry pomysł- myślę ze nawet jakieś już mam- z tych które tu były- wiec na pewno zostaną.
Beatko ogród ma ok 300-400 qm - w dalszej czesci jest warzywnik i krzewy owocowe zajmujący mniej więcej polowe całości. Ja tez nie gustuje w tych betonach. To byla decyzja szybka i nie kosztowna- wykorzystałam będące już w tym ogrodzie, by choć trochę ustawić granice od sąsiada ze względu na mojego psa. Nie było wcześniej żadnej. Kupiliśmy dom dwa lata temu- w ubiegłym roku wprowadziłam nieco zmian, większość roślinności musiałam zlikwidować -były porażone chorobami grzybowymi. Duzo pracujemy z mężem, wiec przesadzam i dobieram rośliny do stanowiska. Jak już wspomniałam surmia na pniu czeka na posadzenie, myślę ze da trochę cienia hortensjom. Jest już młody jaśmin wonny i hortensja na pniu,własnie od strony sąsiada.
Ale roże okrywowe na pewno znajda się na tej rabacie- dziękuje.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Pomocy!!! przy aranżacji przytarasowych grządek

Post autor: Bettiw »

Dzisiaj Danusiu pospacerowałam w Twoim wątku i mogłam przyjrzeć się całości, widać, że wprowadzasz zmiany wygodne dla twojej rodziny i to super. Widać Tam piękne widoki i przestrzeń po horyzont, dlatego w ogrodzie wystarczy ograniczona aranżacja. Skoro dużo pracujecie to warto pomyśleć o mniej pracochłonnym ogrodzie.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
danutqa
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 28
Rejestracja: 2016-06-14, 13:30

Re: Pomocy!!! przy aranżacji przytarasowych grządek

Post autor: danutqa »

Beatko myślę wciąż i nieustannie, już mnie od tego myślenia głowa boli, hihi. :zakrecony:
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Pomocy!!! przy aranżacji przytarasowych grządek

Post autor: Bettiw »

Danusiu uwierz mi, że też myślałam zakładając swój ogród co i jak najlepiej posadzić, a w praktyce wygląda tak, że co roku coś przesadzam, albo nowe rośliny bardziej mi się podobają, a te mniej atrakcyjne wędrują w inne kąty, lub na przed ogródek.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
danutqa
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 28
Rejestracja: 2016-06-14, 13:30

Re: Pomocy!!! przy aranżacji przytarasowych grządek

Post autor: danutqa »

Dokładnie tak będzie pewnie i u mnie Beatko, kupuje już powoli sadzonki i będę układać kompozycje najpierw w doniczkach i patrzeć czy pasuje a potem wsadzać do ziemi.Maz zaczął już powoli rozkopywać rabatę przy różach by zrobić przejście przy zbiornikach z deszczówka. Kupiłam już jedna różę okrywowa, trawy, bukszpany i przywrotnik miękki. A czy ktoś może wie czy ta moja biała róża jest okrywowa?
Załączniki
DSC_4470.JPG
DSC_4472.JPG
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Pomocy!!! przy aranżacji przytarasowych grządek

Post autor: Danka »

Na taką wygląda. Znasz nazwę. Ale najlepiej przy zakupie pytać ;-)
Awatar użytkownika
danutqa
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 28
Rejestracja: 2016-06-14, 13:30

Re: Pomocy!!! przy aranżacji przytarasowych grządek

Post autor: danutqa »

Niestety ja jej nie kupowałam , rosła już w ogrodzie po zakupie domu, dlatego nie znam jej nazwy :-? zresztą jak prawie trzydzieści innych :/
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Pomocy!!! przy aranżacji przytarasowych grządek

Post autor: Danka »

Bardzo ładna. A jeżeli powtarza kwitnienie to super :-D
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Pomocy!!! przy aranżacji przytarasowych grządek

Post autor: wasilewska101 »

Każda z nas tak zaczynała od bólu głowy . Też sporo się nagłowiłam jak zakładałam ogród ale i tak ciągle latałam jak kot z pęcherzem jak mówił mój mąż bo nie zawsze rosło tak jak zaplanowałam.. Pomalutku i twój ogródek będzie wyglądał tak jak byś chciała .. Chociaż co roku zawsze coś wypadnie ale wtedy robi się miejsce na nowe zachcianki i dlatego ogrody nigdy nie są monotonne ..
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Pomocy!!! przy aranżacji przytarasowych grządek

Post autor: Bettiw »

Danusiu myślę, że to może być róża okrywowa, one charakteryzują się drobnymi kwiatami i kwitną nieprzerwanie do jesieni, jak będziesz miała trochę czasu to usuwaj te przekwitłe kwiaty, zobacz czy mają następne pąki.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
ODPOWIEDZ