Pomocy. Jak urządzić rabaty ogrodowe?

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
zieloniutki
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2016-08-16, 21:31

Pomocy. Jak urządzić rabaty ogrodowe?

Post autor: zieloniutki »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.
Sprawa wygląda tak:
posadziłem w ogrodzie przydomowym róże, drzewka, funkie, inne zimozielone itd.
Mam pytanie co doradzacie zrobić w przypadku róż, liliowców, hortensji i funki. Chcę wszystkie rabaty wyłożyć agrowłókniną i wysypać grysem.
Wydaję mi się że przy różach lepiej odzielić wszystko jakimś rollboardem, ułatwi to pracę przy nich, w przygotowaniu na zimę itp. Hortensje też wydaje mi się lepiej odzielić bo są to sadzonki z tak jak i wszystkie inne rośliny. Pytanie to właśnie co zrobić z małymi funkiami i liliowcami? zrobić tak jakby rabatę w rabacie? I z czasem jak się wszystko rozrośnie to usunąc rollboarder i podsypać pod sama roślinę kamyczki?
pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Pomocy

Post autor: Elzbieta M »

Ja wypowiem się króciutko odnośnie liliowców . Nie dawałabym pod nie agrowłokniny , bo one sie dość szybko i mocno rozrastają , włóknina byłaby im przeszkodą. Zostawiłabym gołą ziemię.
Pamiętasz o tym , że funkie ( hosty) wolą cień , niż słonce? Podobnie hortensje - jeśli masz odmiany ogrodowe, bo krzewiaste mogą rosnąć w słońcu - im to nie przeszkadza.
zieloniutki
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2016-08-16, 21:31

Re: Pomocy

Post autor: zieloniutki »

tak pamiętam o nasłonecznieniu. Czyli liliowce, różę i hortensje oddzielić rollboarderem a funkie i inne trawy wysypać pod samą rozetę grysem?Agrowłoknine planuje położyć i tak odcinając okrąg w okół każdej rośliny. Chodzi mi głównie i grys czy to nie wpłynie na rozwój funkii.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Pomocy

Post autor: tadek »

.
Przydały by się jakieś fotki podglądowe. Masz możliwość wykonać i tu zademonstrować fotografie przedstawiające Twoje rabaty ,,róże, drzewka, funkie, inne zimozielone itd.''?

Poradnik Ogrodniczy - Ściółkowanie gleby w ogrodzie :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
zieloniutki
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2016-08-16, 21:31

Re: Pomocy

Post autor: zieloniutki »

Róże i funkie. Wszystko oddzielone jest palikami od trawnika. Róże są już oddzielone rollboardem, niedługo hortensje i liliowce. W przyszłości planuje liliowce wysypać grysem pod samą roślinę a zostanie na stałe u róży i hortensji. Pod sama roślinę wysypuję też lawendę, pierisy, powojnik na drewutni (na zdjęciach tego jeszcze nie widać) i funkie ale tylko lekko by mogły swobodnie się rozrastać. Pozdrawiam
edit: jak widzicie róże, po prostu w tej opasce zamontowałem zwykły rollboarder żeby można było utrzymać czystość wokół róż. Jakby rabatka w rabacie. Stanowczo ułatwi to pracę no i wygląda super.
Załączniki
14030761_224348094629842_113895502_n.jpg
13956795_221949744869677_1568467712_n.jpg
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Pomocy

Post autor: tadek »

zieloniutki pisze: Sprawa wygląda tak:
posadziłem w ogrodzie przydomowym róże, drzewka, funkie, inne zimozielone itd.
Mam pytanie co doradzacie zrobić w przypadku róż, liliowców, hortensji i funki. Chcę wszystkie rabaty wyłożyć agrowłókniną i wysypać grysem.
Z tego co widzę, to ogródek masz dopiero co w budowie. Ale mi już i tak już się podoba. Widoczny ciemny, ceglasty mur, oraz pomalowane na ciemny kolor panele, wprowadzają ciekawy klimat.

Z wysypaniem białego gresu pod róże, przy ciemnym ogrodzeniu rozjaśni przestrzeń w okół roślin.
Będzie to fajnie wygladać

Natomiast jeżeli chodzi o agrowłókninę, to zastosuj się do podpowiedzi Eli. Nie kładź jej przy rozrastających roślinach, aby nie przeszkadzała im.

Poniżej przytoczyłem fragmęty tekstu o agrowłókninach z naszego Poradnika Ogrodniczego:
(...). Agrowłóknina czarna ściółkująca

Agrowłókninę możemy też wykorzystać do ściółkowania gleby. Do tego celu służy agrowłóknina czarna o grubości 50g/m². Ściółkowanie agrowłókniną czarną zabezpiecza rośliny przed rozwojem chwastów, szkodnikami glebowymi i pomaga utrzymać wilgoć w glebie. Kolejną zaletą jest wzrost temperatury gleby dzięki okryciu, co z kolei sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego i przyspiesza wzrost roślin...

(...). W ogrodach przydomowych coraz częściej stosuje się agrowłóknię do ściółkowania gleby pomiędzy roślinami na rabatach ozdobnych. W ten sposób ograniczamy rozwój chwastów, które nie mogą się przebić się przez warstwę włókniny. Po rozłożeniu agrowłókniny wysypujemy na nią korę ogrodową lub żwirek. Dzięki temu agrowłóknina ściółkująca nie będzie widoczna, a powierzchnia rabaty będzie wyglądać naturalnie. Pamiętajmy jednak aby przed rozłożeniem agrowłókniny ściółkującej na rabacie, odpowiednio przygotować glebę, oczyścić ją z chwastów i odpowiednio użyźnić.


Czytaj więcej... KLIK :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Pomocy

Post autor: Danka »

Mam wątpliwości czy grys zda egzamin przy liliowcach. One mocno się rozkładają i rozrastają. Z biegiem czasu nie będzie go widać. A agrowłóknina raczej też odpada.
zieloniutki
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2016-08-16, 21:31

Re: Pomocy

Post autor: zieloniutki »

Liliowce, róże i hortensje oddzielam rollboardem. Z czasem jak liliowce się rozrosną planuję go usunąć. Agrowłokninę dam wszędzie poza tymi rabatami a w okół funki wytnę spore okręgi by mogły się rozrastać. Na koniec wysypie to wszystko (nie licząc oddzielonych rabat oczywicie :) ) jednak nie białym grysem tylko w kremowym :) biały grys w słoneczne dni wręcz oślepia i jest dużo droższy. Właściwie to chodziło mi o otoczaki białe :P
pozdrawiam
Awatar użytkownika
krysta
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 927
Rejestracja: 2013-10-20, 23:11

Re: Pomocy

Post autor: krysta »

Jak na pierwszym zdjęciu są róże , to moim zdaniem są za gęsto :]
zieloniutki
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2016-08-16, 21:31

Re: Pomocy

Post autor: zieloniutki »

Tak to róże. Rozstaw około 60cm. Dwa pierwsze to odmiana Lion rose która rośnie do 80cm wysokości i przyjąłem, że w szerz nie będzie taka duża :) najwyżej ją przytnę po paru latach. Kolejne dwa krzaki to nie pamiętam jaka odmiana ale róże wyższe i większe i też uformuję od samego początku by nie rozrastały się na boki :). Kolejne dwa to znowu Lion Rose. Razem ma to tworzyć trójkąt oświetlany z dwóch stron Ledami na murku.
zieloniutki
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2016-08-16, 21:31

Re: Pomocy

Post autor: zieloniutki »

ale dalej wciąż nikt nie wie czy można podsypać tak młode funkie pod samą rozetę?
Bo tylko o to mi chodzi :) Widzę sami mistrzostwie dyskusji ale nic konkretnego
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Pomocy

Post autor: tadek »

.
Funkie poradzą sobie z podsypanymi otoczakami czy grysem...
Nawet jak podsypiesz kamyczki pod rozetę.

Ale... Za chwilę będziemy mieli już jesień.
Ja zaczekał bym do wiosny ze ściółkowaniem. Kamyczki wysypał bym nim roślina wypuści liście.
Ale zrobisz jak uważasz.
Z Poradnika Ogrodniczego:

Podczas uprawy funkii warto przestrzegać następujących zasad:

Funkie wymagają stanowisk cienistych i wilgotnych. Podlewaj je obficie ale najlepiej w dni pochmurne. Unikniesz poparzenia zwilżonych liści przez promienie słoneczne.
Funkie najlepiej rosną na glebach żyznych i próchniczych. Dlatego przed posadzeniem funkii, dodaj do gleby kompost lub dobrze przekompostowany obornik. Aby poprawić strukturę gleby, w której sadzimy hosty, można też dodać do niej torf ogrodniczy.
Wiosną i latem zasilaj rośliny nawozem wieloskładnikowym. Ostatnią dawkę nawozu podajemy w lipcu.
Glebę pod hostami warto ściółkować, co zapobiegnie wyrastaniu chwastów, pomoże utrzymać wymaganą wilgotność gleby, a także zapewni estetyczny wygląd rabaty z funkiami. Jako ściółka wykorzystana może być kora ogrodowa lub żwir. Szczególnie atrakcyjnie liście funkii prezentują się na tle jasnego grysu.


Czytaj dalej... :arrow:
Zieloniutki napisał:
Widzę sami mistrzostwie dyskusji ale nic konkretnego
Jak trochę pobędziesz z nami, i uczciwie będziesz uczestniczył w ,,życiu forum'', sam zostaniesz mistrzem dyskusji... :hyhy:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Pomocy

Post autor: Joanna Sadowska »

Witam,
podczas sadzenia roślin na rabacie z wykorzystaniem agrowłókniny należy rozłożyć materiał i naciąć w nim krzyż, w którym będą sadzone rośliny, dzięki temu rośliny mogą spokojnie się rozrastać.
Podsypanie roślin grysem czy otoczakiem nie zaszkodzi im, a będą dobrze się prezentować.
mgr inż. Joanna Sadowska
zieloniutki
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2016-08-16, 21:31

Re: Pomocy

Post autor: zieloniutki »

Cześć Asia :)
Nie wiedziałem, że jesteś tutaj i to expert :D
pozdrowienia :))))
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Pomocy

Post autor: Joanna Sadowska »

Mam nadzieję, że pomogliśmy ;-) zapraszamy do nas częściej
mgr inż. Joanna Sadowska
ODPOWIEDZ