POMOCY - BIAŁE PLAMY NA LIŚCIACH SKRĘTNIKA!

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
Kerstin2309
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-01-02, 21:15

POMOCY - BIAŁE PLAMY NA LIŚCIACH SKRĘTNIKA!

Post autor: Kerstin2309 »

Ogromnie wszystkich proszę o pomoc! Na moim skrętniku (streptocarpus) pojawiły się białe plamy jakby z mąki. Czym to zwalczyć (tj. jakimi środkami) i w jakiej dawce? Proszę o jak najszybszą podpowiedź i poradę bo w przeciwnym razie umrze mi roślinka. Wszystkim doradzającym z góry dziękuję za pomoc ! :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: POMOCY - BIAŁE PLAMY NA LIŚCIACH SKRĘTNIKA!

Post autor: Merghen »

Krysiu,a można prosić o jakieś zdjęcie?

Z opisu może to być mączniak właściwy? Lubi się pojawiać wiosną i jesienią. Jeśli tak to oberwij zaatakowane liście a resztę spryskaj jakimś środkiem grzybobójczym. Z biologicznych (ekologicznych) proponuję Biosept Active oraz Kostki czosnkowe Himal'a (dawny Bioczos), z chemicznych Topsin M 500 SC ale potem warto wspomagać roślinę którymś z preparatów biologicznych. Warto również nie tylko opryskać roślinę ale ją podlać.

Pozdrawiam cieplutko :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Kerstin2309
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-01-02, 21:15

Re: POMOCY - BIAŁE PLAMY NA LIŚCIACH SKRĘTNIKA!

Post autor: Kerstin2309 »

Gosiu, pewnie jestem panikarą, ale nie chciałabym stracić mojego ukochanego Clio! Tak długo na niego czekałam - sama przecież wiesz. Oto fotki, te plamy wyglądają tak:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: POMOCY - BIAŁE PLAMY NA LIŚCIACH SKRĘTNIKA!

Post autor: Merghen »

Krysiu, to jednak mączniak. Obetnij liście w taki sposób by odciąć wszelkie kawałki z plamami. obcięte krawędzie pozostawionych liści opal lekko płomieniem by zamknąć ranę i opryskaj jednym z podanych środków, chyba bym użyła jednak już Topsinu albo nierozcieńczonego Bioseptu Active.
Jeśli to Clio to tym bardziej musisz o niego zadbać. U mnie się stracił :/
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ