Pomoc dla początkujących ogrodników

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Możesz zacząć uprawę już teraz, poczytaj tu: Warzywa ozime. Jakie warzywa siejemy jesienią na wczesny zbiór?
Awatar użytkownika
ewelina1984
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2012-03-11, 15:39

Re: Pomoc dla początkujących ogrodników

Post autor: ewelina1984 »

Witajcie :-) ja również jestem nowym użytkownikiem - swoją własną działkę mamy dopiero od ponad roku :-) Uprawy warzyw cały czas się uczę, dużo czytam na forach i portalach ogrodniczych... a część wiedzy zdobyłam od rodziców którzy od 20 lat mają ogródek warzywny. Na temat sadzenia pomidorów i innych warzyw napisałam na forum "Czy wysiewacie już nasionka warzyw? 2012" dosyć dokładnie... Dla początkujących radzę przy wyborze warzyw kierować się opisem na etykiecie nasion, najlepsze będą te proste w uprawie, dla amatorów, opisane jest tam kiedy sadzić, pikować, zbierać plony. Na początek można wybrać marchew, pietruszkę naciową i pietruszkę korzeniową, buraki, rzodkiewka, sałata najlepiej z sadzonek- póki się nie ma doświadczenia w przygotowaniu rozsady.... a także koper, czy cukinię :-) Marchew sieję na początku kwietnia co drugi rządek a między marchew sadzę cebulę -lepiej rośnie i nie atakują je szkodniki. Cukinia jest bardzo prosta do uprawy- sadzę nasionka pod koniec maja w odległości 80 cm od siebie i podlewam. Z początku pieliłam je gdy rosły chwasty potem nie trzeba już pielić gdyż niedobór światła z powodu ogromnych liści ogranicza rozwój chwastów :-)

Dokładnie uprawa cukinii jest opisana tu: Cukinia - wartości odżywcze, uprawa w gruncie, odmiany
ewelina1984
Danielll
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2014-05-04, 18:49

Re: Pomoc dla początkujących ogrodników

Post autor: Danielll »

Witojcie :-) Trzeci sezon będę uprawiał wraz ze swoją drugą połówką warzywnik na przydomowym ogródku. Do tej pory były to rzodkiewka, marchew, koper ogrodowy, cukinia, ogórki, kalarepa, fasola szparagowa karłowa, szczypior. W tym roku mam zamiar zasiać brokuły, kalafiora i fasole wielokwiatową. Z uprawą bywało różnie, tzn. marchew nam nie wychodziła bo nie przerzedzaliśmy (przepraszam jeśli to nietrafne określenie) jej, ogórki też wychodziły słabo. Reszta rosła i pielęgnowało się to aż przyjemnie. Nigdy w żaden sposób nie nawoziłem ziemi. Uprawiana jest systematycznie. Nie znam jej odczytów, czy jest kwaśna czy nie. Mam wiele pytań ale po kolei. Dzisiaj zostało posiane marchew, rzodkiew, szczypior, koper, kalarepa (fioletowy odcień), melisa lekarska, mięta pieprzowa. W przyszły weekend nosze się z zamiarem posiania fasoli szparagowej karłowej, fasoli wielokwiatowej karłowej, kalafiora oraz brokuła. W drugiej połowie maja posieje ogórki oraz cukinie. Jeśli gdzieś nie mam racji proszę mnie poprawić a będę wdzięczny. Co roku sialiśmy wszystkie warzywa tak samo, nasiona sypaliśmy ( nie wiem jak ta metoda się nazywa fachowo :-) ) ciurkiem, jeden obok drugiego rzędem. Na zakupionych nasionach jest napisane o rozstawie roślin. Czy jest to konieczne? W zeszłych latach cukinia czy fasolka wychodziła znakomicie bez żadnych rozstaw.
ODPOWIEDZ