pomidory-siew

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
Awatar użytkownika
mamawiesia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2008-02-18, 12:28

pomidory-siew

Post autor: mamawiesia »

Witam.
Czy robicie sami rozsadę pomidorów pod folię? Jeżeli tak to kiedy wysiewacie nasiona?
pozdrawiam Wiesia
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Witam serdecznie!
Ja sieję od połowy marca do uprawy w tunelu foliowym, a w pierwszej dekadzie kwietnia do wysadzenia w polu (rozsadę sadzę dopiero po 20 maja). Pamiętaj, żeby rośliny przed wysadzeniem zahartować ( przez 7 -10 dni obniżyć temperaturę i ograniczyć podlewanie oraz często wietrzyć) to wzmocni rozsadę i pomoże jej się szybciej zadomowić w nowych warunkach.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Kasienka30
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2008-01-24, 15:23

Post autor: Kasienka30 »

Pomidorki wysiewałam w tamtym roku w połowie marca i wydawało mi się, że za późno. Urosły i takie maleńkie sadzoneczki . Ja spróbuje w tym roku około 20 lutego. Nie chce nikogo zmylić może u każdego inaczej rośnie, a może zależy od odmiany?? nie wiem. To są moje obserwacje.
Kasia
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Kasienka30 pisze:Pomidorki wysiewalam w tamtym roku w polowie marca i wydawalo mi sie ze za pozno. Urosly i takie malenkie sadzoneczki . Ja sprobuje w tym roku okolo 20 lutego. Nie chce nikogo zmylic moze u kazdego inaczej rosnie a moze zalezy od odmiany?? nie wiem. To sa moje obserwacje
Chyba za wcześnie i będziesz miała zbyt wyciągnięte. Może spróbuj z kalendarzem biodynamicznym a wg niego najlepsze dni na wysiew pomidorów to: 17 - 18.03 i 26 - 28.03.

Więcej: Ogród biodynamiczny - wpływ faz księżyca na rośliny, kalendarz biodynamiczny ogrodnika
fox

Post autor: fox »

Produkcja rozsady uzależniona jest od terminu sadzenia, i średnio jest to 45-50 dni oczywiście przy zapewnieniu optymalnych warunków rozwoju rośliny.
beatkadz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2008-02-06, 07:25

Pomidory-siew

Post autor: beatkadz »

Ja sieję pomidory w połowie marca na parapetach w domu, wysadzam do szklarenki (ze starych okien) po zimnej Zośce i rosną OK. Cieszę się nimi do X-XI
fox

Re: Pomidory-siew

Post autor: fox »

beatkadz pisze:Ja sieję pomidory w połowie marca na parapetach w domu, wysadzam do szklarenki (ze starych okien) po zimnej Zośce i rosną OK. Cieszę się nimi do X-XI
Jeśli sadzisz pomidora pod osłonami to połowa maja trochę przy późno, ok. 20 kwietnia to rozumiem, no ostatecznie są osłony, żeby chronić. Na Jana powinny już być owoce z pod osłon nieogrzewanych, przynajmniej mój sąsiad tak robi.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Zgadzam się z Jackiem, od lat wysiewam pomidory w połowie lutego, a wysadzam do tunelu foliowego ok. 20 kwietnia. Muszę jednak przyznać, że w związku z tym że mam nieogrzewany tunel zdarzało się że musiałam je dodatkowo osłaniać. Jednak warto było ponieść ten trud i cieszyć się wcześniejszymi zbiorami. W tym roku też już wysiałam do pojemniczków pomidory i paprykę.
beatkadz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2008-02-06, 07:25

Post autor: beatkadz »

Chyba też się skuszę i wysieję już w sobotę.

Pozdrawiam :-D
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Ja jeszcze nie wysiewam nasion pomidorków, gdyż będę je sadzić do gruntu ponieważ nie posiadam szklarenki. W ubiegłym roku wysiałam w połowie marca i było ok, w tym roku też tak zrobię.
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Avelina, czy dobrze zrozumiałam- wysiałaś nasiona pomidorów wprost do gruntu w marcu i nie przemarzły? Ja też nie mam szklarni i interesuje mnie uprawa wprost do gruntu. Nasiona posiałam 20 marca, po trzy -do torfowych pojemniczków, które stoją na parapecie.
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Oranio ja jeszcze mam nasiona w torebce a wysieje je do doniczki i jak będą miały parę centymetrów, takie co będą się nadawały do pikowania to już je popikuję, a właściwie posadzę do ziemi na działce. W domu nie mam na to miejsca. Już przez dwa lata tak robiłam i nic im nie było.
Już teraz mam problem bo doniczki, ziemię i nasiona mam, ale nie mam miejsca na parapetach, a jeszcze mam 6 opakowań różnych roślin do wysiania w tym pomidory, a nie mam gdzie tego ustawić.
Kedrigern86
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-03-23, 15:17

Post autor: Kedrigern86 »

Cześć Avelino
Gdzieś niedawno czytałem, że sadzonki pomidorów posadzone tak wcześnie na zewnatrz:
-mają słabszy owoc (mniejszy)
-owoc jest również mniej mięsisty
-natomiast sama sadzonka jest narażona na choroby.
Natomiast sadzonki późniejsze dorastają szybciej , "prześcigają" te wcześniej posadzone i są ogólniej lepsze.
"Warto być przyzwoitym"- Zawsze zwraca się z nawiązką :)
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Fox- czy według Ciebie te 50 dni od siewu daje gwarancję przyjęcia się uprawy
1) wprost do gruntu czy
2) pod folię?
Jeżeli pod uprawę wprost do gruntu to (około) 20 marca jest dobrym terminem siewu. Akurat 55 dni to 15 maja.
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Kedrigern dlatego też ja mam jeszcze nasionka pomidorów w torebce, żeby mi za bardzo nie wyrosły, żeby mogła spokojnie po 15 maja posadzić małe sadzoneczki w ziemii.
ODPOWIEDZ